De unde cumparam? Secrets Revealed

Mai căuta și Marius parcă acum câțiva ani, și opțiunile erau mai puține decât degetele de la o mână. Gugl îmi găsește seria Kanguru SS3, USB3, cu buton fizic, disponibile pe amazon.de la niște prețuri care n-au sens - 51€ pentru 16GB, 133€ pentru 32GB, 129€ pentru 64GB și 79€ pentru 128GB.
 
Cred că doar varianta "de backup", reader SD care să se uite la tab-ul de write protect.
 
La cardurile SD, butonul ăla nu este o protecție fizică la scriere, ci doar un semnal către sistemul de operare cum că „userul zice să nu scrii pe cardul ăsta”. Un sistem de operare și o aplicație de bun simț respectă această regulă, dar nu toată lumea are bun simț :biggrin:
 
De unde iau un șubler bun? M-am tot uitat prin magazine de bricolaj și tot ce am văzut (inclusiv la prețuri non-triviale) sunt niște glume proaste față de ce vindea tataie la Ferometal acum 30 de ani (din păcate a luat doar unul pentru el, și mai e până îl moștenesc). Strâmbe, cu joc în toate părțile, te zgârii/tai în ele, nici nu ajungi să te uiți dacă și măsoară corect.
 
Talcioc? In piata, la fratii nostri? Doraly / Dragon? Stiam un magazin bun si in centru, dar cred ca a dat faliment (44.42989379, 26.10582249). :frown:
 
Last edited:
Care ti-e bugetul boier mare? Daca mergi in gama 100-150eur gasesti scule bune, Facom, Wiha, etc.
Dar ca sa ai de unde alege aici
P.S. Am si eu unul vechi. Mostenit de la bunicul. Functioneaza ca in prima zi, nici pic de rugina.
 
Nu l-aș folosi chiar de 100€, așa că o să mă uit pe site-urile recomandate, merci! Ideea e că am văzut un d-ăsta in real life, nu știu dacă era mai chinezesc decât cel de la conex (arăta identic), dar era destul de nasol.
 
Mare atentie la materialul din care e facut. Musai inox. Chiar rugineste altfel. De asemenea trebuie sa te decizi daca vrei clasic sau digital.
 
Gen. Am mai avut unul clasic, romanesc, dar a ruginit si l-am dezafectat.
 

Attachments

  • stuff.jpg
    stuff.jpg
    213.9 KB · Views: 17
Back
Top