PC nou

OK, dacă finanțele permit, va fi și un SSD. :smile: Dar din moment ce voi ține doar OS-ul pe el, cred că unul de 128GB ajunge. Minimizez cheltuiala și împac și piticii în eventualitatea unei defectări premature.
 
Controlul de calitate din ziua de azi este suficient de bun ca sa elimine cea mai mare parte a defectelor de fabricatie.
Daca-l folosesti in conditii normale aproape sigur il vei folosi cativa ani buni, dar nimeni nu poate garanta.
 
Cam asta ar fi... dacă aș avea și-un voucher de vreo 2 bețe. :eek:
:thumbs: if u like it! :biggrin:

2vw7lo7.jpg
 
Alea jacta est! :smile:

Azi luat-am MB, cel târziu miercuri urmează restul de componente.
Micuță tare jucăria. Am greșit mărimea? :hihi:
De când a apus epoca în care se dădeau și manuale la plăcile de bază? Ba chiar și diverse alte chestii: conectori, bla-bla... Ce-i drept, are și asta în cutie 2 cabluri SATA. :capu:

34esx6o.jpg
 
Mai mult de 2 conectori SATA nu mai primesti decat la placile de baza foarte scumpe, nici la cele de 100-120 dolari nu ai mai mult de atat.
 
OK, nu-i bai cu conectorii și alte drăcii, ne descurcăm cum putem.
Dacă ar fi să suplimentez cca. 200 lei, unde ar fi mai bine să-i bag, într-un i5 6402P (în loc de i3 6100) sau în 16GB de memorie în loc de 8GB?
SSD rămâne acel SanDisk Ultra II de 240GB. Pare că are referințe mai bune decât acel Kingston UV400. Sper să nu regret.
 
De acord, însă nu sunt așa convins că merită față de i3-ul acela. Și nici nu cred că va mai vedea vreun upgrade noua configurație.
 
Procesorul zic si eu, dealtfel fix cu acel i5 era si sistemul in cauza. :smile: Ce pot sa-ti spun despre i5 6402P este ca e vandut ca fiind la 2.8 ghz din motive de marketing pur, probabil, pentru ca l-am testat si in burn-in pe all cores cu Prime95 si sub 3.2 ghz nu coboara niciodata. Exista si jocuri care nu pot fi pacalite asa usor de cele 2 thread-uri virtuale, plus ca viitorul este multithreading, pentru ca consolele au multe threads la frecventa mica. Cerintele de memorie sunt mai putin probabil sa creasca spectaculos, in plus pentru asta ai SSD-ul sa ajute...
 
Până la urmă am decis:

MSI H110M PRO-D (existent deja)
i5 6402P
Kingston ValueRAM 8GB
MSI GTX1060 3GB OC (existent)
SSD SanDisk Ultra II 240GB

Am înnebunit la bătrânețe... :drool:

Dual rank vs. single rank la memorii, trebuie să mă preocupe? Întreb fiindcă la altex sunt două tipuri de Kingston 8GB, unele cu S altele cu D în cod, ceea ce înseamnă exact ce am spus anterior.
 

Attachments

  • pc.jpg
    pc.jpg
    61.9 KB · Views: 13
Singurul SSD care mi-a murit era OCZ. Statistic, e absolut irelevant. Daca adaug informatia ca la frate-meu la serviciu au picat majoritatea din acel lot, e doar nesemnificativ. Eu il cumparasem o data cu ale lor cand a gasit el un pret bun la un furnizor.
 
Back
Top