Întrebări pe care ni le punem de mult

Sistemul inkjet e CIS.

M-am tot uitat și eu pe la imprimante de genul ăsta, problema e că sunt chiar scumpe consumabilele originale (uzual mai mult de 200 de lei bucata pe fiecare culoare) => la o imprimantă de 600 de lei poți să cumperi consumabile de >800 destul de repede (cele cu care vine sunt "demo", țin câteva sute de pagini doar). Nu mi-e clar dacă e scump/ieftin per total, eu printez color doar poze și am ajuns la concluzia că mi-e suficient Selphy-ul. Nici nu am văzut până acum poze imprimate laser care să fie mai mult decât meh - hârtia foto e de obicei pentru jet, tonerul e lucios, există diferențe între luciul diferitelor culori, mai face câte o dungă, calibrarea e un vis frumos, și per total iese cam nasol (recunosc, astea-s doar din experiența cu imprimante HP și Xerox cât un dulap și care costă cât o mașină SH destul de bună, poate alea mici și ieftine sunt mai bune la așa ceva).
 
La printare rarisimă, o imprimantă laser nu se usucă. Doar că o să te coste consumabilele - acuma au făcut și cartușele de toner și cilindrii cu chip cu contor. Și te va costa ceva la început, și îți va ține loc ocupat în casă. Dar nu trebuie să mergi la un print center :smile:
 
Mergi la printshop! :hihi: Pt. 1 leu pagina nici nu merită să te complici acasă.

Sunt ceva imprimante Epson cu CISS, cele cu rezervor extern. Calitatea printării e OK, nu se usucă, dar și costă semnificativ mai mult. Iar legat de imprimantele laser color... câți rinichi ai?
 
Epson cu CISS nu e o experiență prea plăcută dacă nu tipărești des (zilnic) - se usucă cerneala, iar calitatea culorilor nu e grozavă deloc. Singura variantă acceptabilă ar fi să găsești ceva laser color la care se poate face refil.
 
Eu am una laser color A3+ din motive de nevasta arhitecta. E cam greu sa o descriu ca dimensiuni si greutate, dar o poate defini ceva de genul "urias+++". Ceva de 50kg care sta pe un suport cu roti ca altfel n-o misca nimeni, are manere metalice sa o care 2 recomandat 4 oameni.
Calitatea e foarte buna, un toner tine peste 18000 copii, chipuri pe fiecare toner din cele 4, plus cilindru.
Sa continui cu pretul?
Eu zic ca e mai simplu sa-i dai dreptate lui korby pentru mai putina bataie de cap, urmat de sfatul lui miahi daca musai vrei sa printezi acasa la costuri de aproximativ 1.3 ron/poza.
 
Eu am un inkjet HP3525 și i-am cumpărat un set cartușe refilabile de pe aliexpress. Me happy, funcționează perfect. Tot rar printez și eu, dar măcar o dată de două ori pe săptămână o fac să nu se usuce cerneala. Oricum, îi știu chichirezul dacă se-nfundă. Youtube să trăiască.
 
Ei na acum, voi sunteți organizații serioase, la mine e haos, de regulă aflu pe la 7-8 seara că am neapărată nevoie de 2-3-5 pagini printate color pentru a 2-a zi la 8 dimineața așa ca printshopu' nu se pune.
 
Eu am un Konika Minolta Magicolor 2400W, luata second, la un pret excelent. Am cumparat-o "ca sa fie". Calitatea printului este f. buna, singurele restrictii fiind grosimea hartiei (nu poti sa bagi in ea carton sau hartie texturata) si faptul ca daca vrei sa tragi in folie de plastic printul, lipiciul ala termic nu adera pe toner. Minus: este EXTREM de galagioasa. In functionare iti lasa impresia ca se dezmembreaza din moment in moment, cand roteste cartusele de toner in carusel. A, uitasem: ti-am spus ca e extrem de galagioasa?

LE: cam asa suna:
 
Si ajungem la intrebarea: care-ti e bugetul?
O imprimanta laser color nu e chiar ieftina.

Din ce vad pe la emag, lucrurile nu sunt chiar asa de tragice, costul imprimantei fiind relativ ok. Consumabilele in schimb fiecare@200-250 de lei, te cam pun pe ganduri. Aș putea sta la vânătoare de oferte și dacă aș lua totul imprimanta + cartușe full pe la 1000 -1500 lei ar fi foarte bine.

De ex brotherul asta e interesant, din ce văd din comentarii aș lua cu 839 de lei imprimanta și cartușe full, insă nu știu nimic de brother (pana acum am avut HP, Canon, Xerox, Samsung).

Și second hand ar fi o opțiune, de ce nu, la asta nu m-am gandit.
 
La printare rarisimă, o imprimantă laser nu se usucă. Doar că o să te coste consumabilele - acuma au făcut și cartușele de toner și cilindrii cu chip cu contor. Și te va costa ceva la început, și îți va ține loc ocupat în casă. Dar nu trebuie să mergi la un print center :smile:

Asta a fost ideea mea când am luat Samsung CLP365. Conectat la print server şi merge stas. Mi-a dat eroare că nu vrea să printeze pentru că drum a trecut de 10000 de pagini, dar i-am lipit un rezistor de 56k unde trebe şi s-a rezolvat. Singura cheltuială în patru ani a fost un set de tonere black plus trei culori care m-au dus la fenomenala sumă de 600ish RON.
 
Last edited by a moderator:
Din comentarii la Brother tot nu e clar cu ce toner vine, omul cu "pline 100%" e funny, dar până la urmă zice ceva de cartușe de 1000 pagini (vs 1400/2500)? Imprimanta seamănă cu ceva ce am văzut la serviciu, încerc să întreb oamenii care se ocupă de ea, dacă mai sunt azi la muncă.

LE: da, tot starter stuff, dar măcar sunt destul de mari: "In-Box" Consumables (Yield)‡ 1 Set of Starter Toner Cartridges (BK/C/M/Y) (1,000 pgs each); (1) DR221CL Drum Unit Set (15,000 pgs)
 
Multumesc mult, mai stau, poate apare vreo pomană prin februarie, când nu cumpără nimeni nimic! Brother parcă n-as lua, nu știu nimic de ei, nu știu cum e cu consumabilele, parcă n-aș vrea să aflu că singurul importator pt Brother e din Sighetul Marmatiei și au situl under construction.
 
Dupa zilelea astea cu sarmale si udatura iaca ca stau si vegetez in prima zi de munca.
Si in vegetarea mea ma gindesc sa va intreb daca exista f'un motiv rational (in afara de faptul ca ma maninca-n koor ca pe maimuta) sa trec de la Lollipop la Nougat pe Redmi 1S-ul meu?

Sar'na.
 
Nu e oficial da' merge (de pe XDA). CM14 in diferite arome.
E oleaca stufos de instalat (in niciun caz la fel de stufos cu ce-a facut pufi cu HTC-urile alea :biggrin:) dar teoretic n-ar trebui sa fie probleme. Eram curios daca e ceva in plus fata de Lollipop (care tot de pe XDA e luat).
 
Last edited:
Atunci stai linistit, nu te complica aiurea. Vad ca d-abia au rezolvat cu camera si cine stie cate buguri mai sunt.
 
Back
Top