Windows: Cum fac...?

Pai ce zice Spawn mai sus: unele sectoare au fost citite de mai multe ori, pentru ca le-a citit incorect prima data. A facut o analiza statistica si a iesit varianta corecta, dar el iti arata ca nu e 100% sigur.
 
Incerc sa instalez un program in Windows. Programul ruleaza in contul SYSTEM local dar are nevoie de fisiere din kit-ul de Windows aflat pe un share din retea al altui calculator. Share-ul este facut pentru administratorul local. Cum fac sa dau acces contului SYSTEM local la share-ul aflat in retea?
 
Păi şi la mine la fel, şi CRC-urile se pupă exact. dar tot nu înţeleg de ce quality e 99.8% în loc de 100%. Ce înseamnăp diferenţa aia? E mai mult o chestie de know-how, să nu mor prost...
Hai sa-ti traduc fix pe exemplul tau, inseamna ca 00.2% din informatie a trebuit citita de 2 sau mai multe ori pana cand softul a fost sigur ca a citit-o corect. Este al naibii de greu - daca nu imposibil - sa gasesti un disc, chiar si nou-nout, care sa fie citit perfect dintr-un cap in celalalt fara nicio urma de eroare.
 
M-a cadorisit nevastă-mea cu un laptop nou. Vreau să-i pun un Windows dar nu ştiu pe care. E W8 mai optimizat decât W7, în sensul că ocupă mai puţin spaţiu (mă gândesc la winsxs ăla) sau are alte avantaje, aşa grosso-modo, faţă de W7?
 
M-a cadorisit nevastă-mea cu un laptop nou. Vreau să-i pun un Windows dar nu ştiu pe care. E W8 mai optimizat decât W7, în sensul că ocupă mai puţin spaţiu (mă gândesc la winsxs ăla) sau are alte avantaje, aşa grosso-modo, faţă de W7?

1. "Pui" windows-ul care l-ai cumpărat :smile:
2. @Icecub -> pentru că este mult mai bine optimizat la partea de 2D stuffs, cel mai probabil din cauza lipsei Aero.
3. Există Start8 dacă ți-e greață de chestia aia cu pătrate.

Ca o chestie generală, eu sincer m-aș orienta spre Linux Mint pentru daily use. Mi s-a făcut o scârbă de M$ cum greu pot s-o exprim.
 
2. @Icecub -> pentru că este mult mai bine optimizat la partea de 2D stuffs, cel mai probabil din cauza lipsei Aero.

Nu te alearga nimeni cu parul daca dezactivezi Aero.

LinuxMint folosesc si eu, dar momentan numai pe masini virtuale - in locul lui Ubuntu. M-am gandit serios sa-l pun pe netbook pentru daily use dar m-am impotmolit la partea de accelerare in decodarea filmelor HD - eterna problema cu driverele video.
 
Ah, OK, chiar cautam ceva Linux dragut, ca de pe vremea lui Mandrake (si ceva Ubuntu, mai curand) n-am mai butonat asa ceva.
 
2. @Icecub -> pentru că este mult mai bine optimizat la partea de 2D stuffs, cel mai probabil din cauza lipsei Aero.

În ce anume constă această optimizare? Folosesc Aero de când a apărut (era MS Vista) şi orice placă video care costa mai mult de 20 USD sau pe-acolo n-avea nicio problemă cu Aero. Eu mă întreb dacă "plusul" de performanţă dat de lipsa Aero compensează suficient minusul de "exe candy".
 
Dacă tot m-am lăudat aici cu laptopu', să-ntreb tot aici: am observat că are două plăci video, să zic aşa, una Intel HD, integrată şi una GeForce, dedicată. Cum puii mei e posibil să fie instalate două tipuri de drivere şi cum funcţionează?
Aa, şi încă ceva: cu ce fac o imagine a unei partiţii, s-o pot folosi la nevoie, să nu mai stau să reinstalez Winu'? Şi: ce program de virtualizare mai bunicel şi uşurel recomandaţi?
 
În ce anume constă această optimizare? Folosesc Aero de când a apărut (era MS Vista) şi orice placă video care costa mai mult de 20 USD sau pe-acolo n-avea nicio problemă cu Aero. Eu mă întreb dacă "plusul" de performanţă dat de lipsa Aero compensează suficient minusul de "exe candy".

Este vizibil mai rapid decât 7 în 2D stuffs. Observ asta foarte clar. Nu aș putea să-ți spun de ce, dar codul pare scris de la zero la capitolul ăsta.

Dacă tot m-am lăudat aici cu laptopu', să-ntreb tot aici: am observat că are două plăci video, să zic aşa, una Intel HD, integrată şi una GeForce, dedicată. Cum puii mei e posibil să fie instalate două tipuri de drivere şi cum funcţionează?
Aa, şi încă ceva: cu ce fac o imagine a unei partiţii, s-o pot folosi la nevoie, să nu mai stau să reinstalez Winu'? Şi: ce program de virtualizare mai bunicel şi uşurel recomandaţi?
NVIDIA Optimus.

Pentru virtualizare gratis, ai Virtual Box. Mai există VMWare, dar costă.
 
Nu cumva Windows 8 instalat "fresh" e mai rapid ca Windows 7 instalat acu' ţâşpe ani? Am găsit un articol care spune cam ce spui şi tu, dar zice de DirectX 11.1 (care probabil e suportat doar de plăcile video foarte noi, deci meh). Se mai spune că Windows 8 decodează 64 JPG-uri în 4.38 secunde, comparativ cu 7.28 în Windows 7. Am o impresie, aşa, că e test sintetic, ca să dea bine în cifre, că utilizatorului de rând i se fâlfâie oricum.
 
Mulţumiri, domnilor, pentru promptitudine. Vă urez un an nou mai bun, multă sănătate şi bucurii! :bravo:
 
Back
Top