Întrebări pe care ni le punem de mult

Dilemă. Placă de bază veche, socket AM2. S-o dau la reciclat, sau să-i schimb condensatorii la un cost de circa 100 lei (sunt aproape 40 condensatori electrolitici, o parte umflați binișor) și să o pun la vânzare pentru mai puțin de atât?
 
Doar dacă e țelul tău de-o viață să schimbi condensatori, și vrei s-o faci cu condensatori foarte buni (cu 100 de lei poți lua minim 1000 de condensatori electrolitici cu ESR îndoielnic, sau vreo sută low ESR). Având în vedere că un kit MB+CPU+cooler pe AM2 e sub 100 de lei, o reciclezi.
 
Sunt curios de unde iei condensatori low ESR în cantități mici, la o medie de 1 leu fiecare. M-am uitat la distribuitorul Farnell după niște Panasonic, nu-s low ESR și-s 4-6 lei bucata.
 
1000-1500uF la 6,3-16V. Mă mai uit și-n alte părți, dacă ies în 25 lei fac o pomană cu placa aia de bază. Are un AMD X2 BE-2350 de 45W, un Scythe Ninja mai mult decât suficient pentru răcire pasivă și 4x1GB DDR800, e păcat de ea.
 
Nu merita efortul din pacate. Costurile sunt nejustificat de mari, si daca mai tii cont si de timp/manopera eu zic ca nu merita.
Nu mai zic de probabilitatea de a exfolia cablajul fara scule potrivite, care si ele sunt scumpe.
 
Eu nu am afirmat ca exista vreo certitudine sa-l repar. Dar in cazul asta nu era vorba de partea financiara oricum.
 
Exact. Hobby. Este tocmai ce-ti spuneam: unele lucruri nu pot fi judecate numai dpdv al eficientei economice. :smile:
 
Am foarte rar nevoie să printez câte ceva color, in marea majoritate a cazurilor, text, grafice, fundaluri, nimic cu pretenții fotografice, rarisim aș spune ceva fotografie color.
Care este cea mai potrivită solutie de printare in conditiile descrise mai sus, acasă (anticipez răspunsuri mergi la printshop, nu!) și exclus imprimantele de 2 lei cu jet de cerneală la care se usucă cartușele după o lună de stat degeaba sau se termină fix când am și eu nevoie de printat ceva. (am de alea un sac și tot atâtea am aruncat ! )

Este printarea laser color o opțiune ce merită de luat in seamă? Dacă da știti ceva modele de imprimante interesante?
Stiu că mai există ceva inkjet cu niste cartușe externe care se pot umple acasă, imi scapa acum numele, era ceva ce se putea adapta la anumite imprimante compatibile.
Exista alte optiuni?
 
Back
Top