1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. WizzBall

WizzBall Membru Senior

Asta e o necunoscuta, din pacate inca nu cunoastem mecanismele de functionare ale creierului. Cert e ca acolo undeva, exista o afinitate a creierului nostru pt. simetrie data probabil si de faptul ca in natura simetria e prezenta peste tot (desi imperfecta dar este). Ca atare pe undeva noi consideram simetria in mod inconstient ca fiind ceva normal si placut ochiului.

Ma rog, cam atat am reusit sa-mi explic eu lucrul asta :biggrin:. Care e cu studii in domeniu sa faca un pas inainte :smile:.

2. Rabbit

Rabbit Nebun

Simetria înseamnă pereche, adică 2 în loc de 1 (şi 4, şi 8, dar în primul rând 2). Cumva vreo legătură cu faptul că omul îşi caută instinctiv perechea sau, mai general, evită singurătatea?

3. takeda

takeda not human

Pentru ca toata viata e bombardata de cultura dualitatii - bine/rau, viata/moarte, zi/noapte, 2 maini, 2 picioare, 2 ochi etc. Percepe mai multe perechi in jurul sau decat orice alt numar de lucruri.

4. tH1nk3r

tH1nk3r gambling afficionado

Intrebare intrebatoare: va e "frica" de teleportare? (adica ati incerca asa ceva, stiind ca functioneaza?) Pana acum nu am reusit sa obtin doua raspunsuri identice de la doua persoane diferite... so go ahead, have a shot at it...

5. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

De ce sa imi fie frica daca stiu ca functioneaza? Prin functionare inteleg o rata a accientelor sub 1/10^15 (0.1 pe an la 6 miliarde locuitori cu 10 teleportari pe zi).

6. Scytale

Scytale Twisted Mentat

Pentru ca ai putea sa-ti teleportezi fundul dar constiinta sa ramana in urma, d-aia. Adica sa ajunga de partea cealalta o replica perfecta a ta, dar care sa nu fie TU. Depinde cum se leaga informatia de materie la nivel cuantic.

7. popetes

popetes Unbreakable

[teorie personală]

Sau s-ar putea crea două dimensiuni paralele, relativ identice, în care să exişti simultan: cea din care ai plecat şi cea în care ai ajuns după teleportare. Practic, te-ai "copia" într-o altă dimensiune identică la nivelul percepţiei umane, dar într-o altă locaţie. Având aceeaşi minte, acelaşi corp şi aceleaşi amintiri, ai crede ca ţi-a reuşit şi n-ai afla niciodată că mai exişti şi într-o lume paralelă. :nuts:

[/teorie personală]

Sigur că nu sunt primul care s-a gândit la asta. Dacă aş şti că e adevărat nu m-aş teleporta niciodată, prefer să rămân unic. :biggrin:

8. Rabbit

Rabbit Nebun

Din moment ce există „alt eu” cu care nu voi interacţiona niciodată, nu văd problema.

Eu m-aş teleporta oricând, singura condiţie e să fi încercat mulţi alţii înaintea mea trebuşoara asta.

9. morph

morph Membru Senior

Daca ma copiez in alta dimensiune inseamna ca EU, adevaratul EU raman tot unde am incercat sa ma teleportez, cu iluzia ca treaba nu a reusit. Ce se intampla daca fiecare se teleporteaza de 50000 de ori intr-o viata? Dimensiunile nu s-ar termina la un moment dat? De unde stim ca exista o copie identica a acestei dimensiuni, de unde stim ca exista dimensiuni...
    Teleportarea trebuie sa fie un mijloc de transport, copierea o lasam la mana clonarii.

10. Rabbit

Rabbit Nebun

De acord, dar...
    Hello? :biggrin:
    Cum adică să se termine dimensiunile? E ca şi cum ai zice că Dumnezeu are 1.83m şi 75 kg. :goofy:

11. morph

morph Membru Senior

Deja cand s-a pus problema ca exista alta dimensiune identica s-a zis ca Dumnezeu are 1.83m, eu am adaugat ca are si 75 de kg. :biggrin:

12. Edis0n

Edis0n addiction syndrome

I win. Am 1,90 şi 107 kg :biggrin:

13. Rabbit

Rabbit Nebun

De ce vara se dă ceasul cu o oră înainte?

14. Micutzu

Micutzu Membru Senior

Pentru ca altfel s-ar face dimineata prea devreme :wink:.

Hmm, 1,97m si 135 Kg.

15. termita

termita Membru Senior

E mai usor de procesat informatia, pe principiul: "buy one, get one free!" :biggrin:

16. Edis0n

Edis0n addiction syndrome

Ej gras, băh! :biggrin:

17. popetes

popetes Unbreakable

18. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Daca un om care se loveste la cap vede pasarele atunci pasarelele ce vad cand se lovesc cu capul de ceva? :biggrin:

19. Pache

Pache Administrator

Păsărele vezi tu! :goofy:
    Eu am căzut în cap când eram mic şi de atunci nu mai văd nimic.

20. crocodilu

crocodilu Membru Senior

probabil ca vad oameni alergand in jurul lor :smile: