De unde cumparam? Secrets Revealed

Poate la voi.

În SUA, dispar sub 1% pe an, zero dintre cele mari. La fel și în UK sau Canada, unde majoritatea afacerilor bancare sunt rulate printr-un număr redus de bănci.
 
Unde gasesc niste conductor electric multifilar subtire, gen 0.75-1mm^2m, cam cum sunt cele folosite in industria auto? Eu vreau sa alimentez niste lampi indicatoare intr-un tablou electric, cel pentru irigatii, si conductorul monofilar solid de 1.5mm pe care l-am folosit e prea rigid si prea gros ca sa fac un cable management decent. Chiar si 0.75mm^2 ar fi supradimensionat pentru nevoi, ca e vorba de un consum de sub 1W la 24V, dar e ok si asa daca nu gasesc mai subtire. As lua doar cativa metri in vreo 2 culori, albastru, rosu sau negru, dar pana la urma culorile nu sunt atat de importante atata, poate fi si alb sau orice altceva.

Magazinele de electrice nu au asa subtiri, ce am vazut pleaca de la 1.5mm^2 cu un diametru total (cu izolatie cu tot) de peste 3mm.
 
La tensiuni mici (30-50V maxim) sunt cabluri pentru sisteme de alarmă și interfoane, cu vreo 4 fire lițate. Dacă tensiunea e totuși de 230V, atunci nu contează doar secțiunea conductorului cât și grosimea izolației - așa l-am prins pe electrician că a pus cablu KNX cu rating de 50V pentru detectoarele de fum de 230V, și a trebuit să-l schimbe în toată casa.

[edit] Cablu alarmă 4x sau 6x 0,22m2

Cablu MYYM de 3x, 4x, 5x ... 0,75mm2
 
Last edited:
Cel siliconic din al doilea link al lui miahi e probabil cel mai potrivit pentru ce caut. Ca alternativa, pot sa iau MYYM cu 4-5 conductori si sa extrag conductorii individuali si sa ii folosesc. Cablul de veioza sau boxe, cum e cel din Brico, e prea gros pentru ce vreau, am deja asa ceva prin casa, iar cel de la Leroy de alarma are totusi sectiunea cam mica, la 0.22mm^2 ar fi destul de dificil sa il prind in suruburi fara sa il deterioreze.
Multumesc tuturor!
 
Poti sa pui pe capat ferule, care sunt facute special pentru cablurile multifilare care sunt prinse in suruburi. Cu toate ca .... clestele si restul costa ceva, in special cele de calitate.
 
Ferule am, clesti am, dar 0.22 mm^2 e prea putin pentru ferule si sigur pentru Wago 221. Sub 0.5 nu am vazut ferule dar chiar daca exista, nu imi place ideea.
 

Attachments

  • PXL_20231122_134554205.MP.jpg
    PXL_20231122_134554205.MP.jpg
    298.3 KB · Views: 12
Există ferule de 0.25mm2, am mai folosit pe la imprimanta 3D, dar sunt mai rare în magazinele de la noi.
 
Da, si clestele din poza are marcaj pentru 0.25, dar e pacat :angel:

Cica peste 2 zile vine cablul, am comandat pana la urma de pe eMag pentru ca aia din link in afara de masura la prezervativ voiau toate informatiile posibile despre mine si familia mea pana la 5 generatii anterioare. In plus era cu livrare gratuita pe eMag pentru ca Genius si am 2 EasyBox-uri pe raza de 500m.

Intre timp am primit mail si de la WifiShop ca mi-au expediat comanda, deci primesc si ultimul releu Shelly mini pe care trebuie sa il mai pun in schema, iar de la ElzetGroup am cumparat ieri o punga de suporti pentru Wago 221, deci peste vreo 2 zile montez totul si mut cofretul in beci pana la primavara cand leg furtunele la vane.
 
Apropo de "De unde cumparam?" pt cine nu a aflat deja Asus a cumparat de la Intel divizia de NUCuri. De la inceputul anului viitor doar Asus o sa vanda NUCuri si sa ofere suport pt ele, nu Intel.
 
Aia "mică" mă bâzâie că vrea cameră foto cu film. WTF? Aveți idee ce și pe unde să caut? :what:
Buget rezonabil de câteva sute de lei că sigur o să se plictisească...

Ea are aifon și io i-am dat un mirrorless Olympus E-PL3 + obiectiv M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 da' nu vrea poze digitale...:capu:
 
Nu cred. Vrea cu film clasic. Ea știe de ce. :facepalm:
Vrea să developeze acasă? Fotografiatul pe film cu developat acasă poate fi o activitate super cu tine de exemplu, o ajuți cu soluțiile, timpii de developare etc.

Filmul este ceva special imo.

Poți căuta un Nikon FM2n sau un Canon (aici să zică canoniștii echivalentul Canon) care-i pe 35mm și ia orice lentilă Nikon modernă (sau nu). Scratch that și ia ce a zis taxon că sunt 2000 lei+ pe OLX :biggrin:
 
burebista: Atunci, la atac!

sau

 
Aia "mică" mă bâzâie că vrea cameră foto cu film. WTF? Aveți idee ce și pe unde să caut? :what:
Buget rezonabil de câteva sute de lei că sigur o să se plictisească...

Ea are aifon și io i-am dat un mirrorless Olympus E-PL3 + obiectiv M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 da' nu vrea poze digitale...:capu:
Nikon a facut camere foarte bune pe film. Obiectivele se potrivesc si la digitale (unele chiar cu AF). Dar cu observatia ca e metal sanatos si greu.
Canon are iarasi camere bune, unele chiar cu obiective EOS care merg si pe D-SLR. Dupa buget ... unele camere aveau eye-focus, care ramane o tehnologie cautata si azi.
Minolta iar a avut camere bune, dar acolo mai complicat cu compatibilitatea cu D-SLR.
Desigur, exista si altii precum Olympus, Pentax ... cu obiective fixe. Din nou, dupa buget.
Daca exista ceva mai multe cerinte se mai poate rafina si detalia ce si cum sa aleaga.
Dar in general, daca vorbim de SLR in epoca respectiva aveau peste 1kg cu tot cu obiectiv (pana la mult mai mult, obiectiv de sticla sanatoasa cu metal e greu).
 
Din pacate nu sunt complet documentat despre Nikon pe film, dar la prima vedere obiectivul cu f/1.8 are clar avantaje fata de f/2.8 la celalalt.
Plus e posibil sa mearga si pe DSLR.
 
Din pacate nu sunt complet documentat despre Nikon pe film, dar la prima vedere obiectivul cu f/1.8 are clar avantaje fata de f/2.8 la celalalt.
Plus e posibil sa mearga si pe DSLR.
afaik toate sticlele vechi Nikon merg pe dSLRuri moderne, așa a fost ideea. Evident nu au AF din păcate (unele), am o drăcie 28-80 f/3.5-5.6 cu focus pe șurub de-i super rapidă și-i sharp în draci dar are fringing oribil și merge pe D800 fără probleme. Treij' de lire.
 
Back
Top