PC nou

In aproape 20 de ani de it hardware nu am inteles sensul placilor de baza hi-end, nu cred ca voi incepe acuma. Cea ai scumpa placa de baza cumparata de mine vreodata a costat ~110 dolari si absolut niciodata nu am avut vreuna defecta. Acum pentru Skylake / Kaby Lake as lua foarte linistit un B150 pe la 70-80 de dolari, ce ofera in plus o placa de 100-200-1000 de dolari mi se pare complet neinteresant.

Pentru mine personal sunt utile pentru overclocking pentru că-mi oferă stabilitate pe termen lung la frecvențe destul de ridicate. Același motiv la procesoare, am nevoie de mult RAM deci nu orice poate duce mult şi repede. Una peste alta, o placă de bază high end îmi oferă un procent deloc neglijabil de performanță în plus şi prețul în general este unul cinstit. Mă refer la randări, editare foto video şi în general cum se mișcă sistemul.

Ca idee, am un SSD Samsung 850 Evo de 1TB pe care-l simt că se mișcă mai prost decât Intel 730 480GB care-i cel principal. Şi nu, nu este placebo şi sunt pe același controller LSI 9211-8i, care-i într-un slot potrivit pentru cât duce (PCIe 8x). Idem am simțit o diferență deloc neglijabilă între 5960X@4.5GHz şi 4930k@4.1GHz, dar primul duce doar 8GB RAM (deocamdată), pe când cel din urmă 64GB RAM. Din nou, nu mă refer doar la jocuri, ci la chestii oarecum specifice.

De aceea, sunt de acord cu ideea ta, dar trebuie formulată altfel. "Pentru majoritatea utilizatorilor nu înțeleg utilitatea plăcilor de bază high end". Ceea ce este perfect ok şi normal. Chestia este interesantă când pe eBay văd plăci de bază mai vechi care sunt la prețuri obscene, nu contează că-s low sau high end, ceea ce de fapt era ideea din spatele afirmației mele inițiale.
 
Last edited by a moderator:
Să înțeleg deci că un SSD e mai indicat? Adică în loc de 1 HDD SATA3 de 1TB + cele 2 otrăvuri :biggrin: HDD SATA 2 e mai bun un SSD (256GB dat link de miahi mai sus) + otrăvurile? Pe mine mă ține departe de SSD prejudecata aceea cu timpul limitat de viață, datorat numărului limitat de cicluri de scriere... dar e o prejudecată sau realitatea însăși?
 
Pe mine mă ține departe de SSD prejudecata aceea cu timpul limitat de viață, datorat numărului limitat de cicluri de scriere... dar e o prejudecată sau realitatea însăși?
E o realitate: orice are un timp limitat de viata, doar ca la SSD e ceva mai mic. Pentru majoritatea utilizatorilor diferenta nu e sesizabila, dar daca vrei sa iti tina un SSD vreo 10 ani chiar nu stiu ce sa zic.
 
Dar cum e cu prejudecata?
Apropo de ce spunea și puterfixer:
Io am combinat SSD + HDD în sistem, OS-ul și aplicațiile sunt pe SSD dar pe HDD am o partiție separată doar pentru swap + fișiere temporare, ca să nu frec SSD-ul cu toate mizeriile produse de browsere, de exemplu.

daca vrei sa iti tina un SSD vreo 10 ani chiar nu stiu ce sa zic.
HDD-ul are deja 9 ani... măcar 7-8 să țină SSD-ul.
 
SSD-ul e indicat pentru viteză. Pentru capacitate, un hard disc. Și o strategie de backup la ambele, plus monitorizare (Samsung are un utilitar simpatic pentru asta, de văzut dacă e mai puțin mincinos decât ăla intel :biggrin: ).

La SSD contează și numărul de cicli de scriere/rescriere la fiecare celulă. De-aia are TRIM și alte șmecherii (gen overprovisioning) pentru a distribui uzura uniform, dar dacă poți să o ajuți prin evitarea scrierilor frecvente cu informații prea puțin valoroase, de ce nu. Poate câștig un 15% la durata de utilizare a SSD-ului, poate nu; dar mi se pare o abordare de bun simț și pe care o pot implementa fără să mă obosesc.

SSD-urile sunt încă suficient de noi pentru a nu avea o previzibilitate a comportamentului lor în timp. Se pare că indicatorii SMART nu sunt chiar corecți, unele SSD-uri crapă subit fără să apuce să dea o alertă SMART, deci tehnologia e încă la început și o folosim cu o doză mare de necunoscut. Dar e rapidă, relativ accesibilă la cost, și cu un backup bun putem evita dezastrul.
 
Am înțeles. Adică se poate face în așa fel încât SSD-ul să fie ajutat să-și prelungească durata de viață, prin limitarea cumva a numărului de scrieri?
 
Eu zic că n-are rost menajarea, da' fiecare cu piticii lui :smile:. Când o să crape n-o să conteze dacă ai scris sau nu pe el. TRIM n-are legătură cu numărul de rescrieri, e doar un workaround pentru o problemă de performanță/tehnică (nu se poate rescrie o celulă dacă nu e ștearsă -> ștergerea durează -> se fac ștergerile în background).

Cam așa arată SSD-ul meu de boot din laptop (pe care-l folosesc pentru muncă), a împlinit 3 ani de curând și nu e în vreun fel menajat (a se observa cele ~12 ore/zi de utilizare și ~30GB/zi scriere). SMART-ul zice 92% lifetime rămas. Io-s mulțumit, oricum n-o să-l mai pot folosi la un upgrade, că nu se mai potrivește interfața mSATA în laptop-urile noi, deci e kindof obsolete :smile:.

Of course, am backup la zi pentru tot ce e pe el și pe celelalte două SSD-uri, că nu-s inconștient :biggrin:. Dar backup-ul exista și când foloseam HDD-uri.

ssd_crucial.png
 
Nu cred ca exista o piata a SSD-urilor second-hand. L-ai cumparat, cu el ramai. Desigur ca poti sa-l donezi, dar vezi sa nu te injure ala toata viata dupa ce-i crapa. :biggrin:
 
Nu cred ca exista o piata a SSD-urilor second-hand
Da, asta e adevărat, din cauză că nu ești sigur de ele, dar și că se uzează moral extrem de repede. Eu am două de 128GB primite din întâmplare (cumpărate cu laptop-uri SH) și m-am uitat ceva timp la ele... Până la urmă le-am folosit, dar mai cu scârbă :biggrin:.

ursamajor: da, să te ferești de noname-uri
 
O să cumpăr mai întâi MB + memoria, apoi CPU și mai cuget dacă SSD sau HDD. Mă gândesc că HDDul meu are 8 ani împliniți și e deja destul de vechi. Probabil la fel și cel de la miahi, și-atunci mai degrabă aș lua un HDD. Gândesc cu voce tare. :biggrin:
 
Ia MB + CPU + RAM, ca nu ai ce face cu MB + RAM fara CPU. Daca le tii in dulap pana iei CPU o sa ai doar de sters praful pe niste cutii in plus.
Cat despre HDD vs SSD: daca poti sa te descurci cu ce ai acum inca o vreme pana ai bani de ceva nou, fa-o. Dar mai bine mai tragi de cel existent inca 2-3 luni decat sa iei ceva in pripa mic si prost doar pentru ca iti lipsesc 100 de lei.
 
CPU o să iau la puțin timp, nu se-adună praf într-o săptămână, max. două. :smile:
Când spui ceva nou la ce te gândești: HDD sau SSD? :biggrin:

MSI B150M PRO-VDH. Pentru doar cativa dolari in plus (in clipa asta la garaj este chiar mai ieftina decat H110M PRO-VH, o promotie cica) primesti 4 sloturi ram si un vrm mai solid pentru procesor.
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/filtre/general-soclu-procesor-socket-1151/
Ce nemernici, au făcut-o 366 lei. Lol. de-aia nu mai cumpăr de acolo. :wink:
 
Daca nu ai nevoie de mai mult de porturi 4 SATA, mergi pe o placa cu chipset H110.
La capitolul SSD sa te feresti de noname, si sa cumperi minim ADATA/Kingston.
i3-6100 e o alegere buna.
 
Când spui ceva nou la ce te gândești: HDD sau SSD? :biggrin:
La o prietena noua.

Dar daca intrebi de SSD vs HDD, gandul meu e la SSD+HDD, fix ca Miahi. Asta folosesc in ultimii ani si nu as schimba nimic. Si cum tu ai deja un HDD, nu iti lipseste decat SSD-ul.
 
Cam așa arată SSD-ul meu de boot din laptop (pe care-l folosesc pentru muncă), a împlinit 3 ani de curând și nu e în vreun fel menajat (a se observa cele ~12 ore/zi de utilizare și ~30GB/zi scriere). SMART-ul zice 92% lifetime rămas. Io-s mulțumit, oricum n-o să-l mai pot folosi la un upgrade, că nu se mai potrivește interfața mSATA în laptop-urile noi, deci e kindof obsolete :smile:.
View attachment 10792
Cam asa e si al meu de la munca. Nu i-am facut nici o modificare asupra sistemului de operare care e pe el, dar datele stau pe un HDD separat.
 

Attachments

  • ssd.jpg
    ssd.jpg
    48.9 KB · Views: 19
Back
Top