Ce telefon vreau?

Nu stiu de ce domnu', dar cica e de bine sa nu folosesti SIM uri taiate. Am mai citit pe undeva problema asta cu sunetul metalic si tin minte ca se sugera, ca problema ar fi fost data de SIM ul taiat. (nu mai gasesc acum link ). Din cate stiu schimbatul SIM urilor e gratuit in Orange shop, problema e ca tre' sa stea la coada, sa ia numar de ordine etc. Aici in Iasi am inteles ca se pierde mult timp in Orange shop, cozi, lume nervoasa, tot tacamul.

Why you need the right SIM card in your Nokia smartphone
 
Asta cu cartela tăiată care influențează codecul audio și parametrii comunicației în rețea (half rate sau full rate) e ca pe vremea telefoanelor publice cu cartelă, la care unii susțineau că, dacă te uiți la lumină la cartelă, poți să vezi printre contactele metalice și o pată mai întunecată (rășina în care era acoperit chip-ul), și să estimezi vizual cât credit mai ai pe cartelă după cât de mare este pata întunecată. Important e ca tu să crezi. :smile:

uSIM-urile au niște inovații tehnice, însă rolul lor rămâne același: de autentificare a MSISDN-ului în rețeaua operatorului folosind o cheie unică stocată criptat + un algoritm specific producătorului cartelei + o a doua cheie pereche, tot criptată, stocată în HLR-ul operatorului, și în baza căreia rețeaua să îi activeze anumite servicii. Convorbirile nu trec prin cartela SIM și cu siguranță nu contează dacă muchiile plasticului sunt perfect paralele.

Singura problemă ce o poți avea e să ai o cartelă SIM mai veche de 4-6 ani care să-ți facă diverse figuri - mai rar din incompatibilități tehnologice, mai des din oxidarea contactelor și întreruperi aleatorii. De-aia operatorii îți oferă înlocuirea gratuită a cartelei SIM măcar o dată la 2 ani, inclusiv cu transfer de contacte (dacă încă mai folosești stocarea agendei pe SIM). Și atunci poți cere să-ți dea una nanoSIM cu toată suita de adaptoare.
 
Multam' amindurora.
Ca o ciudatenie fix dupa ce-am scris postul ala toate apelurile schimbate cu nevasta-mea pe SIM-ul buclucas au decurs minunat, vocea metalica a disparut cu desavirsire. :insane:
Doamna a zis ca n-a umblat deloc la telefon in afara de a-l folosi ca telefon lol.

Dar retin si ideea de a schimba SIM-ul cu unul now, just in case, macar sa elimin o variabila si oricum SIM-ul ala e destul de vechi daca-mi aduc aminte bine.
 
Nu schimba ma nimic. Am taiat aici la birou jde cartele la colegi. Cum dracu sa se auda metalic ca ai decupat sim-ul? :biggrin:
Apropo de live tiles. Vezi ca le poti face transparente si sa pui imagine de fundal, arata superb.

wp_ss_20150116_0002.jpg
 
Apropo de auzit dubios, io cu prietena ne-am auzit câteva luni bune cu hâsâit nasol, doar când vorbeam unul cu altul. Niciunul din noi nu avea probleme cu telefonul când sunam sau eram sunați de altcineva. Problema a dispărut la fel de subit precum a și apărut, fără vreo explicație tehnică aparentă. N-am umblat la SIM :biggrin:
 
Doamna a zis ca n-a umblat deloc la telefon in afara de a-l folosi ca telefon lol.
Nu a umblat pe naiba, i-a facut rodajul. Fiind un sistem audio (microfon si difuzor) are nevoie de rodaj pentru un sunet plin, carnos, spatial, daca nu faci rodajul si vorbesti din prima la telefon o sa se auda gaunos, infundat, metalic. O, parca se plangea ca e metalic?

Apropo de auzit dubios, [....] N-am umblat la SIM :biggrin:
Dar ati trecut prin zona de influenta a unei biserici si slabiciunea telefonului a fost vindecata cu rugaciunile credinciosilor care se aflau inauntru. Nu a fost ceva intentionat, chiar dimpotriva, dar rugaciunile sunt area effect spells si friendly fire e posibil.
 
Cartela ei probabil e mai veche -o are in uz de mai mult timp; la fel de probabil, cea de firma e mai noua. Cand au fost decupate amandoua, cea mai veche a ramas cu sechele mai multe.
Du-te tu sau ea la Orange si iti schimba pe loc cu doua micro-sim-uri.
PS: Orange se lauda cu tehnologia HD Voice. Evident ca merge doar intre portocalii. Daca si telefonul este compatibil, atunci ar tb sa o auzi bine chiar daca e la concert (vezi ca vine Rieu de 3ori in Buc).
 
Azi mi-a venit și mie telefonul ce-l doream de ceva vreme: X2 Soul. :kul:
Cât l-am puțulit de azi dimineață, îmi pare că merge OK. No lag at all. Camera e beton, o spune un pretențios. Chiar și aia secundară, care are un câmp generos. Nu-s eu fan selfie, dar sigur fiică-mii îi va plăcea.
 
Nu, că p-ăsta l-am luat în rate. :wink: Plus că la dizain, nu prea se compară. Și ca posesor de încă un device Allview (P6 Life), m-am împăcat bine cu ele, spre deosebire de cei ce vorbesc din auzite (fără aluzie la persoanele de față). Merg ambele impecabil.

Dacă e vorba de Lollipop, mă lasă rece, deși cică o să vină și pentru X2.
 
Last edited:
4.2.2 Nexus 4 happy user here, să le stea acadeaua-n gât. Până nu șlefuiesc Xposed Framework pentru Lollipop nici că fac upgrade.
 
Altu, tu nu ți-ai vândut toate telefoanele să îți iei blecfon? Cel mai sigur telefon din partea asta de galaxie. Nici ET nu poate să "phone home" (sau să îl intercepteze) de pe el fără voia ta :biggrin:
 
Nu mai scap de ăsta cu blecfonu' lui, nu, nu mi-am loat blecfon ffs :biggrin: Got bitter and said fuck it, chiar și mărul este doar 5s, wat.

Serios, mai bine mă apuc să completez colecția de ceasuri de mână decât să dau 500EUR+/- la fiecare 6 luni. Măcar un ceas bun se apreciază în timp :biggrin:
 
Back
Top