De unde cumparam? Secrets Revealed

O fi Seagate ieftin si bun dar cand cumperi 1 bucata si-ti crapa in timpul garantiei,
New data illustrates time’s effect on hard drive failure rates | Ars Technica https://arstechnica.com/gadgets/202...tes-times-effect-on-hard-drive-failure-rates/

"In general, Seagate drives are less expensive and their failure rates are typically higher in our environment," Backblaze said. "But, their failure rates are typically not high enough to make them less cost-effective over their lifetime. You could make a good case that for us, many Seagate drive models are just as cost-effective as more expensive drives."
O fi pentru environmentul lor insa pentru home user e cu totul alta poveste (n-are un dulap de Seagate-uri virgine de unde sa ia unul si sa-l schimbe cu cel crapat din rack). Home userul zice mersi daca are back-up, isi face cruce si comanda altceva.
 
Eu sunt curios câți home useri normali mai au hdd-uri. Pentru că și un laptop de 1000 de lei are SSD acum, și e suficient ca să te dai pe facebook și netflix. Era stocării acasă a apus; nu se plâng suficient de mulți că nu mai au acces la chestii "cumpărate" din cloud, ca să conteze părerea lor.

Și da, am un HDD nedesfăcut în dulap, pentru înlocuit la nevoie (n-am mai avut loc de hot spare în server).
 
Nu-s user normal, fiindcă încă mai am un NAS cu 8 HDD-uri HGST de 4TB în RAID6, pentru vreo 8TB de backup-uri din diverse calculatoare, telefoane, whatsapp-uri etc. pentru când oi avea 5 minute să le organizez și să șterg duplicatele. Probabil le-aș putea arhiva pe un singur disc sau chiar un cloud storage ieftin, dar cât timp încă sunt în starea asta haotică și n-am cele 5 minute aferente, vor trebui să stea în acest gen de stocare.
 
Eu sunt curios câți home useri normali mai au hdd-uri.
Foarte putini. De vreo 2-3 ani facem service pe sistemele vandute la eMag (o parte din ele) si pot spune ca foarte rar lumea mai adauga un HDD la configuratiile vandute cu SSD, chiar daca acesta este doar de 256 gb sau 512 gb. Nu numai ca gasim foarte rar HDD-uri adaugate, dar nici urme ca au pus unul si l-au scos pentru a trimite sistemul la garantie nu exista (gen cabluri alimentare/sata trase pana unde ar merge montat un HDD). Si aproape toate sistemele se vand exclusiv cu SSD (cele mai hi-end primesc si un HDD, poate, dar nici alea tot timpul).

Intre timp, eu am vreo doua duzine de HDD-uri, dintre care vreo 6 montate permanent in 3 sisteme desktop. In schimb, in laptops nu am decat SSD. :smile:
 
Eu sunt curios câți home useri normali mai au hdd-uri. PCuri.
FTFY. De obicei PCurile sunt cam pe moarte, până și laptops pentru uz personal sunt din ce în ce mai rare. Laptops pentru muncă nu se pun. Oamenii "normali" se dau pe tablete și telefoane și cam atât (sadly).
 
Hdd-uri in desktop/laptop probabil mai vezi foarte rar si nu la cele noi. Dar nas-ul meu are hdd-uri, inca n-au ajuns ssd-urile de capacitate mare suficient de accesibile, iar in sertar nu tin hdd de rezerva fiindca am deja 2 backup-uri si daca isi da vreunul suflarea am timp sa comand altul. Momentan nici nu prea vad sensul sa mai pregatesc hdd de rezerva, pana li se termina zilele posibil sa ajunga ssd-urile suficient de convenabile incat sa reprezinte o alternativa.
Si nu, n-am seagate-uri, am lucrat la un moment dat pentru ei si am vazut cat de reliable sunt hdd-urile lor (produsele in general si cata importanta dau calitatii in special).
 
Eu am vreo 5 seagate-uri din seria ST2000DL00x ('cuda Green de 5900rpm). Toate au >10 ani. Unul singur are niste bad-uri aparute prin 2020 si aparent stabile.
 
Nu exista o singura firma care sa fi produs ceva de calitate identica de-a lungul anilor.
Din pacate nu putem sa ne bazam pe faptul ca o firma a produs un singur produs bun si restul proaste.
Da, si eu am HDD Seagate vechi si inca merg, daca ma gandesc bine sunt unele de 20+ ani. Dar asta nu inseamna ca Seagate in 202+ va produce cu aceeasi calitate.
 
Aici e un ceasornicar destul de batran, la cat de gol era la el de cate ori am fost, e clar ca tine afacerea doar din dragoste pentru meserie.
Update: am fost la domnul respectiv cu 4 ceasuri, dintre care 3 mecanice automatice și unul hibrid quartz. Omul a băgat muncă vreo 2 săptămâni la ele iar acum merg toate impecabil (mai puțin cel hibrid, dar nu-i din vina lui). Recomand 150%, are și prețuri bune (ia 200 lei unde Seiko ar fi luat 200 EUR de exemplu - servisare full - desfăcut ceasul complet, uleit ce trebuie, reasamblare, testare) și face treabă memorabil de bună. Un adevărat meseriaș cu dragoste de craft.
 
De unde iau sigurante T4A rotunde cu pini? Vreau doar 2 buc, nu cred ca are sens sa comand pe Aliexpress sau prin vestul Europei, prefer ceva local.


Arata cam asa, doar ca astea sunt de 2 A.
t4afuse.jpg
 
Intrebare complet separata si foarte serioasa: unde gasesc in Romania tricouri lungi si ieftine? Cam toate tricourile (primite cadou in ultimii 10 ani) imi sunt ori largi, ori scurte, ori largi si scurte. Ma intereseaza cat mai simple, gen din alea de erau 8 lei in Decathlon pe vremuri (acum sunt vreo 25 de lei), dar cu vreo 5cm mai lungi, preferabil chiar spre 10 cm.
 
Nu sunt nici inalt si slab, am o constitutie medie ("atletica" daca mai dau jos 5 kg) si totusi tricourile imi sunt din ce in ce mai scurte, de parca mai nou fabricantii cred ca suntem tailandezi micuti.
 
Din pacate nu iti pot raspunde unde le gasesti acolo, dar aici preturile sunt absolut minunate pentru asa ceva, chiar am ramas surprins. Si in afara unor magazine care le vand foarte scump online nimic ...
Daca nu merge altceva da-mi de stire si ti le trimi cumva, cu observatia ca dureaza,
 
Tricourile pentru barbati parca le copie pe cele pentru femei, in curand or sa fim cu buricu' la vedere ca ele. Pantaloni mulati exista deja... in fine, sa revenim.

Asta e unul din motivele pentru care am trecut pe camasi de ani bun de zile. Maneca scurta, materiale foarte subtiri si racoroase. Exista camasi slim fit care-mi vin aproape prea fixe si care-mi acopera aproape complet si fundu' la 180 cm inaltime / 81 kg, ca idee. Aproape toate le-am cumparat din C&A si LC Waikiki.

Singurele tricouri decente am gasit la targul din Obor, turcii sunt mai in urma cu fashionul. Am vreo 2-3 bucati, pentru zilele foarte calduroase. :smile:
 
ipman , multumesc pentru oferta, probabil o sa comand pe AliExpress daca nu gasesc in Romania, ies la 1-2 lei bucata cu transport cu tot. Nu stiu cat de bine sunt calibrate, dar nu e critic, e pentru o centrala cu lemne care mai are vreo 3 sigurante in serie (si ultima data au sarit toate 4 simultan).

Cosmin_C . pentru birou camasile sunt perfecte, pentru mers pe moto - in special offroad - nu. De-aia am mentionat tricouri din cele mai ieftine din Decathlon, sunt semi-consumabile si ar fi pacat de camasi.
Am vorbit cu un coleg care e un pic mai inalt decat mine (are cam 1.92-93) si mi-a zis si el de slim fit, dar el are vreo 72 kg, eu nu. Daca as avea 1.80 inaltime cred ca m-as descurca mai bine cu tricourile actuale, momentan sunt la ~ 1.90 si in zona de 88kg (cu planuri de ~84) si aia 10 cm in plus inseamna cam 5cm la tricou si 5cm la pantaloni. Cu pantalonii e usor, comand pe masuri americane care au waist & inseam si stiu exact ce primesc, la tricouri, camasi si geci nu exista asa ceva.
 
Ai vreun Primark prin zona? S-a deschis unul la Park Lake si am vazut cateva genuri de haine pe care nu le-am mai vazut la altii - nu m-am uitat la tricouri, dar mi-am luat o geaca pentru prima oara in cel putin un deceniu, eu, care in general port doar palton/pardesiu si alte ciudatenii d-astea de batrani. :smile:
 
Habar nu am, ultima data cand am intrat intr-un magazin de haine cred ca era un Macy's prin mid-east acum vreo 10 ani. De obicei comand online sau primesc cadou de ziua mea (sunt singurele cadouri pe care le primesc de 20 de ani).
 
De unde iau sigurante T4A rotunde cu pini? Vreau doar 2 buc, nu cred ca are sens sa comand pe Aliexpress sau prin vestul Europei, prefer ceva local.


Arata cam asa, doar ca astea sunt de 2 A.
View attachment 16739

Daca ti-s OK 2 buc. de 6.3A, iti trimit eu, FOC, plata transport la destinatar.
 

Attachments

  • tempImageCvHfMT.png
    tempImageCvHfMT.png
    1.3 MB · Views: 14
Back
Top