TV

Sau iei direct CI+ de la ei si ramai si cu decodorul, pe alt tv. Platesti desigur putin mai mult la abonament. Dar cel mai sigur intreaba la serv. clienti cat te costa in plus...
 
- introduci smartcardul în CAM și o singura dată CAM-ul în televizor și nu ai nevoie de cabluri suplimentare, precum cele de la receiver
Nu e obligatoriu, eu am primit doar CAM-ul, fără smartcard.
 
În slotul CI+ intră o cartelă decodoare (un fel de controller cu chip hardware de decriptare) care face același lucru ca și set-top-box-ul, iar în cartela decodoare se inserează smartcard-ul cu microcip prin care se identifică abonatul.

Nu înțeleg cum e important procesorul de imagine pentru a afișa semnal SD pe ecran HD. Care semnal SD, în 2016 AD? Cumpără TV-ul pentru ce va urma în următorii 5 ani, nu pentru ce a fost în ultimii 50.
 
Scumpicel, insa asta ar putea fi o alternativa de luat in calcul.
Treaba ta, macar am pe cine da vina. :biggrin:

asta e.jpg

Multumiri baieti.
Cu ocazia asta azi mi-am schimbat si abonamentul la UPC ca aveam unul uitat de vreme. Macar acu' o sa am si cinspe posturi HD poate macar asa o s-o impresionez pe nevasta-mea ca altfel am belit-o daca nu vede mai nimic diferit fata de LCD-ul vechi. :nuts:
 
Nush, al meu e asamblat prin Cehia pe undeva parca. :goofy:
Sa-l stapanesti sanatos, la cat mai mult HD cu nuditate de calitate. :tongue:
 
Ultima rugaminte si promit ca va las cu teve-ul meu.
Probabil ca mediabox-ul asta nou HD o sa aiba si mufa HDMI si asa o sa scap de SCART-ul pe care-l folosesc de nspe ani.
No, ce cablu HDMI sa cumpar? Nu vreau nici ieftineala de pe lume dar nici unul d'ala videofil care ecraneaza radiatiile din Univers si ma costa un salar din UE. :biggrin:
Ma uit la garaj si-s 10 pagini de mate d'astea. :nuts:

Io ce cumpar oameni buni? :what:

Sar'na ca de obicei.
 
Hmm, sa ma las pe baza UPC-ului ca-mi da un mat HDMI?
OK then.

O sa intreb dupa aia atunci daca nu vine cu el. :smile:
 
Nu, returnezi cartela + mediabox-ul și primești în loc modulul CI+ (care e ca o placă PCMCIA). Aia o înfigi în slot. Cel puțin așa e la RDS. :biggrin:

La UPC primesti un card CI+ in cares se baga cartela aferenta. La RDS merge doar cu cardul CI+, nu mai ai nevoie de cartela.

Daca tot ai facut renegocierea contractului la UPC trebuia sa ceri si un card CI+ suplimentar, de obicei in situatiile astea ti-l dadeau bonus fara sa mai platesti nimic suplimentar (altfel parca e 5 RON/luna)
 
Am luat 2 cabluri de 5 lei din Obor si unul era intrerupt si unuia ii lipsea ceva pin la una dintre mufe. Macar la Hama/Gembird/whateva ai o minima pretentie de calitate si costa 20 de lei.
 
HDMI: ia cabluri ieftine din Cora/Carrefour, de-alea de 15-20 lei. Mai ieftine sunt suspecte (oțel în loc de cupru), mai scumpe sunt nejustificate (plătești aspectul).

SmartCard-ul pentru identificarea abonatului este necesar în cartela decodoare doar dacă ești abonat la pachete suplimentare cu mai multe programe (HBO etc.) care sunt criptate. Însă cum majoritatea programelor sunt transmise FTA (Free To Air, MPEG-2 necriptat), esențial este să ai tuner DVB-T/DVB-C și un cablu înfipt în TV. CI+ e când ți-o dori suflețelu' un HBO, Cinemax, de-astea.

Cartela decodoare mai poate face niște chestii în plus, compensând setările televizorului: să reordonezi canalele, să le grupezi în liste de canale favorite, și să definești modul în care ChUp/ChDown navighează prin canale. Altfel, televizorul le înșiră după cum le găsește, și unele-s cam prostovane încât nu poți face skip sau change order, și atunci ții minte numărul de canal ca să sari direct la el sau navighezi prin ghidul TV.
 
Mai e un aspect la cablurile HDMI: unele stau ca facaletzul, isi pastreaza forma din pachet orice le-ai face. F. enervant. :zbang:
 
Back
Top