My Mac is bigger than your Android

Point stands. Majoritatea oamenilor fac poze pentru ca apoi să se uite la poze (weirdos :biggrin:). Dar pot înțelege argumentul tău :smile:
Dacă tu te uiți la toate cele 46000 de poze de pe telefon...

Nu știu în ce univers paralel merge Chrome așa bine, la 16GB RAM cu Windows 7 Ultimate este o mizerie oribilă, pe la 32GB RAM devine utilizabil (adică mai mult de 20 de tabs fără să urle Windows că a rămas fără RAM). Memes cu Chrome și foamea lui de RAM au o bază în realitate :smile:
Am frecvent 160+ taburi deschise în Chrome, consumul de memorie e decent, tab-urile inactive sunt descărcate din memorie. Singura chestie care pune browserul în cur e mizeria aia de Jenkins...:bash:

Din nou, standby pe Windows este absolut mizerabil din păcate.
Era vorba de Lenovo X1 Carbon cu Linux în paragraf.

Da, fiecare SO are particularitățile sale, ce chestie. Nu am numit niciodată Linux mizerie, doar Windows :smile:
I-am zis eu mizerie, dar la modul afectuos. :biggrin:

Ah, grozav, alt produs genial Google. Desigur, Zoom, Teams și GChat sunt de fapt aplicații superbe, fără buguri și este vina OS X :smile:
Eu pun pariu că existe echipe de dezvoltare dedicate la G/M$/Z care doar încearcă să facă aplicațiile alea să meargă prost pe MacOS. /s

Again, toți devs care folosesc OS X sunt fraieri pentru că ai probleme în dezvoltare Android OS? :smile:
Nu am zis asta, dar e clar că nu e mașina potrivită pentru treaba asta.

Pot respecta chestia asta ca "a tinkerer's paradise", dar nu mă ajută cu absolut nimic personal. Oamenii cumpără un telefon ca să-l folosească pe post de telefon, mesagerie și cameră foto/video, nu să-și bage nasul în chestii. Dacă ai putea instala Android pe un telefon la fel de simplu cum instalezi o distribuție de Linux pe un computer aș putea vedea avantajul, dar din păcate tot trebuie să te dai peste cap destul de nasol pentru a ajunge acolo.
Ceva mai devreme am făcut bootloader unlock la un Pixel 6, flash la Android cu full wipe, pus cont etc. în mai puțin de 10 minute. Am folosit doar un tab de Chrome (și consola pentru bootloader unlock, dar asta nu era neapărat necesar) și un cablu USB. Nu e chiar neurochirurgie, dacă ești capabil să citești niște instrucțiuni pe o pagină.
 
Bre, nu comparați end-loser with power-loser stuff. E de parcă eu aș zice ce fufu sunt toate browserele pentru că numai Firefox se poate configura să facă tot ce vreau.

Până la urmă ce contează e ce te face fericit: hardware, OS, aplicații.

Hardware-ul e important (performanță, tastatură, ecran, baterie, greutate etc.).

Sistemul de operare nu prea contează. E doar mașina virtuală dintre hardware și aplicații, cu niște utilitare și machiaj peste. Că e Windows, că e macOS, tot arată bine. Și Linux e OK, dacă cineva nu e influențat de estetică. Mai ales un power-loser se descurcă în oricare. Conceptele sunt aceleași.

Aplicațiile iar sunt importante. Majoritatea celor importante merg și pe Windows și pe Mac, ba chiar se pot migra de pe unul pe celălalt. Și ce nu merge, are probabil un echivalent similar pe celălalt OS. Astea-s toate unelte.

Folosiți combinația care vă face fericiți. Whatever tickles your fancy. Eu îi spun soției, aproape în fiecare săptămână, că o iubesc Mac-ul a fost cea mai bună achiziție din ultimii ani, deși rahatul de HR Block a crăpat de 50 ori pe el până am terminat declarația de impozit.

Cât despre Android vs iPhone, la fel. Eu prefer iPhone (că mi se pare mai reușit și firma mai de încredere) și brunetele cu ochi verzi. De gustibus...
 
Stau de o oră să fac update-uri etc. la Pixel-ul 7 nou al soției (de rezervă, luat la mare discount) and let me tell you something: I will never buy an Android device again for myself. Țzâșpe mii de ecrane de license agreement, urât la interfață, neplăcut la user experience (o grămadă de decizii default proaste), update care nu se mai termină de instalat etc. Bleah! Și asta pe telefon flagship de ultimă generație de la mama lui Android.

Telefonul e frumos, dar softul e atrocious.
 
Last edited:
Dacă tu te uiți la toate cele 46000 de poze de pe telefon...
Nu mă uit la toate odată, dar există situații când vreau să găsesc o poză (sau un calup de poze) făcută (făcut) într-o anumită perioadă de timp.

Am frecvent 160+ taburi deschise în Chrome, consumul de memorie e decent, tab-urile inactive sunt descărcate din memorie. Singura chestie care pune browserul în cur e mizeria aia de Jenkins...:bash:
1679634724309.png

Firefox cu 71 de taburi deschise vs Chrome cu 35 de taburi deschise. Este vorba doar de RAM, și toate taburile în ambele browsere sunt încărcate (refreshed). Ambele browsere cu updates la zi, addons similare, etc.

Era vorba de Lenovo X1 Carbon cu Linux în paragraf.
Interesant. Nu am foarte multă experiență cu sleep pe Linux din păcate (încă) dar este ceva ce mă interesează pentru viitorul nu foarte îndepărtat.

I-am zis eu mizerie, dar la modul afectuos. :biggrin:
My bad :biggrin:

Eu pun pariu că existe echipe de dezvoltare dedicate la G/M$/Z care doar încearcă să facă aplicațiile alea să meargă prost pe MacOS. /s
Nu, ce încercam să zic este altceva. Dezvoltarea pentru OS X nu este chiar grozavă pentru multe aplicații care nu sunt native și care nu sunt orientate pe multimedia (e.g. Adobe Photoshop care încă merge mai bine pe OS X decât pe Windows deși pe Windows beneficiază de GPU serios și chestii de genul). De foarte multe ori sunt convins că echipele de dezvoltare au un OS principal apoi încearcă să facă shoehorning la aplicație pe alte sisteme de operare. IIRC Apple au guidelines serioase pentru dezvoltarea pe iOS, nu cred că-s la fel de riguroși cu OS X deși au App store și pe cel din urmă. Nu că echipele dedicate fac aplicațiile alea să meargă prost pe OS X ci pur și simplu nu merg pe cât de bine ar putea să meargă cu optimizare/dezvoltare serioasă pentru OS X.

Nu am zis asta, dar e clar că nu e mașina potrivită pentru treaba asta.
Da, cel mai probabil pentru tine nu-i mașina potrivită. În același timp nu ai încercat M1/M2, probabil ai fi plăcut surprins (sau neplăcut pentru că-s procesoare ARM deci glhf :biggrin:

Ceva mai devreme am făcut bootloader unlock la un Pixel 6, flash la Android cu full wipe, pus cont etc. în mai puțin de 10 minute. Am folosit doar un tab de Chrome (și consola pentru bootloader unlock, dar asta nu era neapărat necesar) și un cablu USB. Nu e chiar neurochirurgie, dacă ești capabil să citești niște instrucțiuni pe o pagină.
Încerc să fac bootloader unlock la două HTCuri de aproximativ șase luni și tot nu merge, poți ajuta pe unul care nu-i atât de capabil? :biggrin: Sunt jumătate sarcastic, jumătate serios, dacă există și altă resursă în afară de htcdev.com sunt dispus să încerc (adică una care să și funcționeze).
 
Sistemul de operare nu prea contează. E doar mașina virtuală dintre hardware și aplicații, cu niște utilitare și machiaj peste. Că e Windows, că e macOS, tot arată bine. Și Linux e OK, dacă cineva nu e influențat de estetică. Mai ales un power-loser se descurcă în oricare. Conceptele sunt aceleași.
Mi-ar plăcea să fiu de acord cu tine, dar modul în care Windows went downhill de la 7 încoace (am trecut prin fiecare versiune) este groaznic. Ok, arată bine (chiar și Linux btw), dar conceptele în ultima perioadă la Windows par să fie "ne uităm la tot ce faci și îți vindem informația" și "scoatem din meniuri pentru că fuck you", Apple "veniți la noi și lepădați-vă de restul" (întâi au renunțat la aplicații pe 32 bit acum x86 este doar prin emulare (care-i foarte rapidă dar va dispărea după ce oițele se leapădă de ele) iar Linux doubles down pe power user things. Mi se par trei direcții complet diferite și concepte total diferite, dar singurul care pare să păstreze flexibilitatea este tot Linux (Steam Deck rulează Arch Linux și gaming-ul pe Linux a cunoscut un mare boom acum cu ocazia asta de exemplu).
 
Este uimitor cum va inversunati pe cele mai nesemnificative lucruri.
Când e vorba de chestii care te mănâncă (sau îți aduc bucurii) în fiecare zi, e undeva de înțeles.

Cu Android mi s-a făcut așa o lehamite de Google că probabil nu voi mai investi în acțiunile lor, deși momentan sunt ieftine (probabil nu sunt singurul care simte că firma a luat-o razna și nu mai e ce a fost acum 10-15 ani).
 
Last edited:
Stau de o oră să fac update-uri etc. la Pixel-ul 7 nou
Am facut la al meu (6a) si la Samsung-ul maica-mii (cred ca A21 sau pe-acolo) update in ultimele zile si a durat sub 5 minute si nu am avut de facut nimic decat sa astept. Instalarea initiala a fost lunga si enervanta, dar o faci doar o data in viata (a telefonului, nu a ta).
 
Am facut la al meu (6a) si la Samsung-ul maica-mii (cred ca A21 sau pe-acolo) update in ultimele zile si a durat sub 5 minute si nu am avut de facut nimic decat sa astept. Instalarea initiala a fost lunga si enervanta, dar o faci doar o data in viata (a telefonului, nu a ta).
Asta pot să tolerez. Dar toată senzația inițială era de prostie umană, de bad engineering, începând de la ecranele de licențe pe care trebuia să le accept, terminând cu screen lock-ul implicit de 30 secunde și tonele de aplicații Google preinstalate de care nu are nici dracu' nevoie (și eu sunt abonat Google One). Sau simplul fapt că nu arată nivelul bateriei implicit, decât dacă ți-l pui tu din setări. În timp ce mă jucam cu telefonul, mă gândeam că Steve Jobs i-ar fi dat afară pe mai toți, ca Musk la Twitter.

Google a devenit o corporație condusă de vânzători proști, nu de ingineri. Nu mai e ce a fost. Se vede și la search și cam la toate produsele. În afară de GMail și Google Voice, pe care le folosesc strict din motive de securitate (nu se poate fura numărul pe care îl folosesc pentru 2FA la bănci) și Photos ca backup secundar, am renunțat la tot ce e Google.

Până nu a sosit telefonul, fusesem super excitați de el. Dacă nu îmi ieșea la preț de cadou (practic $140 unlocked, cu tot cu taxe), l-aș fi returnat.
 
Last edited:
Sau simplul fapt că nu arată nivelul bateriei implicit, decât dacă ți-l pui tu din setări. În timp ce mă jucam cu telefonul, mă gândeam că Steve Jobs i-ar fi dat afară pe mai toți, ca Musk la Twitter.

Google a devenit o corporație condusă de vânzători proști, nu de ingineri. Nu mai e ce a fost. Se vede și la search și cam la toate produsele. În afară de GMail și Google Voice, pe care le folosesc strict din motive de securitate (nu se poate fura numărul pe care îl folosesc pentru 2FA la bănci) și Photos ca backup secundar, am renunțat la tot ce e Google.
Eu am doua diferite, Xiaomi si Samsung, ambele arata nivelul bateriei default. Dar fiecare si-a pus skin.
Cat despre a doua, orice corporatie asta devine cand vine vorba de bani. Ca managerii imping la profit, etc. Nimic nou sub soare.
 
No, dragul de Mac în dimineața asta a decis să facă figuri. L-am scos din rucsac, l-am conectat la monitorul extern și a început să-i flicker-e ecranul. Practic se vedea imaginea cât timp mișcam mouse-ul. Nimeresc în meniu opțiunea de restart și începe cu bancurile: dar sunt sigur că vreau restart? Dar vreau să închid browserul? Dar iTerm? Dar... spanac? MF, nu prea văd ecranul, ai chef să îmi strici zen-ul? Aparent după restart cu long-press pe butonul de power și-a revenit, dar mi-a stricat toată ziua. Nu mai am chef de nimic. :biggrin:
 
Rucsacul e marca Apple sau e vreo cipitură (cheap-itură) aftermarket fără protecție antistatică și fără certificare de Genius Design? :tongue:
 
No, dragul de Mac în dimineața asta a decis să facă figuri. L-am scos din rucsac, l-am conectat la monitorul extern și a început să-i flicker-e ecranul. Practic se vedea imaginea cât timp mișcam mouse-ul. Nimeresc în meniu opțiunea de restart și începe cu bancurile: dar sunt sigur că vreau restart? Dar vreau să închid browserul? Dar iTerm? Dar... spanac? MF, nu prea văd ecranul, ai chef să îmi strici zen-ul? Aparent după restart cu long-press pe butonul de power și-a revenit, dar mi-a stricat toată ziua. Nu mai am chef de nimic. :biggrin:
La asta cu monitor extern cred că nu știi ce-i mai rău :biggrin:

La mine face figuri când vreau să-l folosesc doar cu monitor extern - dacă nu ai o tastatură și un mouse conectate nu vrea și pace - intră-n sleep. Dacă-i pui după tastatură și mouse nu vrea să iasă din sleep. Indiferent de astea, dacă nu are power adapter conectat tot intră sau rămâne în sleep. Uneori monitorul extern flickăre și trebuie restart, și face fix așa, chiar vrei să închizi aplicațiile? Vrei să le dai restore la reboot? O cafea vrei? :biggrin:
 
Back
Top