Ce telefon vreau?

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Am un coleg care a flash-uit vreo 2 saptamani la rand un S2, nu-si dadea seama de ce nu merge vpn-ul decat pe unele rom-uri, asa ca a incercat tone de rom-uri custom. Se auzea sunetul de boot din sfert in sfert de ora :smile:. Pana la urma s-a dovedit ca 90% din rom-uri foloseau by default apn-ul de wap, care taie porturi :smile:.

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
Ce fel de VPN? Nu mai ştiu dacă m-am lamentat pe-aici că nu mă pot conecta la un APN care-ar trebui să-mi dea acces în reţeaua internă a prăvăliei unde prestez.

Jaffar

Wizard
Ce fel de VPN? Nu mai ştiu dacă m-am lamentat pe-aici că nu mă pot conecta la un APN care-ar trebui să-mi dea acces în reţeaua internă a prăvăliei unde prestez.
Huh? Cum sa-ti dea providerul de telefonie mobila acces in reteaua interna?

miahi

Wizzard
Sugar daddy
In cazul lui era un simplu openvpn pus pe un calculator de acasa. Apn-ul wap de la orange nu te lasa sa te conectezi pe porturi si protocoale diferite de wap si http.

Jaffar, providerii pot oferi servicii de vpn - bagi cablul sau sim-ul si te conectezi direct la vpn, pentru tine tunelul e invizibil. Ex: POS-uri, ATM-uri sau firme care externalizeaza tot, pentru ca e mai usor sa scoti un SLA de la un provider decat sa iti faci echipa de operational - care freaca menta daca totul merge bine, vezi colegul de mai sus.

Pentru debug-ul de apn ar trebui sa te ajute provider-ul.

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
Nu prea-mi fac iluzii că vor avea chef cei de la Vodafone să investigheze. Poate dac-ar fi vorba de ceva şef, dar pentru negrişori nu-şi bat ei capul. Oricum problema e la Android; acelaşi SIM în alt telefon merge ok.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Daca e client corporate o sa vezi ca isi bat capul pentru oricine (ca doar nu le zici tu ca esti ultimul negrisor).

Jaffar

Wizard
jarod, ca chestie, incearca sa pui pap/chap enabled, si lasa-le goale.

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
Am PAP, CHAP si PAP or CHAP. N-a mers cu nici o variantă. Oricum e ceva hibaş cu Androidu` ăsta. Aveam două APN-uri de internet cu fix aceleaşi setări. Când selectam unul, se conecta, când îl selectam pe celălalt, nu se mai conecta...

radul

Membru Senior
radul, eu tocmai HTC-uri am avut si am experimentat ce mi-a trecut prin cap cu ele.

Ok multumesc mult, daca nu-mi spuneai chiar nu ma bagam.
In week end l-am rezolvat, totul ok, l-am rootat, i-am pus un custom rom, acum ce fac? :smile:

LNT

Meşter Strică-Tot
Sugar daddy
Un telefon de cel mult 400 lei, cerinta principala ar fi sa tina bateria cateva zile (4-5-6). E pentru maica-mea, deci cerinte prea mari nu sunt, vorbeste cam o ora pe zi maxim.
Am gasit din ce ati spus voi Samsung C3322 dar ala e dual sim si nu-i necesar.

korby

The Cleavemaster
Sugar daddy
Şi cât 5 minute ţine bateria? :biggrin:

Eu tocmai am făcut prostia (din nou!) de a cumpăra un Samsung. Ch@t 322 Duos. Fix după ce l-am cumpărat a început să nu-mi placă, dar momentan m-am adaptat şi pare în regulă. Dar bateria tot prea puţin ţine.
Intenţionam să iau un Huawei G6150 Dual-Sim, da' nu erau pe stoc în Cluj.

Olivian Breda

Internet marketer
Sugar daddy
Eu tocmai am făcut prostia (din nou!) de a cumpăra un Samsung. Ch@t 322 Duos.
Și eu am un Dual Sim de la Samsung - S6102.

Ca părți bune - prețul lui, economiile de preț prin faptul că ai Dual SIM și ceva funcții de pe smartphone-uri mai scumpe (ai Android 2.3, cred că merge ceva update; aplicații care rezultă de aici).
Ca părți de îmbunătățit - se mișcă greu, uneori nu citește cardul microSD (cu care a venit + altul, cumpărat, tot Samsung), memoria internă insuficientă (nu poți instala o aplicație exclusiv pe cardul extern, și acel "puțin" care se instalează cardul intern limitează la câteva zeci (10? 20? Pe acolo) de aplicații în total. A! Și nu e Dual SIM activ, ci stand-by.

wirespot

Membru Senior
Un sfat vă rog. Caut un telefon cu următoarele cerinţe:

Obligatoriu:
* Wireless (care să meargă, nu cum am auzit pe la unele că trece pe 3G când vrea muşchii lui).
* Sync calendar şi email cu Exchange (preferabil realtime, n-am idee dacă asta implică neapărat multitasking).
* Să ţină bateria decent (2-3 zile).

Preferabil:
* Nokia.
* Tastatură QWERTY.
* Preţ nu foarte mare (1000 RON limita maximă dar aş prefera mai degrabă ~700).

Din câte-mi dau seama candidaţii de bază ar fi Nokia E5 şi E6. Ca preţ m-aş orienta spre E5, dar n-am idee dacă merge ok cu Exchange. E6 e cam scump, în rest nimic de comentat. S-ar mai găsi şi E72 dar e oferit la acelaşi preţ ca E6 ceea ce e stupid având în vedere cei 2 ani de diferenţă de tehnologie.

Păreri? Nokia E-uri pe acasă pe care vreţi să le daţi?

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Eu am de dat un E90 care are nevoie de carcasa noua si microfon.

Styr

Follower of the old ways
Sugar daddy
Blackberry?
Bai io ti-am tot zis sa nu mai mananci fish and chips din pubele ca e stricat :biggrin:
De ce ai recomanda unui om care nu ti-a facut nimic un Blackberry?

wirespot

Membru Senior
Probabil pentru că am spus Exchange. Dar n-aş vrea Blackberry.

Am menţionat gama business Nokia pentru că-s obişnuit cu ele. Cred că nu m-ar deranja nici un smartphone, din câte ştiu Android ştie Exchange. Dar nu mă pricep la smartfoane. Şi mă îngrijorează durata de viaţă a bateriei la ele, în special la cele mai ieftine, mi se pare inadmisibil să trebuiască să-l încarci zilnic.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Blackberry Bold 9900, experiențe 1st hand cu el - bateria ține lejer 2 zile, tot ce vrei tu, tastatură full QWERTY care este mult peste Nokia. Problema este să-l găsești în prețul ăla.

În altă ordine de idei, telefoanele din ziua de azi se încarcă zilnic. Call it progress :biggrin:

Top Bottom