De unde cumparam? Secrets Revealed

Ma mir ca a ruginit cel romanesc.
Al meu a avut niste urme usoare de rugina la un surub, dar corpul sublerului nu era ruginit nicaieri.
Eu am gasit la SyscomElco un subler din material plastic armat cu fibre, facut de Wiha in Elvetia, la 195ron. Tare m-am minunat ca in Elvetia mai munceste cineva. Dar nu mai sunt in stoc.
 
Daca fac o comanda la un magazin de la fratii nostri bulgari, livrata ramburs prin DPD (probabil), in ce moneda platesc? Banuiesc ca in moneda locala.
 
De ce nu platesti cu cardul, ca s-ar putea sa ai surpriza unor taxe, diferente de curs valutar, etc.
 
Eternul DVR auto, care apare in fiecare an (de Craciun) in Auchan. De data asta insa pretul este la jumatate fata de anul trecut: fix 40 Lei. N-am rezistat tentatiei si am luat unul. Functioneaza. N-am insa timp de teste, pentru ca sarmale. Singurul repros e ca n-are acumulator inclus. Chiar daca crapa, n-am de ce sa plang, la cat am dat pe el. :tongue:
 

Attachments

  • dvr.jpg
    dvr.jpg
    193.7 KB · Views: 28
Vreau sa-l pun sa filmeze in boxa din subsol. Avem cam o spargere la doi ani. Are IR, are detectie de miscare. :biggrin:
 
Am cumparat niste chestii din astea acum vreo 3 ani; merge OK-ish, calitatea imaginii nu e grozava pe lumina si e groaznica pe timp de noapte, iar IR e doar un checkbox, ca la mai mult de 1 metru nu cred ca bate. La 40 de lei e ok, la vremea aia am dat triplu la fratii chinezi.
 
Tre' să fie alimentată în permanență, cre'că știi. Și dacă avea acumulator (pe care oricum tre' să-l cumperi), ăla e doar de backup. Dar mă miră că n-are. IR-ul ăla e de râs. Ar trebui ca hoțul să se zgâiască la ea de la max. 1m. M-ar mira să meargă detecția de mișcare.
 
Mai, lasati-ma sa-mi termin sarmalele! Vedem mai incolo ce poate. Oricum au zeci de paleti la vanzare, ajung pentru toti. :biggrin:
Cu alimentarea nu-i o problema, am curent la boxa. Totusi stau la bloc. :goofy:
 
Pai asa mai bine legi de sursa de energie o lanterna tactica cu vreo mie de lumeni care sa-i pulseze in ochi.
 
Deci lași camera aia în interiorul spațiului supravegheat, de unde hoțul o poate șmangli; principiul 1 al unui CCTV e că DVR-ul e pus într-un loc unde înregistrarea nu poate fi coruptă în vreun fel. Apoi, camera aia va continua să filmeze și să suprascrie cardul - dacă nu te duci periodic pe la ea să vezi ce-a filmat, după o vreme filmarea importantă va fi suprascrisă. Iar filmarea nu previne intruziunea, ci cel mult poate da o imagine (proastă) pentru identificarea intrusului, însă dacă Poliția nu o acceptă sau dacă e atât de slabă calitativ încât e inutilizabilă... pare cam frecție la piciorul de lemn.

Dar a fost ieftină. :smile:
 
Se doreste numai identificarea intrusului. Avem o banuiala. Jucaria poate fi camuflata corespunzator, printre cele 150.000 de obiecte abandonate in boxa. Spargatorul nu poseda inteligenta necesara ca sa inteleaga ca acele puncte rosii sunt leduri ir. Camera se lauda cu detectie de miscare si singurele momente cand va filma sunt cand intra / se zbenguie hotul in boxa si cand intru eu sa o recuperez. Eu zic ca nu se va suprascrie nimic. Iar daca totusi o fura, meh, am pierdut o pizza. :biggrin:
 
Last edited:
Aş căuta un HDD enclosure din categoria "ieftin şi bun", ceva cu 4+ sloturi, poate să fie şi de la fratele chinez, nu e grabă mare. Idei?
 
Wait, what? korby, tu vrei enclosure, NAS sau HDD docking station?

P.S. Never mind, vezi la Raidsonic (Edge sau Adobe Flash ca altfel nu merg meniurile).
 
Last edited:
Cutie pt. HDD-uri, să leg la Gen8. :smile: IB-3664SU3 e aproape interesant, dar indisponibil la ABC Data. IB-3640SU3 ar trebui să intre între sărbători, dar nu mă convinge preţul de aprox. 500 de lei.
 
:hihi:

Inițial mi s-a părut cam mult, dar văd că și pe la chinezi cam toate-s peste 100$.
 
Ce se vede, la Altex, 39 Lei. Am luat sa vad cum se pupa cu dashcamul. Aveau si de 64G la 70 Lei+. Pretul exact vezi pe site la promotii.
 

Attachments

  • sand32.jpg
    sand32.jpg
    246 KB · Views: 21
Back
Top