Site-uri mijto

Da, nici eu. Cu link-urile de la google maps (sunt ceva date în sursa paginii, "maps.google.com"..., cu lat şi long) n-am reuşit să fac mare lucru, iar denumirile imaginilor din cache-ul local nu inspiră nimic.
Am înţeles că mai e de lucru, proiectul e în stare beta şi se vor putea salva trasee, favorites ş.a.
 
Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma uit la strazile unde locuiesc prietenii mei, ma apuca si acum un pic de nostalgie. :biggrin:

Mi se pare un proiect foarte bun, in faza in care e acum poate fi considerat non-profit si faptul ca te poti plimba prin orase mari mi se pare o chestie super meseriasa. :wink:
 
Care e fotografiată la 360 de grade?

Oricare. Use the arrow keys, my young padawan :smile:

Da, păi și mie mi-au trebuit vreo 2 luni să mă prind de treabă asta (și să înțeleg ce face site-ul ăla de fapt). E contraintuitiv, interfața de amatori, nu are manual etc. Acuma într-un final sunt fericit că m-am prins :biggrin:. E tare ideea, și e bună și implementarea, numai că trebuie schimbată interfața.
 
Momentan cea mai mare buba mi se pare ca daca selectez unul din punctele fotografiate si iti apare acel camp vizual (cu directia in care privesti) de cele mai multe ori acopera urmatorul punct. Asa ca daca ai chef sa "mergi" me o strada progresiv, de la un punct la altul, mereu pasul urmator o sa fie acoperit de palnia aia ce reprezinta campul vizual si trebuie sa cauti sa dai clickuri random pe harta si sa revii la punctul dorit. Si asta suxorz.
 
Pentru mers pe o stradă ai săgeţile din dreapta jos. Nici eu nu mă prinsesem de faza cu săgeţile. Mai dăm o tură acum. :biggrin:
 
Si cand ma gandesc ca inainte bagam numai cu sagetile si ma intrebam unde naiba sunt pozele 360 :biggrin:.
 
Momentan cea mai mare buba mi se pare ca daca selectez unul din punctele fotografiate si iti apare acel camp vizual (cu directia in care privesti) de cele mai multe ori acopera urmatorul punct. Asa ca daca ai chef sa "mergi" me o strada progresiv, de la un punct la altul, mereu pasul urmator o sa fie acoperit de palnia aia ce reprezinta campul vizual si trebuie sa cauti sa dai clickuri random pe harta si sa revii la punctul dorit. Si asta suxorz.

Merge sa dai click pe punctul dorit, chiar daca e acoperit de acel con al campului vizual.
 
La mine nu (IE8/FX3.1). Pot sa clickui manuta aia pana ma plictisesc. Eventual face zoom si iese punctul de sub respectivul con dar atat.
 
Depinde de browser. Uneori nu merge.
După cum zicea şi aramdune, ideea e excelentă, dar interfaţa/implementarea sunt teribile. Păcat de poze...
 
O imagine panoramica de la investirea lui Obama facuta la o rezolutie incredibila. (sau o imagine asamblata in stilul Google Earth).

Are doar vreun gigapixel şi ceva. Asta are 6. Luată cu un tele şi un cap de trepied panoramic (manual) ca să elimine erorile de paralaxă.

Softul utilizat e Autopano, o versiune comercială a autostitch-ului de care vorbeam mai sus. E suficient de bun să-ţi găsească panorame şi acolo unde n-ai vrut de fapt să fie.
 
Desi exista exprimari irc-uiste, messenger-iste si alte -iste, tutorialele sunt de ajutor.
Oricum, la expresia "a descarca dupa net" ma face sa ma tavalesc de ras.
 
Back
Top