Ce telefon vreau?

Asta e, ramine Lumia 630 si sper ca sa fie multumita macar ca si cum a fost de C3-ul ei.
Bis. Alb. Sper sa-l aprecieze doamna mea si sa nu dea cu "dalele" dupa mine. Diseara duc simurile la taiere.

PS: cica made in Vietnam. :rolleyes:
 
Nu am avut nevoie pana acum sa fac operatiunea pe Vodafone prepay, am facut-o de multe ori pe Vodafone cu abonament. Pot sa o fac lejer cu Vodafone prepay cand am nevoie cu un drum pana la birou, avem SIM-uri noi sigilate sortate pe dimensiuni intr-un dulap si cu un telefon la Vodafone se rezolva schimbarea de numar, dar nu se aplica decat daca ai un asemenea dulap prin preajma, ceea ce nu e inca la moda. Cred insa ca se poate face la aproape orice magazin Vodafone, pe loc.
 
Ok: schimbat SIM-urile cu microsimuri. La prepay pe Voda imediat si gratis. :astonished: Schimbat si pe abonamentul Oranj la fel (imediat si gratis). SIM-urile vechi raman la tine, eu imi faceam probleme ca sa-l taie in fata mea cu foarfeca... chestii d'astea. :biggrin: Deci bile albe pentru ambii furnizori.

Acum cu telefonul (Lumia 630 dual-sim):

1) De ce au scos nemernicii acel double-tap pe ecran care il debloca (la modelele anterioare, seria 5, etc...)? Pentru ca M-oft probabil.
2) De ce nu pot sa-l cuplez pe USB la desktop daca am XP? Asta trebuie sa elucidez repede.
3) Ok, e destept, are chestii. Dar ca ergonomie cand vine vorba strict de partea de telefon, personal, imi pare muci fata de un mobil prost (adica nu smart). :smile: Dar asta e o parere strict personala. Oricum sa te fereasca Destinul sa infarct si sa trebuiasca sa chemi singur salvarea de pe smartfon...
4) Cand soatza vorbeste pe Oranj si e sunata pe Voda, ala de pe Voda primeste mesajul "abonatul nu poate fi contactat pe moment". Poate era mai nimerit un ton de ocupat? Zic si eu... Sa nu moara soacra-mea de inima, ca accident de nu poate fi contactata. Chestii d'astea.

Scuze pentru limbajul folosit dar palinca. :biggrin:
 
Felicitari pentru achizitie. Incep sa cred ca si strabunica, daca mai era inca in viata, si-ar fi luat smartfon inaintea mea. :biggrin:
 
Păi, au ajuns sub 2 milioane. La banii ăștia aproape că merită să iei unul doar pentru a avea smartfon.

Quark, ai Poliția, Salvarea și Pompierii pe SIM. Nici nu trebuie să le știi numerele. :biggrin:
Iar dacă te simți cu infarctu' pe căciulă (Doamne ferește!), poți pune numărul respectiv pe apelare rapidă sau chiar vocală, dacă telefonul suportă. :wink:
 
Nu pot accepta ca "a avea smartfon" sa fie motivul de a lua smartphone, as vrea sa am si alt motiv decat asta. Adica sa fac cu el ceva ce nu pot face cu asta. Sau macar sa mi se strice actualul telefon, pe care-l am de 4-5 ani si inca ma tine o saptamana bateria - ce-i drept la inceput tinea cam 10 zile. :smile:
 
@Q: la dual sim de regulă ambele numere sunt apelabile când e în stand-by. Când unul din numere intră în convorbire, celălalt iese din rețea și nu ai cum să știi dacă te sună cineva.

Truc: pe fiecare număr activează call forwarding pentru "not in range/no signal/phone off" spre celălalt număr, apoi activează apel în așteptare. În acest mod, în timpul unei convorbiri pe SIM1, un apel venit pe SIM2 va fi redirecționat spre SIM1 și, având call waiting activ, vei vedea apelul și apelantul (dar nu știi pe care din simuri a venit inițial apelul).
 
Nu pot accepta ca "a avea smartfon" sa fie motivul de a lua smartphone, as vrea sa am si alt motiv decat asta. Adica sa fac cu el ceva ce nu pot face cu asta.
Si eu sunt de aceeasi parere si am ramas pe telefon normal pana acum vreo 4 ani (parca), am trecut pe smartphone gratuit, initial pentru calendar (sincronizat cu Outlook), care pentru mine e critic, pentru GPS si navigatie offline, apoi pentru Strava (bicicleta), aplicatii de navigatie aeriana si liste cu piste, approach pattern si frecvente radio ale aeroporturilor si aerodromurilor (inlocuieste vreo 2 kg de tiparituri).

Probabil cu un telefon chior si o tableta as face acelasi lucru si chiar un pic mai bine, dar inseamna doua dispozitive de carat dupa mine si tableta nu intra intr-un buzunar.

Iar upgrade am facut de la HP Ipaq gratuit cu WinCE 6.x la HTC second-hand cu WinCE 7.x din motive de performanta groaznica si lipsa de aplicatii, de la HTC la Android (S2) pentru aplicatii, de la S2 la S3 (gratuit, primit spaga) din motive de performanta (navigarea aeriana nu functiona real-time, ci slideshow) si o sa raman la asta pana cand se strica sau nu mai merg cele 3 baterii pe care le mai am.
 
Nu pot accepta ca "a avea smartfon" sa fie motivul de a lua smartphone, as vrea sa am si alt motiv decat asta.:smile:
Motivele sunt intrinsece smartfonului, credeam că se subînțelege: mail, navigare, ceva aplicații utile (măcar unele de bază) etc. Sigur, mail și navigare se mai poate și pe non-smart, dar la un nivel inferior. Iar dacă accepți a folosi un non-smart pentru ele, nu văd motivul de a nu face pasul la smart. Logic, nu?
 
O ora dus si o ora intors la si de la munca, atat timp nu am acces la internet/mail/etc de pe PC. Pot trai offline cate o ora. :smile: Iar cand ajung in fata unui PC nu vad de ce m-as mai chinui cu un telefon. Ca idee, am si o tableta de 9.7 inch cu Android 4.x de pe care as putea face ce ziceti voi, dar o folosesc aproape exclusiv pentru jocuri pe buda, uneori citit cate o carte - sta cu wi-fi disabled cam 95% din timp. In rarele excursii in afara orasului niciodata nu sunt eu cel responsabil cu navigatia sau traseul. Pentru muzica (tot pe drumul ala de 1+1 ore) am un Fiio X1 dedicat, niciun smartphone nu m-a multumit la calitate. Motivele voastre sunt perfect valide, dar numai pentru voi. :wink:

Mai enumerati va rog activitati realizate de pe smarthphone, daca nu se considera o deturnare prea mare de topic. Eu as fi curios de ce si-a luat Quark smartphone, sa vedem daca zice...
 
Last edited:
Sa stii ca eu ascult si muzica, dar nu de-aia am luat smartphone. Ascult muzica pe casti in-ear cand merg cu motocicleta, chiar si pana la birou si inapoi, acolo nu am timp de muzica pentru ca vorbesc prea mult cu altii sau la telefon; asta inseamna ca nu ma pot plange de calitatea sunetului in mers, cu zgomotul din trafic (atenuat) si al motorului.
 
Prin natura jobului, eu sunt mult timp pe coclauri. Cum firma n-a binevoit sa ne dea smartfoane si cum macar emailul trebuie verificat des, e musai nevoie de el. In rest, decat tableta de 7 dar cu dual core si os puturos, mai bina smartfonu' de 5, cu octa core. Net, presa pe cacatoare, chiar filme.
Muzica, doar pe Sansa, desi se-aude bine si pe smatfon, dar dimensiunile il descalifica. Mai ales la iesirile cu bicicleta.
 
Eu as fi curios de ce si-a luat Quark smartphone, sa vedem daca zice...
Pai eu nu mi-am luat, e al doamnei, ca nu mai putea fara smartfon. :smile: Eu am un Nokia C2 la care n-am de gand sa renunt foarte repede. Totusi recunosc ca partea de GPS si navigare offline din Lumia imi cam face cu ochiul. :drool:

Bun, deci inca nu am reusit sa-l conectez la XP prin USB. Si dupa search am vazut ca nici cu Vista nu se conecteaza, ba nici cu Win7!!! Nu gusta decat Win8+. Si problema e discutata la greu pe toate canalele de asistenta ale M-oft. Ok, inteleg ca la XP nu mai exista suport tehnic, dar nu am cunostinta sa fi fost oprit suportul tehnic pt. Win7 sau Vista. Iar solutiile propuse de Nokia / M-oft pur si simplu nu functioneaza. Si lumea e tare nervoasa pe forumurile alea. In fine...

LE: a, si singura solutie propusa de M-oft (si care chiar functioneaza): "Your OS is XX years old. It's time to upgrade." :zbang:
 
Back
Top