Ce telefon vreau?

Huawei s-au bagat si ei la smartfoane, dar eu personal nu pun mana pe asa ceva decit in cazuri extreme.
Am de-a face des cu produse de la ei si au niste buguri ... uimitoare.
 
No offence, da`alea is leftovers nu accesorii originale, io ma refeream la dock original, baterie extinsa originala, cablu tv-out si un obosit de holster de agatat la curea.

None taken, nu stiam la ce te referi. Eu cand mi-am luat telefonul n-am gasit nici un fel de accesoriu nicaieri, se uitau la mine ca le felul 14, asa ca am fost foarte bucuros cand am gasit totusi respectivul site pentru ca ma durea inima de fiecare data cand il bagam si scoteam din buzunar, mi-era frica sa nu zgarii ecranul :biggrin:

Use a damn custom ROM care suporta profiles si ai scapat de tot felul de aplicatii ciudate. Eu cu bateria extinsa il incarc la 3 zile si cu cea default il incarcam la 2 cu cate 3-4h screen time.

Desi ma bate gandul de mult nu l-am rootat inca si n-am idee cum, presupun ca ar trebui sa o fac totusi, sunt prea multe avantaje. O sa caut ghiduri, dar daca ai informatii sau link-uri iti raman recunoscator :smile:
 
In link-ul lui lai gasesti cam tot ce trebuie pentru unlock la bootloader si instalat custom recovery. Romurile le gasesti tot pe forumul ala, eu atm folosesc un nightly de CM9 cu niste chestii modificate de mine.
 
Se pierde garantia cand "unlockezi" bootloader-url si rootezi telefonul. Se regaseste garantia cand se face revert. :smile:
 
Și dacă-ți blochezi telefonul cu un custom ROM din ăsta încât nu mai apuci să-i faci revert, rămâi cu o cărămidă frumoasă fiindcă nu te poți duce cu el în service?
 
Sau daca urca pisica pe horn si cade drobul de sare pe telefon iu iz fsucked :biggrin: Daca e bricked de tot nu prea au cum vada ca e de la custom rom sau ca a crapat cpu-ul. Discutia asta se poate intinde pe multe pagini si degeaba, ramane la dimensiunea oolelor fiecaruia daca risca sau nu. :tongue:
 
Și dacă-ți blochezi telefonul cu un custom ROM din ăsta încât nu mai apuci să-i faci revert, rămâi cu o cărămidă frumoasă fiindcă nu te poți duce cu el în service?

Este imposibil asa ceva la Android. Singurul moment critic este ala in care scrii bootloaderul custom, si asta dureaza cateva zeci de secunde si se face o singura data. In cazul Nexus nici macar pericolul asta nu exista pentru ca are bootloader deblocat.

Flash all the ROMs. \o. :biggrin:
 
Am inteles ca la HTC uri sunt chiar maari sanse sa-l "rezolvi" pe vecie, dar s-ar putea sa gresesc. Am citit cate ceva pe XDA care nu prea m-a convins. Banuiesc ca la modelele comune gen Samsung all the way sau Nexus, nu sunt probleme insa la al meu HTC (Explorer) sunt cativa care l-au aranjat!
La mine oricum nu e telefon, e o jucarie gingasa si la niste sesiuni de vb mai serios (cu toate alea inchise ) nu tine bateria nici macar 12 ore, asa ca de ce mi -as bate capul? Mai am prin familie 2 buc Samsung Ace, unul tine maxim o zi, iar celalat cu vorbit la greu, dar nelegat la niciun cont google and shit, tine si 5 zile...Sa mor daca inteleg ceva...
 
Eu la un moment dat chiar m-am chinuit sa brickuiesc un HTC (ce-i drept un model mai vechi, cu Windows Mobile). N-am reusit. Pana la urma mi-am cumparat telefon nou fara sa il stric pe ala in prealabil. :biggrin:
 
E fain, chiar am ramas recent ca traznit cand un amic de-al meu cam grizat, i-a dat drumul intr-un pahar cu vin. Insa n-are flash, iar in plus viteza de incarcare a unei pagini e esemnificativ mai lenta comparativ cu Ace urile si Explorerul mentionat mai sus. Plus ca e urat, dar aici de gustibus nu ma bag...:smile:
 
Nu mai deschid inca o discutie pe o tema apropiata: BT ver 3 sau 4 e necesar pentru un headset sau e doar un moft? Exista un headset bun cu BT 4 si fir de casca, nu cu receiverul prins direct de ureche? As vrea sa il folosesc cu casca moto pe cap.
 
Eu am vorbit cu cei de la Cordon Electronics (service-ul de smartphone-uri folosit de Vodafone) si mi-au spus ca in mare daca e rootat si are o problema hardware nu-ti resping garantia. Mi-au spus ca daca telefonul e inca functional poti oricand sa-i dai revert si nu e nici o problema, iar daca nu mai functioneaza deloc atunci evident nu conteaza ce ROM are pe el.
 
Flashed tens of phones and consoles, nothing happened crew checking in o7

Stop being such pussies, există șanse mai mari să te prăbușești cu avionul decât să brickui ceva dacă faci totul cum trebuie.
 
Back
Top