Recomandare placa de sunet

H160 e pe drum (cel putin asa zic cei de la magazin). Daca il vrea cineva pe Yamaha, sa spuna. Are un an jumate, mai are 6 luni de garantie si, avind in vedere grija cu care a fost folosit, e in stare ireprosabila. Il dau la juma de pret.
 
Daca aveai o camera care amplifica puternic inaltele (prin reflexii/ecou) este normal si de asteptat. Orice tratament acustic va modifica sunetul.
 
Acum citeva zile a venit amplificatorul. Sunetul este excelent, exact cum m-am asteptat. Are detaliu, forta, un bas extraordinar si da o foarte placuta impresie de live. Suna mult mai bine decit Yamaha. Din nefericire, suna foarte bine doar in boxe, deoarece mai scoate si alte sunete care nu imi plac deloc. Toroidalul biziie destul de tare si, se pare ca biziie din ce in ce mai tare pe zi ce trece. Cam la un metru de amplificator sunetul se aude deranjant. Daca este liniste atunci se aude destul de deranjant chiar din locul din care ascult de obicei muzica. Daca aveam o camera mare l-as fi pus departe de mine si cred ca nu m-ar fi deranjat, dar asa nu am cum sa procedez ca sa nu-l aud cum face. Ce parere aveti? Am nimerit eu unul zgomotos sau cam asa fac toate? Stiu ca transformatoarele fac asa, dar asta face cam tare. Yamaha nu biziia deloc.
 
Multumesc pt. link. Am citit si eu ceva despre DC offset, dar nu am gasit dispozitive gata asamblate la vinzare. Cu siguranta ca daca ii pun asa ceva zgomotul se va reduce. Intrebarea este daca se va reduce considerabil. Pe de alta parte, pina imi vine chestia asta de pe e-bay mie imi va expira perioada de 14 zile in care pot returna produsul. Tu te pricepi la electronica, deci te intreb: daca ai fi in locul meu ai returna amplificatorul considerind ca nu e normal sa faca un zgomot atit de mare sau l-ai pastra si ai lua un circuit pt eliminarea DC? Cam cit de frecventa e treaba asta cu biziitul transformatoarelor la amplificatoare (de aprox 3000$)?
 
Sincer nu pot sa stiu cat de frecventa e treaba cu bazaitul. In locul tau eu as inregistra zgomotul ala pe telefon si as trimite fisierul dealerului de la care ai cumparat scula. Sa vedem ce scuze inventeaza. Sau poate iti spune din prima sa-i returnezi produsul pt. a-l inlocui.
 
Ok, multumesc.

Astia spun ca doar citiva zeci de milivolti sint suficienti sa faca sa cinte un toroidal. Am pus multimetrul pe 200 V DC si l-am bagat in priza. Am citit ca nu se face asa, dar am incercat totusi. Multimetrul a afisat intre 300 si 2600 mV. Am comandat un filtru recomandat mai sus.
 
Eu am recomandat un DC trap la modul general. Linkul ala a fost primul pe care mi l-a afisat Google si l-am dat numai ca exemplu.
 
Mi-am dat seama, dar m-am exprimat asa ca mi-a fost mai usor.
Tipul care le face a vindut destule, iar componentele folosite sint listate. Nu o fi ceva extraordinar, dar cred ca e bun.
 
Eu am avut mai multe zile un Hegel H160 in teste si nu scotea absolut nici un zgomot; la mine statea pe masa, la maxim un metru de ureche si nu se auzea nimic. In schimb la NAD C375 BEE exista un mic zgomot, ce-i drept inaudibil daca nu-l caut cu urechea, insa H160 nu, era complet mut chiar si la cautare atenta.

Deci da, ar trebui intrebat la dealer. Eventual testat si in alta parte?
 
Last edited:
Inclin sa cred ca transformatorul nu are vreun defect prea mare si ca e de vina curentul de la priza. De vreo 2 ore transformatorul, desi nu este complet tacut, are doar un biziit subtire, care nu poate fi auzit din pozitia din care eu ascult muzica. Din cind in cind devine zgomotos pentru 3-5 secunde dupa care din nou o lasa moale. In niciun caz nu este complet tacut, asa cum spune Cosmin ca era cel pe care l-a testat el. Ma gindesc ca variatiile astea de intensitate a zgomotului au legatura cu sculele cu motor elecrtic pe care le folosesc vecinii, care determina aparitia acestui curent continuu (din cite am inteles eu) in retea. Oricum ar fi, de la jumatate de metru de el se aude zgomotul transformatorului si, am observat acum, acelasi sunet, dar mult mai slab ca intensitate, in boxa din stinga.
 
A venit echipamentul. Functioneaza excelent! Transformatorul nu se aude decit daca pun urechea la 10 cm deasupra lui (un sunet foarte slab), deci pot spune fara rezerve ca imbunatatirea este uriasa. Ceea ce trebuie sa spun neaparat este ca si in boxe sunetul s-a imbunatatit. Inaltele sint mai detaliate si mai putin intepatoare, iar vocea este mai detaliata. De asemenea, am remarcat si o mai buna separare a instrumentelor. La voce imbunatatirea este cea mai mare. Este parca mai in fata, iar gradul de transparenta si de detaliu ma da pe spate. Recomand dispozitivul, mai ales ca este construit si asamblat profesional. Carcasa are aceeasi culoare si textura ca Hegelul. Zici ca e facut de aceeasi firma.

Multumesc lui Quark pentru recomandare!
 
Quark te intreaba: cum iti explici ca la un amplif de cateva mii de euro, s-au calicit la un rahat de DC trap, la care piesele costa vreo 10eur? Asta ca sa nu intreb cu ce cur au calculat traful de retea, daca se satureaza? :dracu: Oricum bine ca ti-ai rezolvat problema.
Acum intelegi de ce iubesc eu firmele astea audiofile. :biggrin:
 
Pai cred nu cred ca s-au calicit. Probabil ca o alta firma audiofila trebuie sa vinda regeneratoare de AC care costa alte mii de euro. Sau poate ca fac chiar ei dispozitivul si il vind separat la un pret "bun". Te inteleg eu foarte bine.
Ceea ce e dincolo de orice indoiala este ca astia sint cu adevarat firma audiofila. Sunetul este mortal!

Am scos filtrul si am ascultat vreo 2 ore, apoi l-am pus la loc. Sunetul este imbunatatit destul de mult. Am facut treaba asta deoarece am crezut ca poate ma insel eu. Nu ma insel. Sunetul cu filtrul pus este mai putin hirsiit, mai curgator, mai detaliat iar scena este mai larga. Impresia pe care o am este de marire a distantei dintre boxe. Toata treaba asta pentru ca este filtrat DC. Sincer, nu ma asteptam la asa ceva. E mai liniste, iar sunetul mai bun.
 
Daca zici ca o parte din buzz ajungea si la boxe, evident ca trebuia sa se simta imbunatatiri si in sunet; practic ti-ai crescut SNR-ul. Chiar daca la volum mai mare nu mai auzeai zgomotul de fond, acele mizerii existau in continuare si afectau calitatea sunetului. Asta nici macar nu e chestie audiofila, e doar logica... in fine, ma bucur ca s-a rezolvat. De asemenea, ma bucur ca la mine nu exista problema, semn ca (poate) am curent mai bun in casa decat credeam initial. :biggrin:

La fel a fost si la mine, de fiecare data cand am schimbat ceva care a adus o reducere a zgomotului de fond (cu amplificatorul la 100% dar fara semnal) rezultatul s-a simtit si in sunet; acum ma intreb daca nu cumva din cauza asta actualul DAC - de 4 ori mai scump ca primul si de 5+ ori mai scump ca anterioara placa de sunet - suna mai bine ca sculele anterioare, pentru ca intradevar cu el plafonul zgomotului de fond a atins un nivel foarte greu de sesizat la ureche, in aceleasi conditii de test. La naiba, poate ieseam mai ieftin cu un filtru d-ala. :goofy:
 
Back
Top