1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Site-uri mijto

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by Mistral, Aug 2, 2004.

1. Spawn

Spawn Membru Senior

Da, nici eu. Cu link-urile de la google maps (sunt ceva date în sursa paginii, "maps.google.com"..., cu lat şi long) n-am reuşit să fac mare lucru, iar denumirile imaginilor din cache-ul local nu inspiră nimic.
    Am înţeles că mai e de lucru, proiectul e în stare beta şi se vor putea salva trasee, favorites ş.a.

2. webvertise

webvertise Membru

Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma uit la strazile unde locuiesc prietenii mei, ma apuca si acum un pic de nostalgie. :biggrin:

Mi se pare un proiect foarte bun, in faza in care e acum poate fi considerat non-profit si faptul ca te poti plimba prin orase mari mi se pare o chestie super meseriasa. :wink:

3. _~_

_~_ Membru

Da, păi și mie mi-au trebuit vreo 2 luni să mă prind de treabă asta (și să înțeleg ce face site-ul ăla de fapt). E contraintuitiv, interfața de amatori, nu are manual etc. Acuma într-un final sunt fericit că m-am prins :biggrin:. E tare ideea, și e bună și implementarea, numai că trebuie schimbată interfața.

4. bausto

bausto The year of grace, 2007

Momentan cea mai mare buba mi se pare ca daca selectez unul din punctele fotografiate si iti apare acel camp vizual (cu directia in care privesti) de cele mai multe ori acopera urmatorul punct. Asa ca daca ai chef sa "mergi" me o strada progresiv, de la un punct la altul, mereu pasul urmator o sa fie acoperit de palnia aia ce reprezinta campul vizual si trebuie sa cauti sa dai clickuri random pe harta si sa revii la punctul dorit. Si asta suxorz.

5. florin

florin Membru Senior

Pentru mers pe o stradă ai săgeţile din dreapta jos. Nici eu nu mă prinsesem de faza cu săgeţile. Mai dăm o tură acum. :biggrin:

6. bausto

Si cand ma gandesc ca inainte bagam numai cu sagetile si ma intrebam unde naiba sunt pozele 360 :biggrin:.

7. IceCub

IceCub Membru Senior

Merge sa dai click pe punctul dorit, chiar daca e acoperit de acel con al campului vizual.

8. bausto

La mine nu (IE8/FX3.1). Pot sa clickui manuta aia pana ma plictisesc. Eventual face zoom si iese punctul de sub respectivul con dar atat.

9. war4peace

war4peace Membru Senior

Depinde de browser. Uneori nu merge.
    După cum zicea şi aramdune, ideea e excelentă, dar interfaţa/implementarea sunt teribile. Păcat de poze...

10. miahi

miahi Wizzard

Are doar vreun gigapixel şi ceva. Asta are 6. Luată cu un tele şi un cap de trepied panoramic (manual) ca să elimine erorile de paralaxă.

Softul utilizat e Autopano, o versiune comercială a autostitch-ului de care vorbeam mai sus. E suficient de bun să-ţi găsească panorame şi acolo unde n-ai vrut de fapt să fie.

11. sabertooth

sabertooth Membru Senior

Sculptura in/cu apa aici.

12. war4peace

war4peace Membru Senior

13. miahi

miahi Wizzard

The road to the gigapixel, 55% complete: Azuga. Mai are goluri că e făcută fără trepied.

14. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Totul despre acumulatori, ştiinţific vorbind, nu folcloric: LINK.

15. neaxu

neaxu Rătăcit

16. fishy

fishy Membru Senior

Desi exista exprimari irc-uiste, messenger-iste si alte -iste, tutorialele sunt de ajutor.
    Oricum, la expresia "a descarca dupa net" ma face sa ma tavalesc de ras.

17. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Battery University

Way old news, baby! :biggrin:
    In other news (sic!), saitul e foarte bun. Merită studiat cu atenție.

18. Gabriela

Gabriela Dominion

19. war4peace

war4peace Membru Senior

Ladiez and Gentlimen... may I present you..the Mandelbulb!

20. IceCub

IceCub Membru Senior