Is this fun or what? :D

Dar de ce să pui mâna pe bâtă și să te trezești tu cu dosar pentru incompetența altora, când de fapt trebuie o dată la patru ani să pui ștampila unde trebuie, între acele ocazii trebuie să pui educația în capul cunoscuților care încă se ploconesc la trandafiri și, dacă chiar nu mai e tolerabil, trebuie să pui mâna pe valize și să te apuci de împachetat. Da' gândiți-vă la niște criterii foarte bune și măsurabile care să declanșeze decizia plecării, că altfel se întâmplă ca broasca pusă la fiert încet-încet.
 
Eu mi-am pierdut speranta ca as mai putea schimba ceva, si timpul pana la pensie curge. Intrucat am chiar ceva sperante sa apuc pensia si as mai manca si ceva atunci, am facut miscarea.
Pe de alta parte in anul in care am fost plecat aproape toti prietenii sunt in curs de plecarea sau macar cu intentia asta. Inclusiv unii care declarau sus si tare ca nu pleaca.
Dar ca sa inchei off-topicul, societatea romaneasca poate evolua daca toti vor.
 
Hai ca nu e chiar neurochirurgie sa faci o lista de optiuni, aia care nu au apucat pana acum sa arate ce pot. Si nu mi-o servi pe aia cu "toti sunt la fel", ca asta e intretinuta tocmai de aia care au avut ocazia de nenumarate ori sa faca ceva util societatii si nu au facut-o.
 
Problema e că nu există consecințe pentru toată găleata de funcționari de la primărie și de la firma de apă pentru întreruperea acestui serviciu. De-aia li se rupe. Că altfel s-ar fi gândit în atâția ani „bă, hai tragem o a doua conductă cât încă răpciuga ține, punem una de-aia din plastice moderne care ține 50 de ani, și o mai și facem pe fonduri europene”.
 
Dar de ce să pui mâna pe bâtă și să te trezești tu cu dosar pentru incompetența altora, când de fapt trebuie o dată la patru ani să pui ștampila unde trebuie, între acele ocazii trebuie să pui educația în capul cunoscuților care încă se ploconesc la trandafiri și, dacă chiar nu mai e tolerabil, trebuie să pui mâna pe valize și să te apuci de împachetat. Da' gândiți-vă la niște criterii foarte bune și măsurabile care să declanșeze decizia plecării, că altfel se întâmplă ca broasca pusă la fiert încet-încet.
Nu ma refer sa chemi minerii, dar cand trec 24 de ore si un oras de dimensiunea Bacaului ramane fara apa atunci cativa din conducere trebuie sa plece. Si nu pleaca de buna voie, dar o s-o faca la presiunea strazii. Cand strada se adapa linistita de la robinetul butoiului de apa, primarul si cei de la regia de apa isi vor vedea linistiti de matrapazlacuri in continuare.
Ce s-a intamplat acum este extraordinar de grav si din ce vad nu le cere nimeni socoteala. Chiar daca cei care sunt acum in fruntea regiilor poate n-au efectiv nici o vina, insa fara sa le ceri responsabilizare o sa faca exact cat au facut si cei dinaintea lor. S-a spart o teava si orasul a ramas o saptamana fara apa. La un cutremur mai serios ce se intampla? O saptamana a fost lejer, data viitoare va urma o luna sau poate mai mult.
 
Ce s-a intamplat acum este extraordinar de grav si din ce vad nu le cere nimeni socoteala.
Pe anul asta e a treia sau a patra avarie care ne lasa fara apa. Celelalte au fost de o zi-doua dar asta a fost naspa.
Conducta asta e mostenire de la vechea conducere a primariei si a fost facuta cu bani europeni (doar o portiune, nu e toata reabilitata). Ce e funny e ca tot ce-a crapat pina acum a crapat la bucata asta noua, aia veche n-are treaba. Inca.
Problema de fapt e ca Bacaul nu are nimic de rezerva daca a cazut conducta asta. Si de asta o luam in mina de fiecare data cind ne lasa reabilitata.
Iar licitatia pentru rezerva se desfasoara cam asa de ani buni...
 
Știu eu ce zici, LNT, problema e că populația nu are pârghii prin care să demită administrația locală. Poa' să facă super mitingul țării în Bacău, să ceară demisia - da' dacă ăia închid geamurile și nu vor să plece de pe scaunele călduțe, ce faci? Temerea mea e că bunul simț nu mai există de mult în tagma politică, locală sau centrală, pentru ca să te aștepți că vocea protestelor va schimba ceva.
 
37888996_304862316753896_6328413171379863552_n.jpg


Si daca tot avem discutii gastronomice/dietetice iaca si o opera de arta. :biggrin:


Turning a painting into breakfast.png
 
Ce s-a întâmplat cu mine?, bolboroseste un tip, revenindu-şi după o operaţie chirurgicală.
- Aţi nimerit într-un accident rutier şi aţi fost operat.
- Înseamna că sunt în spital?
- În mare parte, da.
 
Back
Top