PC nou

Pur si simplu vreau ce e mai misto. Si ceva imi spune ca Intel e mai misto. Cel putin la munca nu am auzit de AMD pe ceva busines de prin... a... niciodata! Acum sa dea cu pietre cei care au si folosesc cu success in mediul business AMD, mie imi e bine si fara el. La fel si acasa. Dar am folosit AMD. Cand eram copil sarac si faceam overclocking ca sa castig pe degeaba inca ceva in plus.
Impecabilă logica, cumpără Intel care încă nu și-a rezolvat vulnerabilitățile care nu există de la Zen 3 încoace la AMD :facepalm:

AMD este gaming king de când au scos procesoarele cu 3D Cache, mai citește și tu un articol. Și are mai multe cores per preț. Cu IPC peste Intel explică-mi și mie cu ce-i mai bun Intel în afară de faptul că face coasting grav din osânza care-i market share în business environments.
 
Nu stiu! Sincer! Ma uit la geekshi din jur. PS cat o fi el XBOX. Tatuaje. Bocanci la blugi mulati. Nu mai poarta nimeni inele pe toate degetele. Adica daca as vrea gaming, cred ca as face o gaura in cer sa inteleg cum joci un shoter pe consola si probabil o sa imi placa. Oricum, la gaming sunt pe langa mult rau. La fel de mult ca si la AMD. Vulnerabilitatile ma afecteaza mai putin acasa. Mai mult la munca. Si chiar si acolo ma lovesc de tot felul de mizerii mai mari ca astea din procesoare la care gasesc usor contra-masuri. Mai repede ma uit ca orice ai lua fie ca e Forti care e pe teava, fie ca e Cisco unde lumea sta mai tacuta sau Checkpoint sau Palo unde chiar se tace misto in news dar gaurile sunt si acolo. Dar am mai zis. Nu imi fac din principiu poze cu amanta si sa le salvez pe PC. De fapt si daca mi-as face, as fi mandru de felul in care arat si eu si amanta. Banii mei sunt mult mai usor de furat decat prin vulnerabilitati faine tehnic de aratat, dar prea complexe de exploatat. De fapt uneori dau bani ca prostul cui nu trebuie, pun botul la social engineering. Ca mai toata lumea, chiar si ca aia care nu recunosc.

Anyways, sa inteleg ca e misto rau procesorul ala. Mai misto ca un i5 gen 12 din ala cu core-uri diferite. Foarte fain, cel putin eu am invatat ceva. Poate imi va fi util cand voi schimba i7 gen2 la care inca tastez si pe care mi-l doresc sa mai tastez la el ca nu vad nici rostul nici bugetul schimbarii. As merge totusi pe un 32 GB RAM next time, parca 16 GB e cam la limita in 2025.
 
Ăia doi centi de la mine:
S-a facut refresh la noi fix inainte de criza de cipuri.
Dupa o transa de "aparate cu " i5 gen10 s-a terminat stocul. Ce facem? Stam 6 luni sa primim ce am cerut sau "hai sa vedem ce mai aveti"
Asa ca am luat ce mai aveau: aceeasi linie de produs dar cu Ryzen 5 4650U.
Dupa ce s-au configurat cu de toate, de business, de security, bagat in domeniu, pot zice ca - la aceeasi bani - varianta B e mai snappy.
In mediu corporate zic, cu scanari zilnice, full stack endpoint shit (edr, av, dlp, sccm, scom, usb lock, bitlocker) teams, erp samd :wink:
 
  • Like
Reactions: Neo
Tocmai am facut upgrade de la un i7 vechi de 12 ani la un i9 seria 12 (12900F) si placa de baza pentru el. CPU+Mobo+16Gb ram + cooler CPU Arctic Freezer i35 + ssd250Gb + ssd1Tb m-au costat 3200 lei + transport pe OLX. Doar memoria am luat-o noua, 64Gb la ~700 lei fiindca preturile sunt asemanatoare nou vs sh. Placa video o am deja si o luasem noua acum ~1an si acum vad ca pe olx e la jumate de pret fata de cat am dat pe ea noua.
 
Ăia doi centi de la mine:
S-a facut refresh la noi fix inainte de criza de cipuri.
Dupa o transa de "aparate cu " i5 gen10 s-a terminat stocul. Ce facem? Stam 6 luni sa primim ce am cerut sau "hai sa vedem ce mai aveti"
Asa ca am luat ce mai aveau: aceeasi linie de produs dar cu Ryzen 5 4650U.
Dupa ce s-au configurat cu de toate, de business, de security, bagat in domeniu, pot zice ca - la aceeasi bani - varianta B e mai snappy.
In mediu corporate zic, cu scanari zilnice, full stack endpoint shit (edr, av, dlp, sccm, scom, usb lock, bitlocker) teams, erp samd :wink:
Good to know. Ca si curiozitate, cum e cu bateria. Am vazut ca pe laptop, al meu i7 gen2 desktop care probabil consuma cat un aparat de sudura, inca lupta bine in fata unui i5 gen 10 mobile. Cel putin asa zice PC Mark. Nu mai zic de i5 gen 6 ultra low voltage care face frame-uri la siteul speed test daca am legat de el un monitor 4k si ecranul laptopului inchis. De YT nici nu zic, not doable. Nu m-ar mira ca la AMD ori sa stea mai bine pe low frequency ori pur si simplu sa nu faca asa mult rabat de performanta doar-doar mai scad consumul. Sau sa fie mai scalabile.
Acum again, nu zic ca ar fi proaste AMD. Zic ca la aceiasi bani as lua Intelg. Just the sake of it. Chiar daca Neo care a avut un AMG, zice ca sunt snob :smile:
 
Nu stiu! Sincer! Ma uit la geekshi din jur. PS cat o fi el XBOX. Tatuaje. Bocanci la blugi mulati. Nu mai poarta nimeni inele pe toate degetele. Adica daca as vrea gaming, cred ca as face o gaura in cer sa inteleg cum joci un shoter pe consola si probabil o sa imi placa. Oricum, la gaming sunt pe langa mult rau. La fel de mult ca si la AMD. Vulnerabilitatile ma afecteaza mai putin acasa. Mai mult la munca. Si chiar si acolo ma lovesc de tot felul de mizerii mai mari ca astea din procesoare la care gasesc usor contra-masuri. Mai repede ma uit ca orice ai lua fie ca e Forti care e pe teava, fie ca e Cisco unde lumea sta mai tacuta sau Checkpoint sau Palo unde chiar se tace misto in news dar gaurile sunt si acolo. Dar am mai zis. Nu imi fac din principiu poze cu amanta si sa le salvez pe PC. De fapt si daca mi-as face, as fi mandru de felul in care arat si eu si amanta. Banii mei sunt mult mai usor de furat decat prin vulnerabilitati faine tehnic de aratat, dar prea complexe de exploatat. De fapt uneori dau bani ca prostul cui nu trebuie, pun botul la social engineering. Ca mai toata lumea, chiar si ca aia care nu recunosc.

Anyways, sa inteleg ca e misto rau procesorul ala. Mai misto ca un i5 gen 12 din ala cu core-uri diferite. Foarte fain, cel putin eu am invatat ceva. Poate imi va fi util cand voi schimba i7 gen2 la care inca tastez si pe care mi-l doresc sa mai tastez la el ca nu vad nici rostul nici bugetul schimbarii. As merge totusi pe un 32 GB RAM next time, parca 16 GB e cam la limita in 2025.
Phew, un review excelent al plantatiei.
Macar suna a plantatie mare.
 
Ah, nu e plantatia unde lucrez. Sunt plantatiile unde avem contracte si cer ei. Unii au cerut si Huawei special. Adica au facut in asa fel incat doar asa ceva sa se ia. Si altii isi pun problema de exploit din microcod :biggrin:
 
Cred ca la noi se putea lua intr-o perioada si AMD. Probabil tot pe motiv de stocuri. Dar pe niste laptopuri pe care pe mine nu ma interesau ca si specs. Sau pe workstations despre care in general e additional device si iar nu ma pasiona. Ar mai fi varianta de Apple care in teorie se poate, in practica in BU la noi este refuzata. Intr-un fel e normal sa fie refuzata, nu facem marketing si nici DJ nu suntem. Au baietii fitosi de sub noi sa se dea mari cu ele cand isi fac sedintele la cafeneaua de jos. Frumos ce sa zic. Dar again, nu ma pasioneaza asa mult. Desi problema laptopurilor noi care au venit acum de exemplu si pentru ce fac eu, este ca au doar USB-C. Asta inseamna ca daca vreau sa ma conectez la un port serial, am nevoie de 2 adaptoare.
 
Iar începem cu "Apple îi dă cacao", pe bune, credeam că am depășit momentul. Momentan M1 și M2 sunt top (la distanță apreciabilă de restul) la ultraportabile, atât dpdv al puterii de calcul cât și a duratei de viață a bateriei - țin mult. Mult peste ce poate orice drăcie cu Intel/AMD.
 
Vin si eu cu "buna dimineata".
Un procesor si alte mici detalii din jurul lui sunt o unealta potrivita (sau nu) unui scop.
 
Vin si eu cu "buna dimineata".
Un procesor si alte mici detalii din jurul lui sunt o unealta potrivita (sau nu) unui scop.
Da, bună dimineața, Apple laptops sunt bune și la altceva decât stat la cafea cu ele deschise în Starbucks cum implică hulubei :smile:
 
Da, bună dimineața, Apple laptops sunt bune și la altceva decât stat la cafea cu ele deschise în Starbucks cum implică hulubei :smile:
Desigur, poti sa stai la cafea si cu ele inchise ca se vede bine sigla.
Eu nu am atacat, am zis doar ca daca e bun la ce faci atunci e scula potrivita. Daca nu, cauti in alta parte.
 
Da da, eu am un M1 pro de vreo 2 ani, e departe de orice x86 orice ai vrea sa faci cu el.
Cam asta face M2-ul (care e mai slab decât M1Pro) din MacBook Air 16/512 în timp ce navighez pe Firefox (cu 80 tab-uri deschise):

1686749070423.png
 
Desigur, poti sa stai la cafea si cu ele inchise ca se vede bine sigla.
Eu nu am atacat, am zis doar ca daca e bun la ce faci atunci e scula potrivita. Daca nu, cauti in alta parte.
Nici eu nu am atacat, dar mi se pare absolut ridicol că se vine cu texte din astea din 2011 în 2023. Da, Apple este scump. Orice ultraportabil în 2023 este scump. Apple este peste tot în acest moment la putere raw și consum, nu merită bashing de la utilizatori care nici măcar nu au pus mâna pe unul.
Adică sincer aș prefera să emulez Windows pe un M1/M2 decât să mă mai leg la cap cu HP/Lenovo/ASUS/Razer/etc.

Io vreau CSGO, Cossacks 3, AOE. Face?
Sunt convins că merge convins.

 
Eu nu-s fanboy. Am PC cu Intel si laptop cu AMD. Un AMD (R5 4600U) care isi face treaba pentru care am luat laptopul, respectiv chestii de captura astrofoto. Ba chiar are putere de procesare ulterioara a chestiilor capturate, mai buna decat actualul PC.
So, Mac nu iau in niciun caz. Fata de wishlist-ul meu exista ceva mai bun in bugetul respectiv? Am inteles ca 2x8GB@16 GB de RAM n-ar fi future proof, dar macar sa fie restul componentelor. Probabil ca voi lua un RAM de 16 GB, mai tarziu si restul. Nu zic ca gamingul mai e in top prioritati (dar e pe-acolo), ci mai mult noile cerinte in materie de AI noise reduction pe la diverse programe de editare foto/video etc. M-am lovit de chestii de-astea si nu-i placut sa stai la o poza 2-3 minute sa-ti faca denoise sau 1 ora la un clip sa ti-l proceseze. De batch mode, ce sa mai zic. :hihi: (Ce dor mi-era de ranjetul asta,hahaha!)

Apropo de astro...
 

Attachments

  • moon.jpg
    moon.jpg
    178.8 KB · Views: 14
  • aaas.jpg
    aaas.jpg
    113.7 KB · Views: 10
  • pano.jpg
    pano.jpg
    244.9 KB · Views: 7
  • 2023-06-04-1802.jpg
    2023-06-04-1802.jpg
    25.5 KB · Views: 9
  • soabst4sm.jpg
    soabst4sm.jpg
    277 KB · Views: 7
Last edited:
Back
Top