La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Sunt semne clare ca vremea se indreapta. :biggrin:

LE: iar cu slabitul... Sa spunem ca inca am la indemana o rezerva de snitele din piept de pui cu branza topita, sos de usturoi si chifla de la Vel Pitar. :biggrin: Asta fiind WCS. :tongue:
 

Attachments

  • cld.jpg
    cld.jpg
    218.3 KB · Views: 24
  • jntzl.jpg
    jntzl.jpg
    225 KB · Views: 21
Tu, nu, că nu ești Quark. :hihi:
Dar, e drept, pe căldură cad greu la stomac și fiere, că sunt grași, ai naibii. Bașca tocătură de carne, dacă îi preferi celor cu brânză.
 
Bai rumâne, daca tot iti plac suberecii aia de mori :biggrin: de ce naiba nu ti-i faci acasa? In baie de ulei ca la mama lor sau dietetici la cuptor ca sa nu-ti dereglezi analizele. :angel:
Mi-e lene sa caut links catre suberecii de casa. Foloseste functia search a forumului. :tongue:
 
Cum adica suberecii de casa? Sunt si de oras? Cu fite? :biggrin:
Aia care-i halesti tu la mama dreq pe malul marii nu sunt de casa?
M-ai pierdut aici. :what:
 
Cum adica suberecii de casa? Sunt si de oras?
Ți-i arăt eu nițel mai târziu pe-ăia de Chiscani (fusei prin zonă și am luat de poftă), că de casă numai șubereci nu făceam. În schimb, am făcut niște cefe marinate a la Provence și mici de vită/porc (pentru fete) și de oaie/vită (pentru mine). Berea nefiltrată a venit să lubrifieze pârtia. :beurk!:
Va urma, adică mâine plescavița la Dunăre, la aer.

Dom'le, șuberecii ăștia nu e nicio filozofie (că e sub 50 mereu, dacă e mai mult, ți se-apleacă)... Secretul (care nici nu e secret) e amestecul ăla de carne cu ceapă, care e bestial. :hihi: Carnea să fie de vită. :wink:
Mai atașez o dată locul de unde se pot procura până ajungeți la mare, dacă viața vă aduce prin zona Brăilei. :kul: Bine, la Moara Ghionea mai sunt și alte bunătăți, de la pâinea făcută ca la țară la tot felul de gogoșele umplute cu de toate cremele și gemurile...

Oops, uitasem să atașez poza cu șuberecii. :biggrin:
 

Attachments

  • IMG_20180721_155537.jpg
    IMG_20180721_155537.jpg
    102.4 KB · Views: 15
  • IMG_20180721_181655.jpg
    IMG_20180721_181655.jpg
    221 KB · Views: 14
Suberecu' e mancare de la tatari. :wink: Si nu cred ca aia aveau o religie restrictiva. Eu am facut si cu carne de pui si IMHO au iesit f.b. Intr-adevar ceapa este f. importanta. Si mult piper. Si sa fie bine inchis, ca sa se faca abur inauntru. Si bucatareasa de 17 ani. :biggrin:

Ah, reteta originala (sa zicem...):

http://tatar-tatarman.blogspot.com/2009/11/reteta-suberek.html?m=1

Uitasem: inca gasiti in LIDL pleskavita congelata, made in Croatia. Inca nu am gustat-o, e la congelator. :smile:
 
Back
Top