Ram " hardware reserved " 80%

Altfel,inteleg ca dos stie doar parallel port iar foxdos stie si serial port .
Intr-una din poze pe un site zice despre lnf library cu trimitere la 2 linkuri.
Primul lnf zip si al doilea un cod cred,care nu stiu ce sa fac cu el...
 
Experiment
P
Stick usb pus pe calc.pe care lucrez zilnic ,cu wind 32bit cu soft conta .
Am salvat pe el arhiva zip salarii-am wind pe ssd si conta pe hdd.
Operatiunea implica o fereastra noua ,albastra,presupun eu in foxdos ,in care cu viteza mare se afiseaza fisierele salvate ca arhive.

Pus apoi stickul usb pe alt calc.cu wind 64bit cu soft conta si vdos- wind pe ssd m2 si conta pe hdd.
In folder vdos in fila autoexec am pus use i: i: .

Am incercat salvarea aceleiasi arhive si raspunsul a fost : -arhiva salvata !! - nu a efectuat salvarea dar a vazut arhiva salvata anterior !!

Apoi tot aici am incercat salvarea altei arhive care nu exista pe stick si raspunsul a fost- salvare esuata,verificati unitatea i: .
 
M-ai pierdut complet. Ai un stil de exprimare foarte ambiguu. Nu inteleg mai nimic din ce scrii, cu atat mai putin ratiunea pentru care ai facut diversele operatii.

Deci hai s-o luam pas cu pas.
Deschide fereastra aia cu promptul MS-DOS din vdos. Ar fi si mai bine daca ai avea prompt MS-DOS din foxpro sau cum se cheama programul tau de contabilitate.
1) Scrie acolo
DIR C:
Iti apare continutul directorului unde este instalat vdos sau continutul C: vizibil din windows?

2) Ce litera a primit stick-ul in windows?
Scrie
USE W: <litera stick-ului in windows>:\
DIR W:

Iti apare continutul stick-ului sau altceva?
 
Cand trei persoane spun ca esti (beat ) ambiguu ,sigur asa este .
Presupun ca nu stiati despre acest oarecare vdos si nici nu ati aruncat un ochi doua minute.
Poate am putina dreptate in ceea ce am inteles despre functionarea lui ,poate ca nu ,dar ce mai conteaza .
Cu siguranta aveti dreptate ,subiectul propus e aiurea si abordarea dezastru .
Cred ca e cazul sa inchei aici .
Noapte buna si sarbatori linistite .
 
Nu lăsa baltă căutarea unei soluții doar fiindcă unii pe internet fac bâză. Problema e că vdos ăsta e de o nișă extremă și nici viitor n-are, de-aia io cel puțin mă uit ca rața-n pivniță la această discuție, că altfel google-ul meu e la fel de bun ca și al tău.

PS: cum se uită rața-n pivniță? Se ia o rață, se duce în pivniță, și apoi se uită acolo.
 
Big-moustache experienta noastra ar exista daca am avea nevoie de ce ai tu acolo. Din pacate nu se intampla, majoritatea lucram cu aplicatii si hardware mai modern decat ce ai nevoie.
Si de acord cu puterfixer este o chestie specializata, greu de gasit oameni care au experienta si a primi sfaturi.
 
Eu n-am windows 10 si nici n-o sa-mi pun vreodata asa ceva. Am incercat sa te ajut fiindca am butonat MS-DOS, ala real, nu emularea, vreo 25 de ani. Am si acum un calc cu DOS sub birou. Este facut special pentru a evita situatiile ca asta in care te-ai bagat tu.
Cand ti-am zis ca n-am inteles, chiar n-am inteles, nu m-am prefacut.
 
Nu cred că și-a ieșit nimeni din pepeni pe aici, mai râdem și mai glumim prietenește :smile:
 
Unele din posturile mele sunt aiurea , aveti dreptate ,putem sterge ?
Nu trebuie sterse, sunt bine acolo, crede-ma. Daca peste 10 ani deschizi forumul, o sa-ti para bine ca nu le-a sters nimeni.
Si da, mai sunt dinozauri aici, ca mine, care am avut 286 inainte ca la facultate sa se treaca de la XT-uri la AT ( :rulez: ), sau nenea Q, care refuza sa mai intre din motive doar de el stiute, deci sunt oameni care sa te ajute.
Nu te lasa pana nu-ti rezolvi problema!
(Pe mine sa ma lasati in pace cu bazele de date...)
 
Ipman , acum inteleg ,subiectele propuse sunt adoptate participativ cand sunt in domeniul vostru de comfort - normal,sigur sunteti f ocupati .

Neo ,prietenia,floare rara,incantat sa aud asa ceva-eu inca stau "pe la usa " in acest forum intimidat de romengleza voastra si lipsa mea de cunostinte-e bine si asa daca din cand in cand " profit " de experienta vostra .

Edis0n, si eu sunt la varsta pensionarii,am avut mai intai un 486,dar am ramas la nivelul de utilizator cu un minim de abilitati -majoritatea adunate de pe net -si cateodata pe acest forum .
Aici si numai aici pt decenta impusa participantilor .

Nu stiu ce sa fac sincer , simtul masurii mi-ar spune ca sa opresc acest subiect aici -mai ales ca soft ul meu de conta e cu licenta si nu am dreptul sa pun aici cine stie ce date .

Petrec muulte ore zilnic cautand "leacuri babesti " pt fel de fel de "situatii " cum bine zice Marius'95.
Dar nu inteleg , e simplu ,ignor pt subiectele care nu convin si gata ,situatia e pe linia moarta din lipsa de interlocutori .

Daca mi-ati da un pont de unde sa iau niste jocuri pe calculator ,ceva simplu,bazic-gen Mario !?-sigur as fi mai rar aici pe capul vostru !

Sau sa continui doar ca sa depasim momentul -de pe la postul 63
Dar nu depinde de mine,singurul interlocutor era Marius'95 .
 
Relax man, daca inca esti p'aici si scrii, ti se si raspunde si nu esti banat inseamna ca esti in tonul forumului. :biggrin:

Marius e singurul interlocutor pe problema ta ca el nu si-a pus degeaba '95 ala in nick. :tongue:
 
Back
Top