1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Site-uri mijto

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by Mistral, Aug 2, 2004.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Daaa... siiiiiigur... :biggrin:

2. war4peace

war4peace Membru Senior

3. IceCub

IceCub Membru Senior

O imagine panoramica de la investirea lui Obama facuta la o rezolutie incredibila. (sau o imagine asamblata in stilul Google Earth).

4. webvertise

webvertise Membru

Cea mai tare faza: poti face cu orice camera point and shoot fotografii similare.

E o chestiune de timp, detalii, etc. Dar, cu efort, poti face si tu fotografii in genul ala.

Uite aici:
    "The revolutionary robotic camera mount captures gigapixel images. The Epic allows you to capture brilliant high resolution panoramas with most point and shoot cameras. "
    http://gigapan.org/index.php

Si costa 380 de dolari toata chestia asta:
    http://gigapansystems.com/system-page.html

"Simply attach your camera to it, then the Epic directs you through the steps to capture a gigapixel image. You set the upper left and lower right corners of your panorama, then the Epic works out how many photos your camera will need to take, hundreds or even thousands, and automatically organizes them into the correct rows and columns needed to capture you panorama. The robotic arm clicks away, capturing amazing detail in a short amount of time."

5. florin

florin Membru Senior

Chestia asta merge dacă pozezi munţii, dacă pozezi oameni care se mai şi mişcă cred că e ceva mai greu.

6. miahi

miahi Wizzard

Se poate şi fără chestii hardware, nici nu contează prea mult cum faci pozele, doar să faci destule şi să se suprapună cât de cât. Autostitch. Poţi face poze oricât de mari, doar să-i dai procesor şi RAM suficient - la unele încercări de-ale mele peste 100Mpixeli a durat procesarea peste 2 ore.

7. _~_

_~_ Membru

Merge și-n photoshop. Nativ, ca să zic așa.

8. webvertise

webvertise Membru

Last edited by a moderator: Feb 16, 2016
  9. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Da, dar alea dedicate merg mai bine. :wink: În afară de Autostitch mai sunt şi unele complet freeware care fac treabă la fel de bună. De exemplu, hugin.

10. IceCub

IceCub Membru Senior

Norc.ro este primul serviciu web "Fabricat în România", ce permite vizitatorilor să realizeze plimbări virtuale prin oraşe din Europa Centrală şi de Est, utilizând un sistem de navigare între imagini panoramice realizate la nivel de stradă, sistem cunoscut şi sub denumirea de "street-view" sau "street-level imaging".

Imaginile sunt mai vechi - spre exemplu blocul meu este fotografiat inainte de reabilitarea termica.

11. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Dacă te gândeşti că acoperă astronomica cifră de 0,0001% din oraşele ţării (e o estimare personală), poţi spune cu mâna pe inimă că e un rahat de serviciu. :wink:

12. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

La mine gardul e pozat anul trecut în toamnă, iar pozele sunt făcute aiurea perpendicular pe stradă într-o singură direcție. Practic în aproape toate imaginile se văd gardurile vecinilor, dar nu strada.

13. IceCub

IceCub Membru Senior

Omule, la mine pe strada pozele sunt facute ~ din 50 in 50 m. Pentru inceput eu zic sa e ok.

14. bausto

bausto The year of grace, 2007

Mie mi-au fotografiat masina in cel putin 2 locuri prin Bucuresti :biggrin:.
    Apoi e funny sa te uiti la fetele babelor care se uita stupefiate la masina alora de la NORC cu un "par" infipt in plafon.

Pozele sunt facute din primavara lui 2008 incoace din cate am observat.

15. _~_

_~_ Membru

Sibiu e făcut in iunie 2008. M-au prins cu geamul deschis :biggrin:.

16. neaxu

neaxu Rătăcit

Adica strada ta e singura care nu e fotografiata la 360 de grade?

17. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Care e fotografiată la 360 de grade?

18. war4peace

war4peace Membru Senior

Oricare. Use the arrow keys, my young padawan :smile:

19. Spawn

Spawn Membru Senior

Merge şi cu mouse-ul.

20. war4peace

war4peace Membru Senior

O funcţionalitate pe care n-am găsit-o e posibilitatea de a genera link direct către o poză anume. Aş vrea să le arăt colegilor din alte ţări sediul în care lucrez, dar... canci :frown: