Ce telefon vreau?

La ăla mă refeream și eu, Moto G 4G, ai și microSD card, ecran decent, suficientă powa, etc.
 
Avind in vedere ca se apropie Craciunu' si ca am lasat-o p'aia mica fara telefon vreau si io primul smartfon propriu si personal.
Maxim 600 lei (deja mi se pare cam mult pentru un telefon) pentru un smartfon nou. Da' care?

Io am stat fo' 2 zile si am tot scobit prin colturile netului si am cam ajuns la varianta Xiaomi. Un review din multe altele. Are si thread pe xda si din cite am citit tot apar regulat update-uri la softul lui.

Deci ce as putea alege in bugetul de mai sus mai atractiv decit aceasta "chinezarie"? :smile:

Multam' ca de obicei.
 
La bugetul ala Xiaomi Redmi 1S pare o idee foarte buna, mult mai buna decat vreun Samsung entry-level sau altele.
 
Nu's de ce dar am o trauma de la Win 8 pe PC si cind am vazut pozele alea la Nokia m-a luat cu palpitatii. :biggrin:
Multam' oricum pentru alternativa.

Intre timp am luat tauru' de coarne.

4UBom6s.jpg

Asta e, sa fie intr-un ceas bun si bine am venit si io in 2014 cu telefonu' asta. :bravo:
 
Io mi-am luat ăsta. ~150RON, Made in Finland. Dat apoi ~20 RON pe 2x baterii Li-Pol. Testate, țin cam 1-2 săptămâni fiecare (cu vorbit la telefon în mod normal).

Are Snake II, Wallet, Bluetooth (mere la mașină).

A, și are și o alarmă care o auzi dimineața :biggrin:
 

Attachments

  • 10615427_796358800426966_4879806169831477488_n.jpg
    10615427_796358800426966_4879806169831477488_n.jpg
    60.5 KB · Views: 25
Io mi-am luat ăsta. ~150RON, Made in Finland. Dat apoi ~20 RON pe 2x baterii Li-Pol. Testate, țin cam 1-2 săptămâni fiecare (cu vorbit la telefon în mod normal).
Are Snake II, Wallet, Bluetooth (mere la mașină).
A, și are și o alarmă care o auzi dimineața :biggrin:

Any special place? Ca m-ar tenta si pe mine o chestie de-asta, ca al doilea telefon, pentru cartela de munca.

Bai nu-mi mai stirni amintiri.
Asta a fost primul meu telefon dupa care-mi pare rau si acu'. :frown:

Vezi ca vine Marius acusica, si el a avut R320S si era mega-incantat de el la vremea respectiva. Ericsson ruled some time ago, si acum imi pare rau ca nu mi-am pastrat T65-ul.
 
Al meu l-am luat de pe ebay.co.uk, sunt cu tona. Refurbished, dar electronica este impecabilă și până la urmă asta contează. Este de asemenea și surprinzător de ușor și pocketable, te-ai aștepta ca un telefon de la începutul anilor 2000 să fie mai cărămidă. Atât că are nevoie de screen protector, no gorilla glass here. Am luat o mână de screen protectors (la grămadă cu unele pentru iPod classic) și m-au costat undeva la 3-4£ (6 și 6).

Singura chestie - nu merge cu cartele care merg doar cu 3G. Sunt unii provideri care nu emit semnal 2G și telefonul nu știe 3G.
 
R320s intr-adevar. Cel mai fiabil telefon pe care l-am avut. L-am schimbat dupa 7 ani pe un smartfon care putea inregistra conversatiile telefonice intregi, nu doar 90s ca R320s. Smartfonu', E70 se numea, a tinut 3 ani.
 
Intre timp am luat tauru' de coarne.
Asta e, sa fie intr-un ceas bun si bine am venit si io in 2014 cu telefonu' asta. :bravo:

Salutare din 2014. Dar am o intrebare.

Baieti spuneti mosului cum mama dreq se alimenteaza dracia asta ca aia mi-au dat o chestie care nu intra in nicio priza din casa. :capu:
Cam asa arata ce-am primit pe post de alimentare si piciorusele alea doua n-au nicio treaba cu distanta dintre gaurile din prizele mele.

alimentare.jpg


M-am uitat la specs si scoate 5V 1000mA. Am doua alternative in casa un incarcator de la o tableta ASUS cu 5V si 2A si un incarcator de la un mobil Samsung cu 5V si 0.7A.

Sa folosesc unul din alea doua? Care?

Sa caut f'un adaptor pentru rahatu' pe care l-am primit in pachet?
 
Pai ti-au dat un incarcator pentru USA, nu pentru Europa. Poti sa il trimiti inapoi si sa le ceri unul de Europa sau sa iti cauti tu adaptor sau incarcator.
 
Un adaptor e 50 de bani. Eu am avut în cutie când s-a nimerit încărcător d-ăsta.

Am făcut și eu pasul la 5'' de la 4,3''. Cam monstruleț telefonul, dar nici ochii mei nu mai sunt ce-au fost. Plus că dacă mă-ntâlnesc cu un doritor, pot să joc ping-pong... cu paletă la purtător.
Cum am vrut ceva sub 5 milioane, fiindcă la mine nu ține anul, maxim doi un telefon, am luat de vinerea orbului cu reducere un autohton chinezesc: P6 Life de la Allview. E simplu, elegant, spartan și (mult) mai mult decât OK la banii lui, adică 449 lei.
 
Un sfat in legatura cu un telefon destept pentru doamna.
In principiu cam astea sunt cerintele:
- alb daca se poate (de gustibus non est disputandum)
- 4.3"-4.5" diagonala (4" prea mic, 5" prea mare pentru doamna)
- dual-SIM preferabil (ar fi convenabil sa aiba si cartela ei si cea de la munca intr-un telefon)
- 450 lei plus-minus ceva maruntis (asta e, buget redus ca la inceput de an)
- achizitionat musai de la garaj din cauza de voucher de 300 lei (tot ce-i moka e bun)

Telefonul va fi folosit in principal ca telefon dar nu strica sa mai faca o poza/filmulet din cind in cind sau sa mai citeasca ceva pe net. Fara jocuri.

Dupa ce m-am zbatut fo' 2 zile am ajuns la doua variante: Motorola Moto E si Allview P5 Life.
Fiecare are plusuri si minusuri unul fata de alalalt asa ca un sfat ar fi binevenit.
 
N-am experienta cu Moto E ci cu Moto G, fratele mai mare. Cumparat tot pentru stapana, a fost folosit fara probleme pana cand a cazut de la etajul 3 si s-a stricat display-ul (poate fi folosit in continuare, dar nu prea mai e lizibil ecranul). Daca e sa ma iau dupa Moto G cred ca poti sa te astepti la baterie bunicica, ecran decent, camera foto slabuta, interfata Android (aproape) stock si constructie relativ solida.
 
Problema mea cu Moto G dual sim este ca am zero semnal in majoritatea timpului pe SIM 1. VDF are celula GSM in apropiere, microSIM ul este nou, luat de la VDF (nu din cel taiat ) si cu alte telefoane functioneaza perfect. Am mai citit pe ici pe colo si se pare ca problema a aparut de la 4.4.2 incoace iar Motorola n-a rezolvat-o inca.

Alftfel numai de bine despre Moto G, asa cum s-a mai mentionat pe aici. Ecran ok, camera decenta, android aproape stock, numai ca nu pot sa vorbesc din cauza de lipsa semnal! :biggrin:

Stiu ca sunt plictisitor, stiu ca te ia cu friguri cand auzi de WP :smile: dar daca vrei buget, dual SIM si fara batai de cap cred ca Nokia 530 e o optiune valida (359 lei la emag acum -intr-o paleta larga de culori ). (N-as lua Allview nici daca ar costa 50 de lei)

L.E. Scuze acum am vazut ca vrea minim de 4,3 inch diagonala, deci nu!
 
Last edited:
Mda, bunul simt imi zicea si mie Motorola fara sa stau sa mai intreb pe forumuri dar am zis totusi poate e f'un feedback si pe la românismele noastre.
Cred ca o sa joc safe si merg pe Moto E ala care chiar daca nu e dual-SIM, nu are Quad, nu are ecran IPS dar macar e Motorola. Si e alb.:biggrin:
 
Back
Top