1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Filme, seriale, actori, popcorn

Discussion in 'Hobby-uri, artă, cultură, știință' started by Pisoi, Aug 6, 2004.

1. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

A murit Minghella. :frown:

2. sabertooth

sabertooth Membru Senior

Exista si varianta asta a lui Sweeney Todd. Eu am vazut-o si mi s-a parut OK.

3. Spawn

Spawn Membru Senior

Nu cred că l-aş fi găsit interesant în orice stare aş fi fost. Până una-alta, mi-am pierdut o seară. Poate îi salvez timpul altcuiva. :angel:

Things We Lost in the Fire. Good one. Nu-nţeleg de ce nominalizarea n-a fost pentru Benicio Del Toro. :what:

4. Azazel

Azazel Barbar

The Eye - 5/10, pentru ca a fost cu Jessica Alba.

5. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Fără JA avea mai mult sau mai puţin?

6. Azazel

Azazel Barbar

3-4. Nu cred ca il vedeam pana la capat. Horror asiatic regizat de americani, gen The Grudge.

7. sabertooth

sabertooth Membru Senior

Ni vu, ni connu un film de mare actualitate. Mai mult decat o simpla comedie. Merita vazut.

8. burebista

burebista Manic Miner

Am vazut un brat de filme in weekendu' asta da' n-am de zis decit despre
    London O "poveste" de dragoste in stil englezesc.
    The Bucket List OK pe ansamblu, doi actori de clasa.
    Weirdsville Un film trasnit. Canadian.

9. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Torchwood, derivat dintr-un SF excelent (Doctor Who), nu are nici umorul din acesta şi nici credibilitate măcar apropiată de Star Trek: din păcate e cel mai slab SF din ultima vreme, întrece chiar şi Battlestar Galactica.

În timp ce Doctor Who e distractiv şi are un farmec aparte (diferit, dar îmi aminteşte de Firefly), chiar dacă unele aspecte sunt un pic trase de păr (suficient de rar ca să nu strice prea mult), Battlestar Galactica are un realism aparte (navetele spaţiale chiar folosesc jeturi reactive vizibile pentru direcţie şi au inerţie), dar un scenariu deseori enervant (parcă e o lume de idioţi şi pămpălăi), Torchwood până acum nu are nimic interesant, doar minusuri destule. Şi în mod ciudat are o a doua serie care încă se difuzează.

Last edited: Mar 29, 2008
  10. burebista

burebista Manic Miner

Vantage Point. Un film de actiune OK. Merita vazut, desi are un final cam ghei, asa ca pentru americani, plus citeva clisee, dar pe ansamblu mi-a oferit o vizionare placuta.

11. lai

lai 370HSSV-0773H

Dan in real life. Comedie usoara, digerabila, genul de feel good movie. E unul chiar am ras, ceea ce nu mi se mai intampla de ceva timp la comedii. 8/10, parerea mea. :biggrin:

12. puterfixer

puterfixer Administrator

Ce-mi place centrul de închirieri DVD din piaţă - 4 DVD-uri la preţ de 3 :smile:

The Brave One, cu Jodie Foster. Reflectă bine şocul şi curajul unei femei de a încerca să facă faţă nevoii de refulare după ce a fost victima unei agresiuni soră cu moartea. E un rol interesant, de obicei tipic masculin, dar în care se poate regăsi în mod excepţional şi o femeie. Jodie interpretează foarte bine rolul de first-time vigilante, deopotrivă cu Terrence Howard în rol secundar ca detectiv în New York. Nu are acelaşi thrill din Flightplan; nota de 7 de pe IMDB e potrivită.

The Kingdom, cu Jamie Foxx şi, într-un rol destul de secundar, Jennifer Garner. Pe baza unui nou tip de atentat terorist din Arabia Saudită se construieşte o mică lecţie de istorie a relaţiilor între vest şi lumea arabă, în particular între SUA şi Arabia Saudită. Scene de acţiune bunicele, povestea e directă şi fără multe twists, dar încărcătura emoţională a conflictului dintre două culturi e bine reliefată, culminând cu concluzia din final. Putea fi un 7,5 pe IMDB.

13. Bico

Bico Membru

Zeitgeist desi pare facut de un membru al partidului democrat din SUA, documentarul e destul de interesant si te face sa-ti pui intrebari. Va recomand sa-l urmariti, nu-i chiar timp pierdut.

14. PigBrother

PigBrother Membru Senior

Ba este un timp pierdut. Pseudo-documentarul ala este aberant de prost. Nu exista demonstratii, nu exista citate relevante, nu exista surse cu autoritate, nu exista nimic. Doar afirmatii fara suport.
    Multumesc, d-alea pot sa fac singur.

15. Azazel

Azazel Barbar

Asta e de pus in rama. Deci daca nu e PDF pe guv.ro sau whitehouse.gov, nu merita luat in seama, nu? :bravo:

Pentru cei interesati de subiect si nelimitati in aiwaisme, mosotisme & shit ("USA rulz, as vrea si eu sa fac foamea ca saracii de acolo, hihihi"), filmul ar merita o paralela cu BNR-ul nostru care din "organ central al administratiei de stat" ajunge "instituţie publică independentă" in urma unor modificari succesive:

16. PigBrother

PigBrother Membru Senior

Argumentation, u're doing wrong.

Intre "PDF pe guv.ro sau whitehouse.gov" si argumentarea unor afirmatii senzational(ist)e este o mica diferenta. Incearca sa o vezi.

17. jarod

jarod Super Moderator

Sau poţi să-l citeşti pe Azazel. :smile:

18. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Eu tocmai am urmarit un alt documentar: The Money Masters. Pe IMDB nu l-am gasit ca sa va pot da un link.
    Documentarul asta, desi face multe afirmatii "din burta", m-a facut sa inteleg mai multe lucruri decat toata Economia din clasa a 10-a.

19. sabertooth

sabertooth Membru Senior

Il Mostro este o comedie marca Roberto Benigni. Este un film placut.

La Zizanie. Louis de Funes intr-o comedie extraordinara.

Last edited: Mar 31, 2008
  20. fishy

fishy Membru Senior

Vazut si placut. Louis de Funes in buna forma.

Imi plac comediile frantuzesti, chiar si dramele. Daca mai aveti recomandari "frantuzesti", vor fi binevenite. :smile: