La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Sunt de ceva vreme in US si nu-s foarte scumpi. La gust seamana chiar mult cu aia din carne, diferenta fiind suficient de mica incat sa merite pentru artere si eco footprint.
 
Pentru sanatatea arterelor si pentru eco-footprint va recomand sa consumati insecte. Deliciosii greieri va asigura intreg necesarul de proteine. Dati si la copii, sa creasca sanatosi.
 
Am mancat greieri (cred ca erau prajiti); ceva snacks adusi de prin Asia. Foarte misto, crocanti si condimentati. :smile:
 
Am mancat si eu lacuste prajite. Absolut delicioase, o sa mai mananc cand am ocazia.
Probabil si eu fac parte din categoria "chinez" ca nu am iertat nimic pana acum. Am la activ testoasa, sarpe, etc.
 
Am mulţi gălbiori, mult prea mulţi pt. cât pot prepara la o singura masă. Cum fac să-i păstrez o perioadă Ţ? Destinaţia finală este, în principiu, tocăniţa de gălbiori.
 
N-am fost pus pana acum in situatia asta, deci nu pot decat sa-mi dau cu presupusul:
- pana maine cred ca poti sa-i lasi in frigider, in punga de plastic.
- baga acum unul (o bucata) la congelator si testezi maine ce se intampla la decongelare (daca mai ramane ceva din el).
- cred ca ar merge si tinuti in saramura, la borcan.

Poate vine si altcineva cu alte sfaturi (competente). :smile:
 
Cel mai simplu e la congelator, in pungi de plastic, dar nu trebuie spalati inainte, altfel dupa dezghetare, apa aia care ramane pe ei si intre lamele ii transforma intr-o chestie. Eu i-as pune la borcan sterilizati bine si gata! Mi se pare complet neeconomic sa tii vinete si alte leguminoase in congelator peste iarna. Sotia mea are o pasiune sa faca invers, am cel putin 3 sertare mari pline cu vinete, catina, afine, hribi etc.
 
Back
Top