TV

Eu nu vad de ce ai vrea IPS la televizor, la monitor hai ca mai merge daca lucrezi pe lumina, dar la TV contrastul mic si glow-ul specific mi se pare inacceptabil.
Eu prefer IPS oricand. Mi se pare superior un panel IPS si la TV si la telefon.
 
Eu nu suport IPS decat ca monitor, folosit la firma unde-i lumina puternica. In rest glow-ul ma omoara. Am profitat de functie :biggrin: si am imprumutat acasa mai multe monitoare (in special Dell, care au trecut masiv pe IPS) si am ramas in continuare cu PVA-ul meu din 2008. :mda:
 
Oameni buni, exista vreo modalitate in care sa aflu ce fel de panel are un televizor? Ca intr-adevar din cate vad VA-urile au avantajul de a se vedea mai bine pe intuneric si cum asa ma uit de obicei la filme as inclina catre asa ceva... Panasonic-ul de mai sus a picat testul WAF, din cauza de rama argintie si urata, asa ca trebuie sa ma uit si la alternative de la Sony, LG, Sharp sau Philips (m-am saturat de Samisungi, oriunde auzi toata lumea recomanda Samsung ca "e bune dom'ne", am reactie adversa aproape la marca asta). Diagonala in jur de 120 (maxim 121, 125 e prea mare), nu ma pasioneaza 3D sau Smart, maxim 2.500 lei, ceea ce nu e foarte usor.
 
Chestia e că... chiar sunt buni Samsungii. Şi eu am fost în căutare de un TV, am săpat (un Sony aş fi vrut) şi tot la ei am ajuns, deşi încă nu mi-am luat din motiv de priorităţi.
 
Sunt bune, nu neg (chiar am un 40D550 acasa de vreo 3 ani), dar asta nu inseamna ca toti ceilalti producatori sunt niste prosti cu produse varza, marketing-ul Samsung cam la rezultatul asta a dus, asa crede o buna parte din bobulatie... :frown:
 
Se pare că au implementarea cea mai fericită la smart-uri. Eu aştept (aşa am fost sfătuit) să iasă seria cu Tizen şi să ajungă la preţuri acceptabile.
 
Nu cred ca se va intampla asta pana in iulie cand ma mut eu, asa ca trebuie sa ma bazez pe oferta curenta...
 
Samsung ceva + SEK-3500U (Evolution Kit bazat pe Tizen); vezi sa fie compatibil. Eu am ceva din seria HU6900 (2013) si ma bate gandul sa-mi iau.
 
400 Euro!?
Si cel mai mic si mai ieftic model pe care merge instalat e UE-48HU7590 care costa 1.300 de Euro!?
Sa fie sanatosi, sa si le updateze cum vor ei, de banii astia imi iau 2 super-televizoare, sa am sa pun unul si in gradina, pot trai si fara Tizen... :goofy:
 
Last edited:
A luat cineva 4K, merita diferenta de pret fata de FullHD la o rezolutie de sub 50"? E o promotie destul de faina acum, am gasit asta, cam 200 de euro peste Panasonic-ul cu VA Full HD de mai sus... ma gandesc ca poate ajuta la FIFA macar, ca altfel content cam slabut. :goofy:
 
Last edited:
Nu am luat, dar am vazut / testat pe la firma. Astea ieftine au mult mai multe probleme ca modelele 1080p din aceiasi bani, gen uniformitate negru din parti, strat antireflexie mai aproximativ, electronica foarte proasta inauntru care sigur va insemna RMA mai mare. Eu inca nu as lua 4k sub 1200-1300 euro fara TVA, cam pe acolo vad ca-i acum limita de unde incep cele construite decent.
 
Luat Panasonic-ul TX-48AS640E de mai sus, chinuit vreo 2 zile sa il fac sa mearga, chemat echipa tehnica de la MitNet. Echipa a decretat ca semnalul pe cablu era prea puternic ( :haha: ) si de-asta nu mergea, ca Panasoanicele cica ar fi mai sensibile la puterea semnalului, fac urat la prea tare.
Altfel sunt foarte multumim de achizitie, chiar daca mi se spune ca e urat, intr-adevar negrul e mult mai negru decat la Samsung-ul 40D550 anterior, calitatea imaginii e excelenta, iar telecomanda cu tuochpad e haioasa. Me happy. :goofy:
 
N-a mers nici cu ala, aveam semnal ceva gen 92dB, cica suficient sa mai dau la juma' de scara de bloc si sa imi ramana si mie...
Btw, modelul este acum si mai redus, la 2.100 RON este un best-buy, mai ales ca primesti si un bax de bere alaturi. :tongue:
 
Ciudat, până şi junghiurile alb-negru de pe timpuri aveau control automat al amplificării. Numai la anticele pe lămpi am mai văzut imagini negativate, din cauza semnalului prea mare. Cum se manifesta pe digital, bănuiesc?
 
Scrambled image si nu gasea decat cam jumatate din canale. Din cate inteleg Sony si Panasonic sunt mai sensibile la chestiile astea...
 
Back
Top