De unde cumparam? Secrets Revealed

Am comandat o sonerie video Reolink Doorbell POE, preț normal vreo 120€, redus la 93€, că oricum peste câteva luni aș cumpăra una pentru casă. Nu m-am abținut nici de la pastile pentru mașina de spălat vase, cam la jumătate preț - am luat rezerve pentru aproape un an. Și în cele din urmă am luat un headset pentru ședințele pe Teams, fiindcă ieftinitura veche pe bluetooth și-a dat duhul; asta n-a fost la reducere din păcate, da' mi-o trebuia oricum ca să pot lucra, asta e. E un Yealink WH62 Mono Portable certificat pentru Teams, funcționează pe DECT (de-aia are dongle USB), cu șanse să sune mai bine decât bluetooth și cu siguranță are conectivitate vreo 100 metri nu doar 6 metri până la ușa de la bucătărie.

Acuma mă mai uit repejor la un set de cuptor electric cu autocurățare prin piroliză și plită cu inducție, poate prind și la astea vreo reducere - la preț de magazin între 1000-1400€ pentru un asemenea set, câteva sute în minus nu-s de colea.
 
Bluetooth merge cu siguranta mai mult de 6m, dar ca oriice radio depinde de mediu.
La mine bate la vreo 20m distanta in afara casei., ceea ce ma multumeste.
 
Unde gasesc chei fixe de 38 si de 40? Imi trebuie ceva cu coada lunga, f. rezistente, dar nu f. groase, ca piulitele sunt inguste.
 
Yato/Toya știu că aveau niște seturi de chei fixe subțiri, dar n-am idee dacă ajung până la 38-40 (că trebuie să aibă și ceva rezistență). Cât despre lungime, dacă ai piuliță și de 40 și îngustă și foarte bine strânsă, probabil există o sculă specializată pentru ea.
 
Esti sigur ca exista asa ceva? Exista de 41, posibil sa mearga pe 40, dar pentru 38 nu vad nimic. Nu merge o cheie reglabila?

Daca nu gasesti iti faci una la un atelier, stiam prin Vatra Dornei dar nu in Braila.
 
Există de-astea

Bineînțeles, emag nu-s tâmpiți să ți le arate când cauți "cheie fixa 38 mm"
 
....si, daca o cheie de aia de care zice miahi e prea groasa in carne, cauti un polizor si o mina de meserias pe undeva si o subtiezi cit iti trebuie....
 
.... si, se rupe sau largeste cand te chinui sa desfaci si ai ceva desfacut partial, semi intepenit acum si mai bagi o comanda pe emag :biggrin:
.... sau, poate nu ai chiar asa de mare ghinion.

Producatorul chestiei pentru care e necesara cheia, nu poate fi contactat si sa trimita cheia anume de service, contra cost ori, am vazut ca in multe cazuri, chiar gratuit?
 
Este piulita din capul rulmentului de la ghidon la o trotineta din china. De fapt sunt doua. Piulita de 40 si contrapiulita de 38.
Dupa multe cautari am reusit s-o gasesc si eu pe aia de pe emag si am comandat-o. M-au sunat de la magazin sa-mi zica ca nu mai au pe stoc. Deci m-am intors de unde am plecat.
 
E ok, nu trebuie să dai detalii, până la urmă ghicim ce vrei. Deci tu vrei o de-asta de fapt, și cu aia de 38 te descurci cu altele.


 
Cheile de bicicleta nu-mi inspira incredere. Am fost cu troti la un service de biciclete sa-mi stranga piulitele ultima data si mi-a cam stricat muchiile cu o cheie din aia. Prefer sa dau 100 lei pe o cheie serioasa.
Cheie reglabila am si eu, dar ambele piulite sunt cam la jumatate din grosimea cheii reglabile. Pe piulita nu merge folosita deloc, ca prinde si contrapiulita simultan la cat de lata este. Pe contrapiulita probabil ar merge, daca gasesc o cheie mai ingusta pentru piulita.
 
Back
Top