Is this fun or what? :D

...clar Nikon face aparate nașpa și tu vezi în reviews ce alții nu văd, cum rupe-n două Canon 550D un Nikon D800...

Lol, delirezi de-a binelea. Mâhnirea mea (oare merită?) e că n-ai înțeles încă nimic din ce am spus pe topicul ăla foto.
 
Mi se pare ca merge, am si eu o imprimanta din aia pe acasa si acelasi format de hartie, doar ca lasa niste margini albe in capete.
 
Eu nu știu să se vândă riboane de Selphy separat de hârtie, așa că tot îți rămâne ceva. Și e posibil să nu se imprime perfect cerneala termică pe hârtie inkjet non-glossy.
 
Last edited:
Eu am luat una d-asta. Evident, nu pentru foto. Făcusem mai demult niște încercări cu asta (de la serviciu), iar rezultatele nu mă mulțumiseră. Într-o doară am zis să mai încerc o dată, de data asta pe imprimanta cumpărată de mine. Am cumpărat o ieftineală de hârtie foto de la Metro (Aro 10x15) și m-am pus pe treabă. Ce a ieșit chiar m-a impresionat. N-am crezut că poate ieși așa calitate, mai mult decât decentă pentru niște poze de acele dimensiuni. Aproape că nici cu lupa (5x) n-am sesizat micile puncte de cerneală. La ochi, calitatea e asemănătoare pozelor de laborator. Doar sper ca și după refill calitatea să se mențină. Și, uite-așa, m-am ales și cu o imprimantă foto mai mult decât satisfăcătoare păstrării unor foto de album. Sunt curios ce fel vor ieși pe A4...:kul:

PS: am printat vreo 200 de foto și încă mai am câte jumătate de cartuș, iar cel negru e trei sferturi.
 
Selphy sux, cel mai bine inkjet penibil cu CISS kit. Dacă printezi frecvent, este excepțional.
 
Selphy rulz daca printezi ocazional, am cumparat imprimanta acum 5 ani si am tiparit de atunci cu seturile de ribon + hartie cumparate o data cu ea: fara cerneala uscata, fara dungi la tiparire color cum face HP-ul inkjet pe care il am ca imprimanta de retea. Pentru foto a fost un targ foarte bun, am luat atunci mai multe seturi de hartie + ribon la niste preturi de dumping, gen 50 de lei setul care e acum 150 pe f64. (si tot de la f64 le-am luat).

Ciudat ca la prima cautare pe site la Canon 910 aparea inkjet si la supplies aparea cerneala si hartie separat. In linkul lui miahi e clar Selphy clasic, iar site-ul Canon mi se incarca in reluare. Voodoo.
 
Sunteți offtopic :smile:. Și Selphy rulz pentru că e așa cum zice Adi. Nu există inkjet cu CISS care să încapă în sertar, ca Selphy-ul. Nu printez sute de poze, printez de câteva ori pe an, cerneala termică nu se usucă.
 
Back
Top