1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Windows: Cum fac...?

Discussion in 'Ajutor: Software și sisteme de operare' started by Rabbit, Jun 27, 2004.

1. miahi

miahi Wizzard

Pai ce zice Spawn mai sus: unele sectoare au fost citite de mai multe ori, pentru ca le-a citit incorect prima data. A facut o analiza statistica si a iesit varianta corecta, dar el iti arata ca nu e 100% sigur.

2. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Incerc sa instalez un program in Windows. Programul ruleaza in contul SYSTEM local dar are nevoie de fisiere din kit-ul de Windows aflat pe un share din retea al altui calculator. Share-ul este facut pentru administratorul local. Cum fac sa dau acces contului SYSTEM local la share-ul aflat in retea?

3. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Hai sa-ti traduc fix pe exemplul tau, inseamna ca 00.2% din informatie a trebuit citita de 2 sau mai multe ori pana cand softul a fost sigur ca a citit-o corect. Este al naibii de greu - daca nu imposibil - sa gasesti un disc, chiar si nou-nout, care sa fie citit perfect dintr-un cap in celalalt fara nicio urma de eroare.

4. war4peace

war4peace Membru Senior

Mulţam de răspuns. Me happy puppy.

5. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

M-a cadorisit nevastă-mea cu un laptop nou. Vreau să-i pun un Windows dar nu ştiu pe care. E W8 mai optimizat decât W7, în sensul că ocupă mai puţin spaţiu (mă gândesc la winsxs ăla) sau are alte avantaje, aşa grosso-modo, faţă de W7?

6. IceCub

IceCub Membru Senior

Daca nu ai touchscreen, nu vad ce avantaje ti-ar aduce Win8.

7. Neo

Neo Motan agresif

1. "Pui" windows-ul care l-ai cumpărat :smile:
    2. @Icecub -> pentru că este mult mai bine optimizat la partea de 2D stuffs, cel mai probabil din cauza lipsei Aero.
    3. Există Start8 dacă ți-e greață de chestia aia cu pătrate.

Ca o chestie generală, eu sincer m-aș orienta spre Linux Mint pentru daily use. Mi s-a făcut o scârbă de M$ cum greu pot s-o exprim.

8. IceCub

IceCub Membru Senior

Nu te alearga nimeni cu parul daca dezactivezi Aero.

LinuxMint folosesc si eu, dar momentan numai pe masini virtuale - in locul lui Ubuntu. M-am gandit serios sa-l pun pe netbook pentru daily use dar m-am impotmolit la partea de accelerare in decodarea filmelor HD - eterna problema cu driverele video.

9. Neo

Neo Motan agresif

Nu te aleargă nimeni, dar arată ca naiba vs Win8 și este tot lent prin comparație.

10. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Da, am instalat deja W7. Linuxul ala are cumva si Live disc?

11. Neo

Neo Motan agresif

Da, vezi la distros. Toate sunt live distros, deci le poți boota de pe CD/DVD/USB-stick.

12. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Ah, OK, chiar cautam ceva Linux dragut, ca de pe vremea lui Mandrake (si ceva Ubuntu, mai curand) n-am mai butonat asa ceva.

13. Neo

Neo Motan agresif

Ubuntu este o chestie absolut infectă de când cu Unity, dar meh, ce știu eu :biggrin:

14. war4peace

war4peace Membru Senior

În ce anume constă această optimizare? Folosesc Aero de când a apărut (era MS Vista) şi orice placă video care costa mai mult de 20 USD sau pe-acolo n-avea nicio problemă cu Aero. Eu mă întreb dacă "plusul" de performanţă dat de lipsa Aero compensează suficient minusul de "exe candy".

15. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Dacă tot m-am lăudat aici cu laptopu', să-ntreb tot aici: am observat că are două plăci video, să zic aşa, una Intel HD, integrată şi una GeForce, dedicată. Cum puii mei e posibil să fie instalate două tipuri de drivere şi cum funcţionează?
    Aa, şi încă ceva: cu ce fac o imagine a unei partiţii, s-o pot folosi la nevoie, să nu mai stau să reinstalez Winu'? Şi: ce program de virtualizare mai bunicel şi uşurel recomandaţi?

16. war4peace

war4peace Membru Senior

17. Neo

Neo Motan agresif

Este vizibil mai rapid decât 7 în 2D stuffs. Observ asta foarte clar. Nu aș putea să-ți spun de ce, dar codul pare scris de la zero la capitolul ăsta.

NVIDIA Optimus.

Pentru virtualizare gratis, ai Virtual Box. Mai există VMWare, dar costă.

18. jarod

jarod Super Moderator

Pentru imaginea partiţiei poţi folosi Clonezilla.

19. war4peace

war4peace Membru Senior

Nu cumva Windows 8 instalat "fresh" e mai rapid ca Windows 7 instalat acu' ţâşpe ani? Am găsit un articol care spune cam ce spui şi tu, dar zice de DirectX 11.1 (care probabil e suportat doar de plăcile video foarte noi, deci meh). Se mai spune că Windows 8 decodează 64 JPG-uri în 4.38 secunde, comparativ cu 7.28 în Windows 7. Am o impresie, aşa, că e test sintetic, ca să dea bine în cifre, că utilizatorului de rând i se fâlfâie oricum.

20. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Mulţumiri, domnilor, pentru promptitudine. Vă urez un an nou mai bun, multă sănătate şi bucurii! :bravo: