Is this fun or what? :D

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by jarod, May 4, 2007.

1. burebista

burebista Manic Miner Sugar daddy

Bine'nteles ca Dumnezeul romanilor e ironic, ne'am rugat sa ne scape de porcii astia si uite ce a iesit....

Thor, taxon and Quark like this.
  2. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Fiind despre post, am vrut s-o atașez pe doamna la topicul 90-60-90, dar fcuk! e prea mișto. :biggrin2:

3. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Avem un nou cuvant in limba romana: spicher.:rotf::rotf::rotf:

4. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Nou din 1957?

5. radul

radul Membru Senior Sugar daddy

Tata prin anii 70 -80 avea teleconferinte cu sefii de prin regionale si ministere si numea aceste teleconferinte = teleșpicher. Ma mai duceam pe la el prin birou si ma expedia, "hai lasa-ma ca am teleșpicher".
    (Tatal meu lucra la CFR si mai ales vara in camapanie agricola, trebuia sa raporteze zilnic situatia vagoanelor incarcate si descarcate)

6. burebista

7. burebista

Nu prea e de ris da' na...

edu.jpg

8. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

9. taxon

taxon Membru Sugar daddy

Mai vrei de-astea? Ca am adunat de-a lungul anilor (ala mare a inceput-o pe a saptea).
    Ex, in geografia de a patra scria ca fagul creste la cimpie, iar stejarul la munte.

burebista likes this.
  10. radul

Eu dupa 2 bucati trecute prin sistemul de invatamant romanesc, unul din ei e inca wip, m-am bucurat cand am auzit de manualul unic. Am invatat cot la cot cu ei la istorie, geografie, biologie de mi s-a luat. In spirit neaos romanesc existau zeci de variante de manuale, care mai de care mai de tot rasul si nu mai spun ce afaceri banoase, ce licitatii trucate, ce spagi se dadeau, ca un anumit liceu sa foloseasca un anumit manual sau altul.

Acu' ca au dat chix cu prima editie a manualului unic nu ma surprinde deloc, ar fi fost chiar culmea sa le iasa din prima!

ipman likes this.
  11. taxon

taxon Membru Sugar daddy

Si la treaba asta cu manualul unic banuiesc niste mismasuri, de au iesit unele de mai mare scirba.
    Gen, pui studentul sa faca materialul, tu, zis autor, il frunzaresti si dai repejor Ok-ul, editura nu angajeaza corectori calificati, ca, deh, economie de piata, tot studentul e mai ieftin ... si gata hocus-pocusul, ne-am dat cu firma in cap.
    Iar politrucilor nu le ramine decit sa se aplaude ca ce solutie buna au gasit ei si ce manual minunat are elevul Dima dintr-a saptea.

Asa ca, da, radul, singura solutie e sa stam cot la cot cu plozii si sa le corectam noi manualele.

ipman likes this.
  12. radul

:smile:))
    Din cate inteleg cazul de mai sus se refera la manualul de matematica de cls a I-a. Ar fi putut sa faca copy paste din manualele dinainte de '89, stergeau poza cu nea Nicu, schimbau imnul si tot le-ar fi iesit mai bine! Desi nu bag mana in foc ca nu s-ar fi incurcat si in taskurile astea simple.

ipman likes this.
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice