My Mac is bigger than your Android

Wow, dar ce topic.
Fiecare alege ce i se potriveste si asta in sine e un topic urias.
Niciuna din variate nu e perfecta, si daca exista suficienta vointa ambele sunt utilizabile.
 
Legat de updates, au început și telefoanele pe Android să ajungă pe la 5 ani de update-uri de securitate. Doar unele, și 5 ani doar pe partea de securitate, nu generale.
 
De obicei când ieșim nu folosim telefoanele mobile astfel încât să dăm peste reclame. Asta este o chestie interesantă de use case scenario :smile:
Voi la cafenea vorbiți între voi? Nu citiți hoțnews, poze pe instagram etc? Weirdos...

Ah, deci utilizatorii Apple sunt cei care sunt îngrădiți pe când cei de Android se uită doar la recomandările GPhotos din Memories. Îmi place ironia :smile:
EU nu mă uit la poze. Mi se pare pierdere de timp. Nevastă-mea, care are acces full la galeria de poze pierde ore în șir uitându-se la poze din concediile de acum 10 ani sau cu kinderii de când erau mici. Folosesc GPhotos pentru că pozele sunt urcate în cloud la Google. Știu că există și alte aplicații care au integrare, dar nu am de ce să le folosesc. Pot alege să fac back-up la poze în Dropbox, Box, Koofer sau pe NAS. Când nevastă-mea avea iPhone o tot împingea mereu să facă upgrade la iCloud, pentru că cei 5Gb inclusi erau consumați (nu știu cu ce, pentru că avea dezactivată sincronizarea pozelor acolo).

Interesant. Încearcă și Wireshark cu packet capture când ai timp să vezi, chiar aș fi curios. Personal nu mă ating de absolut nimic de genul.
Telefonul zace de vreo 2 luni într-un sertar la soacră-mea, probabil nu voi fi niciodată atât de plictisit încât să fac asta.

Aici problema mi se pare exclusiv de la Chrome care este un browser absolut infect și se apropie de definiția de malware cam la fel ca și Windows de la 10 încoace.
Da, putem să ne luăm de Chrome, care merge absolut decent pe Windows și Linux, dar să nu cumva să zicem de rău de Apple.

Aia este de Windows, mie îmi place mult X1 Carbon, ar merge excelent cu un Linux instalat :biggrin:
Merge ok, dar sunt ceva probleme de power management. Uneori nu intră în stand-by.

Da, aici nimic nu-i perfect dar există soluții.
Pentru că e mult mai simplu decât să ai în sistemul de operare o listă de outputs din care să dezactivezi ceea ce nu îți convine? Cum e de exmplu în mizeriile de Windows/Linux?


Again asta este de la aplicații. Presupun că-i fie Zoom (mizerabil) sau Teams (Microsoft). Aplicațiile native Mac de obicei rulează absolut excelent fără să tureze ventilatoarele oribil.
E GChat. Dar se reproduce și cu Zoom sau Teams. Sunt cel puțin 3 aplicații de videochat de rahat sau MacOS?

iOS este pentru telefoane și tablete, OS X pentru laptops/desktops. Da, este nasol, dar măcar nu omoară sistemul cum o fac multe updates de Windows.
My bad cu iOS/OS X. Dar Windows nu a mai bușit update-urile în ultimul timp.

Dev este foarte ok, există VS Codium, VS Code, XCode (pentru iOS dev), există extraordinar de multe tools și aplicații care să te ajute, nu o văd deloc ca pe o aventură atâta timp cât extrem de mulți software devs folosesc exclusiv hardware Apple și nu doar pentru iOS/OS X development.
Again, merge ok cu proiecte mititele (gen maxim compilat kernel de Linux), dar când dezvolți Android (as in Android OS, nu apicație) nu prea merge.

Dezactivează Power Nap. Sleep/stand by la Apple este superior oricărei mizerii din Windows, vezi aici:
E literalmente prima modificare pe care am făcut-o când am primit laptopul, după înrolare. Nu e suficient.

Din nou ceva este dubios la tine acolo dar nu ai descris de fapt problema per se.
System Settings/Desktop & Dock/Minimise windows using: Genie | Scale Effect. De ce nu există și "Instant" sau similar?


Triunghiul ăla scade instant valoarea la revânzare a produsului (una).
Faci bootloader lock și dispare.

În același timp, tu pe un telefon cu Android instalezi tot Android. Deci nu este ca și cum te rupi de Google cumva. Dacă existau alte SO FOSS cu app stores decente și bine supravegheate mai ziceam, dar de fapt instalezi o altă aromă a unui sistem de operare absolut identic. Este mai deschis? Da. Este utilă chestia asta? Pentru mine personal chiar deloc :smile:
Cred că faci o confuzie între Android și serviciile Google pentru Android. Poți builda din surse AOSP, integrând blob-urile proprietare cu drivere ale producătorilor de hardware și nu ai nici o legătură cu Google. Nu va fi foarte util, poate vei apela la MicroG sau ceva similar pentru a face mock la unele din serviciile Google pentru ceva mai multă funcționalitate. Vei putea instala o grămadă de aplicații open source, mai bune sau mai proaste, compilate chiar cu mânuța ta (bine, nu neapărat pe un MacOS cu x86).

La final exact cum a spus și Pisoi nu poți pune egal între Mac cu Intel (mediocru la viteză și battery life dar tot mai bun ca un laptop cu Windows dpdv al utilizării bateriei) și un Mac cu M1/M2 care sunt la ani lumină de ce-i azi pe piață în materie de laptopuri. Baterie care ține 12 ore de lucru? Show me where you find that anywhere else.
Păi nu era vorba că produsele Apple sunt the shit? Adică MBP de acum 3 ani sunt nașpa și doar alea de acum 6 luni sunt bune? Cum obții 12h pe laptourile cu M1/M2? Faci ssh pe o mașină remote? Rulează Android Studio sau ceva și nu mai e cazul căzut pe spate la viața bateriei.[/QUOTE]
 
Last edited:
Thor, nu sunt expert Apple, dar Mac-urile noi sunt revolutionary, nu evolutionary. Ani de zile m-am uitat la Mac-ul soției, când lucra lângă mine pe canapea, uneori am și ajutat-o să rezolve o problemă în macOS (la modul "asta în Windows 10/11 e deja automat") și singurul lucru pe care-l admiram era battery life și ultraportabilitatea (are un Macbook Air Intel din 2015, 16/512, cred că prima generație care încăpea într-un plic mare).

Dacă te enervează MBP pe Intel, pune-i să-ți ia unul pe Apple Silicon (platformă M1Pro sau M2Pro) cu ecran de cel puțin 14" (cele de 13 sunt mult mai slabe ca hardware), când ai ocazia. First of all, nu e quad-core, e 8-core sau mai mult, 2-4 dintre ele efficiency, și probabil te va ține 10 ore chiar dacă compilezi pe el într-o veselie. (La mine MBP 14" M1Pro de bază a ținut vreo 18 ore, ca end-user.) Procesoarele Apple Silicon sunt clar peste Intel și majoritatea softurilor populare au deja versiuni optimizate pentru Silicon în 2023, nu ca acum 2-3 ani. De ce lățimi uriașe de bandă au (pe MBP) și ce diferită/integrată e întreaga arhitectură procesor/memorie față de x86 să nu vorbim. Don't take my word, go read about them on Macrumors etc.

Just a taste (și asta e tehnologia din 2021, nu ce vine anul ăsta):
Screen-Shot-2021-10-18-at-1.19.43-PM.jpg
Screen-Shot-2021-10-18-at-1.24.12-PM.jpg


În al doilea rând, ecranul și sunetul sunt superbe. În al treliea rând, sunt silențioase, pentru că procesoarele nu sunt doar puternice, dar abia se încălzesc, și jucăria e făcută din aluminiu. Chiar au avut tupeul să pună heatsink-uri mai mici în MBA M2 (față de M1), and they got away with it.
 
Last edited:
Nu stiu cum e pe plantatia voastra, dar pe a mea lifecycle pentru produsele Apple e de 4 ani. Si in conditiile astea cele de anul asta au venit (un singur model) cu 16Gb RAM, ecran de 13 si fara nici un dongle.
Si cand vine vorba de extra money de cheltuit pe jucariile astea oricare manager va fi putin surd.
Iarasi, in cazul meu particular varianta Windows based are dublu storage, dublu RAM, porturi incluse, suport pentru 3+ monitoare, bateria se apropie de 7 ore in Teams si alte maruntisuri.
La telefoane mobile Android poate fi inlocuit de altceva doar de catre contabili si femeia de serviciu, restul avem aplicatii care nu ruleaza pe Apple.
Nici macar nu am incercat sa intru in detalii ca multe din ele sunt descrise mai sus.
O ultima mentiune: integrarea cu sistemele de videoconferinta (produse de Dell) este absolut nefolosibila. Sunetul fuge pe Mac nu stiu ce de pe boxele sistemului de conferinta, Teams dispare, ecranele se fac negre random, pana si seful care e fan s-a dat batut si a apelat la suport. Care a zis ca ... ei nu suporta.
 
E ok. Suportul Google pentru produsele sale în afara US si vreo 4-5 țări din UE e 0, majoritatea operatorilor nu suportă VoLTE pe terminalele Pixel.
 
E ok. Suportul Google pentru produsele sale în afara US si vreo 4-5 țări din UE e 0, majoritatea operatorilor nu suportă VoLTE pe terminalele Pixel.
Nici Wi-Fi Calling? Aici mă aude lumea cristal și când am două bare cu turnul de celular.
 
Bănuiesc că de asta știi:
Adica niste vulnerabilitati care au deja patch care s-a download automat. Asta da big news, motiv clar sa nu folosesti asa ceva.
Amintiti-mi de un software fara bug-uri va rog.
 
Voi la cafenea vorbiți între voi? Nu citiți hoțnews, poze pe instagram etc? Weirdos...
:biggrin:

EU nu mă uit la poze. Mi se pare pierdere de timp. Nevastă-mea, care are acces full la galeria de poze pierde ore în șir uitându-se la poze din concediile de acum 10 ani sau cu kinderii de când erau mici. Folosesc GPhotos pentru că pozele sunt urcate în cloud la Google. Știu că există și alte aplicații care au integrare, dar nu am de ce să le folosesc. Pot alege să fac back-up la poze în Dropbox, Box, Koofer sau pe NAS. Când nevastă-mea avea iPhone o tot împingea mereu să facă upgrade la iCloud, pentru că cei 5Gb inclusi erau consumați (nu știu cu ce, pentru că avea dezactivată sincronizarea pozelor acolo).
Point stands. Majoritatea oamenilor fac poze pentru ca apoi să se uite la poze (weirdos :biggrin:). Dar pot înțelege argumentul tău :smile:

Telefonul zace de vreo 2 luni într-un sertar la soacră-mea, probabil nu voi fi niciodată atât de plictisit încât să fac asta.
Înțeleg.

Da, putem să ne luăm de Chrome, care merge absolut decent pe Windows și Linux, dar să nu cumva să zicem de rău de Apple.
Nu știu în ce univers paralel merge Chrome așa bine, la 16GB RAM cu Windows 7 Ultimate este o mizerie oribilă, pe la 32GB RAM devine utilizabil (adică mai mult de 20 de tabs fără să urle Windows că a rămas fără RAM). Memes cu Chrome și foamea lui de RAM au o bază în realitate :smile:

Merge ok, dar sunt ceva probleme de power management. Uneori nu intră în stand-by.
Din nou, standby pe Windows este absolut mizerabil din păcate.

Pentru că e mult mai simplu decât să ai în sistemul de operare o listă de outputs din care să dezactivezi ceea ce nu îți convine? Cum e de exmplu în mizeriile de Windows/Linux?
Da, fiecare SO are particularitățile sale, ce chestie. Nu am numit niciodată Linux mizerie, doar Windows :smile:

E GChat. Dar se reproduce și cu Zoom sau Teams. Sunt cel puțin 3 aplicații de videochat de rahat sau MacOS?
Ah, grozav, alt produs genial Google. Desigur, Zoom, Teams și GChat sunt de fapt aplicații superbe, fără buguri și este vina OS X :smile:

My bad cu iOS/OS X. Dar Windows nu a mai bușit update-urile în ultimul timp.
Da, corect, nu a mai bușit în ultimul timp. Dar în momentul în care te arzi cu ciorbă sufli în fiecare update și aștepți vreo lună ca să fii sigur că nu sunt probleme oribile.

Again, merge ok cu proiecte mititele (gen maxim compilat kernel de Linux), dar când dezvolți Android (as in Android OS, nu apicație) nu prea merge.
Again, toți devs care folosesc OS X sunt fraieri pentru că ai probleme în dezvoltare Android OS? :smile:

E literalmente prima modificare pe care am făcut-o când am primit laptopul, după înrolare. Nu e suficient.
Interesant.

System Settings/Desktop & Dock/Minimise windows using: Genie | Scale Effect. De ce nu există și "Instant" sau similar?
Asta sună a problemă pe care o are Marius, nu te pot ajuta din păcate :frown:

Faci bootloader lock și dispare.
Nu la toate telefoanele. Unele au/aveau componente fuzibile care odată ce ai dat unlock la bootloader se ard și triunghiul este permanent.

Cred că faci o confuzie între Android și serviciile Google pentru Android. Poți builda din surse AOSP, integrând blob-urile proprietare cu drivere ale producătorilor de hardware și nu ai nici o legătură cu Google. Nu va fi foarte util, poate vei apela la MicroG sau ceva similar pentru a face mock la unele din serviciile Google pentru ceva mai multă funcționalitate. Vei putea instala o grămadă de aplicații open source, mai bune sau mai proaste, compilate chiar cu mânuța ta (bine, nu neapărat pe un MacOS cu x86).
Pot respecta chestia asta ca "a tinkerer's paradise", dar nu mă ajută cu absolut nimic personal. Oamenii cumpără un telefon ca să-l folosească pe post de telefon, mesagerie și cameră foto/video, nu să-și bage nasul în chestii. Dacă ai putea instala Android pe un telefon la fel de simplu cum instalezi o distribuție de Linux pe un computer aș putea vedea avantajul, dar din păcate tot trebuie să te dai peste cap destul de nasol pentru a ajunge acolo.

Păi nu era vorba că produsele Apple sunt the shit? Adică MBP de acum 3 ani sunt nașpa și doar alea de acum 6 luni sunt bune? Cum obții 12h pe laptourile cu M1/M2? Faci ssh pe o mașină remote? Rulează Android Studio sau ceva și nu mai e cazul căzut pe spate la viața bateriei.
My bad, era 20 de ore :smile: (timestamped)

Edit: da, sunt 20 ore de youtube, deci 12 ore de lucru sunt plauzibile. Android Studio este probabil stretching it pentru că iirc are bugs care duc CPU în 100% pentru durate nerezonabile de timp și tinde să pape RAM la fel ca și Chrome, dar aș încerca :smile:
 
Last edited:
Adica niste vulnerabilitati care au deja patch care s-a download automat. Asta da big news, motiv clar sa nu folosesti asa ceva.
Amintiti-mi de un software fara bug-uri va rog.
Nu se downloadează întotdeauna automat și buguri de genul ăsta sunt destul de rare și extrem de grave. "Software are buguri" este o afirmație în general adevărată, "software are bugs care permit compromiterea datelor personale și a pozelor personale" este o afirmație foarte îngrijorătoare și un motiv bun pentru a evita produsele care au astfel de probleme.
 
Nu stiu cum e pe plantatia voastra, dar pe a mea lifecycle pentru produsele Apple e de 4 ani. Si in conditiile astea cele de anul asta au venit (un singur model) cu 16Gb RAM, ecran de 13 si fara nici un dongle.
Si cand vine vorba de extra money de cheltuit pe jucariile astea oricare manager va fi putin surd.
Iarasi, in cazul meu particular varianta Windows based are dublu storage, dublu RAM, porturi incluse, suport pentru 3+ monitoare, bateria se apropie de 7 ore in Teams si alte maruntisuri.
La telefoane mobile Android poate fi inlocuit de altceva doar de catre contabili si femeia de serviciu, restul avem aplicatii care nu ruleaza pe Apple.
Nici macar nu am incercat sa intru in detalii ca multe din ele sunt descrise mai sus.
O ultima mentiune: integrarea cu sistemele de videoconferinta (produse de Dell) este absolut nefolosibila. Sunetul fuge pe Mac nu stiu ce de pe boxele sistemului de conferinta, Teams dispare, ecranele se fac negre random, pana si seful care e fan s-a dat batut si a apelat la suport. Care a zis ca ... ei nu suporta.
Aici depinde de ce foloseștie fiecare companie și cât de familiarizat este departamentul lor IT cu Apple. Am mai auzit povești horror și sysadmins dându-se de ceasul morții că "Apple sux". Să vezi ce mișto este integrarea cu AD și file sharing, experimentez asta pe pielea mea de câteva luni bune și a trebuit tweaking serios pe Mac ca să obțin viteze bune, accesibilitate bună și drăcia de Mac să nu mai facă câte un .DS_Store în fiecare folder care era doar accesat, nici măcar umblat în el cumva.

Dacă ai o companie care folosește aplicații care nu rulează pe Apple nu văd de ce ți-ai da foc la valiză singur încercând să integrezi așa ceva în ecosistem - iar discuția aici era pentru uz personal, nu corporate.
 
Majoritatea oamenilor fac poze pentru ca apoi să se uite la poze
Drăguță bula ta, da' în zi de azi majoritatea oamenilor fac poze din tot felul de alte motive cu rădăcini în psihologie - FOMO, peer pressure, social validation, pissing contest etc. Ești într-o minoritate pe cale de dispariție.

Gândește-te câți merg la concerte etc. și, în loc să trăiască momentul, îi arde camera în buzunar și simt nevoia de a deveni cameramani, participând indirect prin ceea ce văd pe ecran, iar apoi nu se mai uită vreodată la acea filmare pentru propria plăcere ci poate ca să se laude la alții cu „uite unde am fost EU și ce am văzut EU a văzut camera MEA, tu cu ce te lauzi, hă, nimic, da, mă așteptam, you suck, I win”. Îmi amintesc concertul The Wall din București, unde unii au venit cu fkin tableta ca să filmeze, noroc că instant a venit valul de voci din spate „JOS TABLETA BĂ” și iaca așa am putut vedea scena peste capetele tuturor, nu o mare de ecrane care filmează. Iar ăia cu tableta nici n-au stat la concert, că aveau o jenă-n cap - pur și simplu nu știau ce să facă acolo dacă nu puteau să filmeze. Cum adică să belești ochii și să caști urechile, să te lași purtat de muzică, să fii parte a evenimentului, să te bucuri de a vedea o trupă îndrăgită cu ochii tăi? Păi și cu mâinile ce faci în timpul ăsta, și cum să lipsești 2 ore din online, poate pune cineva vreo poză cu pisici și apoi te trage de urechi că nu-i dai like instant?

Acum câteva săptămâni am fost la Karnival, unde am dat de o tanti asiatică, turistă. În loc să caște ochii și să se bucure de ce vedea, ea făcea live streaming pe TikTok, stând cu spatele la petrecere ca să i se vadă mecla în cadru. Cumva simțea că nevoia de a-i satisface pe alții era mai importantă decât a se bucura pe ea însăși de unde a ajuns și ceea ce trăiește; s-a redus la manipulatorul unui băț cu o cameră în capăt ca să vadă ALȚII ceva. Sper doar că ăia i-au plătit biletul și cazarea.

Google/FB n-au fost proști când au făcut funcționalitatea asta de revăzut poze vechi, fiindcă oamenii fac mult, MULT mai multe poze decât cele la care se uită de capul lor. Și Amazon a băgat-o în screensaverul de la Fire TV și în echo-urile cu ecran (și cu ocazia asta să-ți vândă cloud storage pentru poze, numa' să fie deschisă portița oleacă și face userul trigger-happy restul de capul lui, în 3 luni umple 5GB și fie nu știe cum să șteargă fie e data hoarder și nu vrea să șteargă nimic, all good for business, keep it up).
 
Dacă eram într-o minoritate atunci nu cred că aveai AI trained search function pentru pozele din telefon de exemplu. Știu, Android încă nu are așa ceva, dar probabil foarte mulți useri și-au exprimat dorința de a putea căuta prin pozele respective - sunt o groază de resurse băgate în chestiile astea, și se leagă direct de cât de buni au ajuns asistenții virtuali gen Siri.

Eu sunt de acord că există și ce spui tu, dar nu mi se pare o majoritate. Iar asiaticii mereu au fost cu aparatele foto de gât, faptul că acum sunt telefoane care fac streaming pe tiktok este doar o evoluție firească - am o poză de la Stonehenge de acum mulți ani pe care a trebuit să o curăț de turiști chinezi și japonezi care erau absolut toți cu câte o cameră de gât (nu era încă era telefoanelor cu camere serioase).
 
AI trained search... avea Picasa în vremurile când exista, are Google Photos acum într-o formă oarecum limitată, dar tot îți organizează chestii dacă îi dai voie. Doar că oamenii sunt cam precauți și le opresc. Pentru NAS-ul meu pot cumpăra un accelerator TPU Google Coral pentru ca propria aplicație de photo storage să facă face recognition offline mai repede decât prin software + CPU. Face recognition se poate foarte ușor dpdv tehnologic - vezi scandalul recent al camerelor de supraveghere Anker Eufy, care deși zic că nu stochează nimic în cloud, fac de fapt facial recognition și alocă un ID unic fiecărei persoane cu datele ei biometrice care trece prin fața camerei, apoi încarcă acele date în cloud-ul Eufy, și apoi persoanele sunt identificate de orice cameră Eufy din lume. În China au billboard-uri electronice mari în care fac shaming campaign automat cu poza și numele cetățenilor surprinși de camerele de supraveghere că traversează strada prin loc nepermis. Suspectez că chinezii fac asta pe orice fel de conținut video le cade pe mâini, inclusiv TikTok. Camerele de supraveghere offline Hikvision pe care le-am luat recent (vreo 20€ bucata și DVR-ul de încă vreo 100) nu fac doar detecție de mișcare, ci și categorizează mișcarea în oameni, mașini sau animale de casă. Deci tehnologia nu mai e o problemă, întrebarea e dacă o vrem și cum o putem controla, iar dacă Android a preferat varianta mai precaută by default e doar un motiv în plus pentru mine de a-l folosi.
 
Adica niste vulnerabilitati care au deja patch care s-a download automat. Asta da big news, motiv clar sa nu folosesti asa ceva.
Amintiti-mi de un software fara bug-uri va rog.
Nu era vorba de asta. Era vorba de un zero-day recent pentru AdrianB1 pe care îl respect și care tocmai amintise că are Pixel 6a. Nu toată lumea își instalează update-urile imediat.

Bug-ul nu e de Android, ci de procesor (Exynos). Și pe deasupra mai există și sub Windows (Snipping Tool), din câte a anunțat cercetătorul, și nu m-aș mira să-l descopere și prin macOS.
 
... Între timp, ardeleanul nu zicea nimic, numa' din când în când răscolea jăraticul...

:biggrin:

(pentru cine știe bancul)
 
Back
Top