Ce telefon vreau?

Vezi că pachetele curente de cartelă sunt foarte avantajoase. Acum un an doi, era mai rentabil să ai două cartele cu opțiune de 5-6 euro fiecare, decât o cartelă cu 20 de euro. În prezent, o cartelă cu 6-7 euro opțiune are foarte multe minute incluse. Eu am renunțat recent la un SIM.
 
(N-as lua Allview nici daca ar costa 50 de lei)

Așa gândeam și eu până deunăzi, fără niciun argument, deh, idei preconcepute. Apoi am luat P6Life și mi-am schimbat părerea. Încă nu știu cum e suportul Allview, dar de telefon m-am îndrăgostit de-a binelea. Iar la 450 de lei (la liber de blacfraierdei) cât am dat pe el oferă o mulțime. Pe ZTE Grand X In am dat 500 cu abonament Smocote și cam tot așa oferea la vremea aia. Mai puțin suport, care a fost și este ZERO. La Allview le-a dat 4.4.2 pe P6Life. Eu l-am luat cu el din fabrică. Aștept Lolly. :biggrin:
 
Exact din cauza ta am bagat acel P5 Life in ecuatie dar din cite vad pe Softpedia esti cam in minoritate cind e vorba de Allview.
Io nu's ce sa zic, se pot intimpla naspeturi la branduri mari si se pot intimpla minuni la no-nameuri. Problema e ca in general la un brand cunoscut mai gaseti ceva pareri/rezolvari/servicii/etc pe cind la un no-name cam ramii cu el in brate.

Vorbesc la modul general. Asa pe hirtie P5 ala cam da cu flit la Moto E dar de la teorie la practica e cale lunga.
Pana mea de alegeri. :frown:
 
Tu sa taci ca aseara ai lipsit de la apel. :biggrin:

Da mane, stiu dar n-am ce face ca a zis ca nu vrea sa dea mai mult de 450 aprox. pe un telefon care va fi folosit 90% din timp doar ca telefon.
Nici nu vreau sa iau de capul meu ce ar trebui luat ca dupa aia ciuciu WoT din casa. Poate doar de pe la vecini. :biggrin:

Pana mea, la 570 lei e un Nokia Lumia 630 care are de toate ce vrea doamna si mai are si WP cum iti place tie. :tongue:
 
WP e numai bun pentru o damă. Nevastă-mea e încântată de Nokia 520.
Nu-s în minoritate, doar că ăia de fac antireclamă țipă mai tare. Și sunt și zeci de dobitoci printre ei, care habar n-au să folosească un "smarfon".
Poate nici eu n-a; fi luat Allview, dar prețul a fost imbatabil și am zis că merită "riscul": pana mea (vorba ta), am 5" IPS, Quad core, 1GB RAM, 8GB memorie, dual SIM, dizain țuț și se și mișcă al naibii de bine. Pe ZTE Grand X In ziceam că n-am lag, dar abia acum cam înțeleg cum e aia. :hihi: Acum m-am dat dreaq: vreau RAW pe camera telefonului. :rotf:Și chiar am, deocamdată doar cu aplicație pentru MTK.
 
Last edited:
ursamajor - ti se duce bateria intr-un ritm alert sau normal pt telefoanele inteligente ?
Eu am avut o tangenta pasagera cu un dual-sim Allview luat de imprumut si rezultatul dupa o saptamana de stat cu telefonul fix in priza, a fost ca am renuntat la cartela proprie. Si am zis never again.
 
ursamajor - ti se duce bateria intr-un ritm alert sau normal pt telefoanele inteligente ?
Mă ține mai mult decât ZTE-ul, cu el pot compara. La stilul meu de utilizare, ZTE mă ținea până la 3-4 zile, ăsta mă ține 4-5 zile, valorile maxime. Evident, când am treabă cu el mă ține și mult mai puțin. Uzual 2-3 zile fără probleme. Dar niciodată sub 1 zi, cum spun alții că-i țin telefoanele. N-am instalate pe el aplicații cu duiumul, numai ce-mi trebuie, jocuri doar ocazional (la cozi pe la doctori, de pildă). Date active de câteva ori pe zi (mailuri), mai mult WiFi acasă (pe budă, un ziar ceva). Vorbesc foarte puțin, lapidar, nu din economie, ci fiindcă ăsta mi-e stilul. Rareori depășesc 1-2 minute convorbirea.
 
In uichend am trimis-o pe doamna sa caste ochii prin supermarket-uri ca sa vada/simta diferite telefoane.
A butonat Lumia 520 si i-a placut doar ca a zis ca tastatura pare cam inghesuita pe 4" asa ca am hotarit de la mine putere sa plusez pina la Lumia 630 care in afara de culoare are tot ce vrea doamna.

Daca nu sunt obiectii o sa dau comanda in decursul zilei de azi asa ca dacă există cineva care stie ştie de ce acest mariaj n-ar functiona, să vorbească acum sau să tacă pe veci. :biggrin2:

Si referitor la Utok, Allview sau alte branduri autohtone doamna s-a dovedit foarte reticenta asa ca nu am insistat.
 
Nu, nu-s fițoase... pe vremea mea le mai zicea snoabe. Că ce face ăla de 800-1000 lei face și ăla de 400.
Nevastă-mea a avut înainte de Lumia 520 un Galaxy Fit. Nu prea s-a bucurat inițial, când i l-am luat cu forța și i l-am dat pe Lumia. :hihi: Dar pentru ea telefoanele sunt ca pentru mine mașinile: să-și facă treaba doar.
 
Asa e si a mea. Vrea doar un telefon care sa-si faca treaba de telefon. Acu' are un Nokia C3 de care a zis ca e foarte multumita dar din pacate a fost scapat de multe ori pe jos in toti anii de cind il are si a inceput sa se comporte aleator ca sa zic asa.
Deja am reducerea de 300 lei pe voucher si cind i-am zis de unul de fo' 500 lei ea mi-a replicat ceva de genu' Cum sa dau 200 lei pe un telefon?
Deci sa scot din buzunar 500 lei bani curati cred ca e sinucidere pentru mine. :haha:

Asta e, ramine Lumia 630 si sper ca sa fie multumita macar ca si cum a fost de C3-ul ei.
 
Microfonul, în special (dar și difuzorul), la Lumia 520 bate tot ce-am auzit de la vreun alt telefon (interlocutor/apelant). Sunetul se aude atât de clar și cu spectru foarte larg de frecvență. Probabil și softul are un amestec aici.
Sunt curios, când vei vorbi cu soția, cum auzi al ei sunet de pe 630. Aștept să spui dacă se confirmă și la 630 ce am scris eu de 520.
 
OK, a venit dracia ieri. Doamna s-a ocupat de el io doar am aruncat un ochi superficial.
Din punctul ei de vedere e super OK. Tre' sa se mai descalte prin setari p'acolo dar in mare telefonul a intrat in productie ca sa zic asa.

Din punctul meu de vedere (adica al unuia clei la smartfoane si care are unul cu Android) pot zice ca a fost o surpriza foarte placuta. De la look/feeling la cum se misca si meniuri/optiuni. Acu' am inteles si io la ce-s bune tiles alea de Win 8 care pe mine m-au disperat cind am dat de ele pe un desktop.

Un plus pentru dual-SIM-ul activ care chiar e activ, adica daca doamna vorbeste de pe o cartela si este sunata pe cealalta cartela ii apare notificare sonora/vizuala in timpul convorbirii. Testat de je si merge.

A facut fo' 2 poze cu el la lumina decenta si au iesit vizibile. Adica nu mi se par naspeturi dar nici opere de arta.

Luminozitatea are doar trei trepte fara Auto dar nu e un capat de tara, pe mediu pare OK.

Nu stiu cum sta cu autonomia ca urmeaza sa se calibreze bateria dupa citeva cicluri de incarcare/descarcare.
Am oprit data, GPS ca la Android ca sa fiu sigur ca nu sug din baterie.

Cu sonorul mi s-a parut ceva ciudat. Are 2 cartele Orange, una a ei si una a firmei si de pe a ei aud vocea un pic metalizata dar in schimb de aia a firmei se aude superb (da ursa, urechea mea batrina iti da dreptate cu claritatea si spectrul de frecventa dar la fel de bine poate fi si un placebo :biggrin: ).
In schimb ea zice ca tot ce aude e perfect ca si claritate.

Cam atit de la botu' calului si multumiri inca o data pentru sfaturi.
 
E dual sim stand by, nu activ. :smile:
In ceea ce priveste sunetul, daca cumva are microSIM uri facute prin taiere, sa si le schimbe cu altele luate de la Orange shop, cica asta ar rezolva situatia.
Sa-l foloseasca cu placere!
 
Asa cum zici tu nenea. Important e ca functioneaza si nu apare apelul ca si cum ar fi telefonul inchis. :biggrin:

La asta cu taiatu' cartelelor si sunetu' metalic nu m-am gindit si nici nu m-as fi gindit vreodata. :insane:
Intr-adevar s-a dus la un nene care le-a taiat cu nu's ce scula. A mai dat si 5 lei de cartela. Deci se poate de aici sa apara problema? Si de ce numa' pe una? Si mai ales de ce acu' 10 minute n-a mai aparut problema desi ieri si azi dimineata vocea era metalica pe cartela respectiva? :capu:
 
Back
Top