Is this fun or what? :D

Mie mi s-a stricat cu totul după ~50 de poze printate și nu-s singurul, de fapt pe amazon.co.uk sunt cam 50-50% reviews cu "mere strună" vs "o crăpat după xx cadre unde xx<100. Da, rulz că-i mică, încă o chestie-n sertar :biggrin:

De acord, depinde cât printezi, dar te poți trezi cu Selphy crăpat din senin și-n afara garanției și ai un mare paperweight. În sertar.

De asemenea, sunt de părere că albumele foto "hardware" au farmecul lor inegalabil, după ce schimb locuința clar un sistem CISS o să-și găsească locul pe o măsuță, izolat frumos de restul camerei și cu posibilitatea de a-l izola în vid când nu-i folosit (gen huse care se videază folosind aspiratorul). Problema rezolvată și cu cernelurile :smile: După aceea o să-nceapă ditamai trek-ul prin ani + selecția la ce ar fi frumos de printat. Can't wait tbh :biggrin:

LE: costurile unui sistem CISS + imprimantă "de dumping" + hârtie foto < costuri Selphy (mai ales că bateria se ia separat deci canci printat wireless, hârtia separat odată cu ribonuri, etc). Da, dacă prinzi ca Adi reduceri și prețuri de dumping o merita riscul ca imprimanta să se ducă naibii, dar pe mine m-a dezamăgit teribil faza. Plus că dacă ai chestii de la un Selphy generație anterioară nu merg la Selphy nou, deci schimbi tot kitul dacă crapă aia veche și rămâi și cu o tonă de consumabile & stuff. Din fericire, am putut returna totul pentru refund (inclusiv consumabilele care erau sigilate). Poate am avut ghinion, dar mno.
 
Dye-sublimation rulz (am Selphy). Dupa aia urmeaza laserul color (am Magicolor 2400W). Inkjet (am avut n-spe modele de HP, acum am un Deskjet 950C) produce "ceva" extrem de scump si rezultate satisfacatoare se obtin numai cu cartusele originale. Strict parerea mea / gustul meu.

LE: Pentru sute de poze te duci cu CD-ul la orice lab foto iar preturile sunt absolut imbatabile.
 
Da, dacă prinzi ca Adi reduceri și prețuri de dumping
Într-adevăr, m-am uitat și eu pe facturi și am dat (în 2008) vreo 250 de lei pe imprimantă cu tot cu un set de 3 riboane. Acum s-au cam scumpit.
 
Nu există inkjet cu CISS care să încapă în sertar, ca Selphy-ul. Nu printez sute de poze, printez de câteva ori pe an, cerneala termică nu se usucă.
Da, dar imprimanta n-am luat-o doar pentru foto. Copila mea tipărește frecvent pentru școală. Deci cerneala nu se usucă. Am și imprimantă și am și loc liber în sertar. :smile:

Îmi făcea și mie cu ochiu o drăcie de-asta mititică, o au la Carrefour, dar acum chiar nu-mi mai trebuie.

PS: am adunat atât de multe căcățișuri de care am avut nevoie doar ocazional, câte o dată sau de două ori, încât în ultima vreme nu mai achiziționez decât strictul necesar, după o analiză minuțioasă privind necesitatea acelui bun pentru viitor. Și n-o fac numai pentru economii financiare (deși prind bine niște bani economisiți), ci prin prisma economisirii de spațiu.
 
Trustory.
 

Attachments

  • Apple tech support.png
    Apple tech support.png
    98.4 KB · Views: 75
N-as vrea sa fiu rau dar parca ma simt mai in siguranta sa stiu ca asemenea echipamente au la baza o tehnologie care functioneaza flawless de zeci de ani. BTW (cred ca am mai spus-o odata): in centralele nucleare, o parte din echipamente contin inclusiv circuite logice facute cu relee. :nuts:
 
:biggrin: Which reminds me, un batch script făcut de mine acum un an pentru a automatiza o chestie (parcă văd că lui Marius '95 deja îi transpiră palmele :biggrin: ) care dă următoarele mesaje de eroare... Sper că colegii din Finanțe au simțul umorului și recunosc o referință la Dexter's Laboratory și filme SF :biggrin:

Code:
:nofilename
rem No file was passed to the batch script as argument.
echo Mission Control, this is Red Squadron leader: no enemy in sight. Aborting mission and returning to base. Over.
goto end
:nopass
rem No password entered.
echo No, no, no, no, no, this will never work. You must have a password!
:end
 
  • Like
Reactions: Neo
N-as vrea sa fiu rau dar parca ma simt mai in siguranta sa stiu ca asemenea echipamente au la baza o tehnologie care functioneaza flawless de zeci de ani. BTW (cred ca am mai spus-o odata): in centralele nucleare, o parte din echipamente contin inclusiv circuite logice facute cu relee. :nuts:

Da, pentru ca nu se reseteaza cand le faci poze cu blitzul. :biggrin:
 
Și în stațiile spațiale și sateliți se foloseau circuite integrate antice, că alea aveau circuitele electrice suficient de groase cât să nu prea fie afectate de radiațiile solare. Dacă treci pe procesoare moderne în nșpe nanometri, trebuie să pui vreo 3 sau 5 sisteme în paralel care să ruleze aceleași task-uri și să se pună de acord cine are dreptate în caz că obțin rezultate diferite. Așa, cam ca în Minority Report.
 
Sau sa le faci ecranare - nu doar electrica, ci in special in spectrul radiatiilor cu energie inalta gen raze gamma. Si parca toate sistemele de control spatiale erau simplu redundante si pe vremuri, acum probabil au redundanta multipla si vot in caz de divergente.
 
Back
Top