Ce telefon vreau?

Daca tot vrei Exchange de ce nu incerci un Android? Symbianu' de pe Nokia e depasit de cativa ani. In banii aia gasesti cateva modele de la Samsung, Motorola Fire, HTC Chacha. Nu sunt multe optiuni, dar toate's mai bune decat Nokia.
 
Bă Neo, ți-am explicat pă mecsingiar, da' să lămurim și aci poate lumea nu mă crede că vorbeşti prosti de la bad fish.

Orice telefon BB are nevoie de un abonament special și separat pt date (sunt aplicatii care nici pe wifi nu merg fara porcaria aia de BIS) și omul are nevoie de push mail dintr-un server de Exchange (nu is foarte sigur ca BB stie asa ceva).
Un telefon BB face același lucru ca orice telefon din seria E de la nokia doar cu costuri suplimentare, fie ele și de 2 euro pe luna. Ca si persoana fizica (sau pe persoana fizica) nu are rost sa te uiti la un telefon BB, doar daca ai pitici si iti place foarte tare cum arata (been there si dupa 2 luni am trecut pe un E75). Daca esti companie e cu totul altceva.

Revenind nu as recomanda un android in zona aia de pret (ma refer la telefoanele luate din magazin, nu pe puncte, nu la promotie, nu blocate in retea). Vechile E71 si E51 le-as recomanda oricand, E75 nu, E72 si E52 m-am jucat prea putin cu ele, mai mult din citite nu pot sa imi dau cu parerea, iar despre E5-6 nu stiu nimic.

Android ti-as recomanda un HTC Desire 2nd hand la banii aia, daca ai rabdare sa sa il hackuiesti si nu ai prea mari pretentii de la el (alte jocuri decat angry birds, 1080p pr0n si altele de genul ala), dar nu are tastatura si o sa imi sara astia toti in cap. :biggrin:

P.S. Am trecut de pe telefon pe pc, de-aia s-o gatat diacriticele brusc. :tongue:
 
Presupun că un smartphone cu touchscreen mare, în landscape, nu mai are neapărat nevoie de tastatură QWERTY fizică.
 
Practic pe S2, care dupa mine are ecran foarte mare (daca ar fi un pic mai mare nu ar mai incapea in buzunar) tastatura in landscape e suficient de mare, dar nu iti mai ramane nimic pe ecran, scrii orbeste si apoi treci in portrait ca sa vezi butonul de submit sau send. Nu sunt impresionat de nici un telefon pana acum la capitolul conectivitate cu Exchange daca nu are pe el OS de la Microsoft, din pacate: pe Win Mobile mergea impecabil, cu Android merge la limita :frown:
 
push mail dintr-un server de Exchange (nu is foarte sigur ca BB stie asa ceva).

v6EVh.gif


Ce dracu` și aici sunt dezactivate embeds? :hmm:
 
Din câte îmi aduc aminte îți trebuie BlackBerry Services instalate pe Exchange ca să meargă push e-mail-ul de pe BB cu Exchange fără aplicații 3rd party sau prin metode mai ciudate (OWA).

Mie mi se pare că Galaxy Note e singurul telefon cu Android la care tastatura în portrait mode e suficient de mare - adică nu simt nevoia să îl trec în landscape ca să scriu ceva. Pe de altă parte, ecranul papă baterie pe pâine.
 
Bă, nuj cum să-ți spun, dar ăsta e o căzătură de telefon din orice unghi ai privi.
Vorbesti din experienta vasta, nu? Daca nu stii cum sa o spui poti incerca prin limbajul semnelor.
Revenind la topic: ca "build quality" si durata a bateriei seria E de la Nokia (in special E71/72) sunt peste tembelefoanele cu Android. Insa sunt trase rau in jos de sistemul de operare si desi suporta Exchange experienta citirii mail-urilor e groaznica (tot din cauza Symbian-ului). Si vorbesc din experienta. Am avut E71 si pretena are un HTC Chacha.
Acum, conteaza ce vrei sa faci cu telefonul ala. Daca te intereseaza doar mail/feisbuc/browsing atunci un Samsung d'ala cu Android si QWERTY mi se pare suficient (procesor la 850 mhz, 4GB memorie, Android 4.0). Daca vrei sa te uiti la filme si sa te joci Bad Piggies atunci mareste bugetu'. :smile:
 
Vorbesti din experienta vasta, nu?q

M-am jucat cu junghiul ăla de ChaCha mai mult decât aș fi avut chef, este oribil.

Then again, you use a Sony camera, something I wouldn't touch with a 10ft pole, so ymmv.
 
Te-ai jucat nu e suficient. L-ai folosit o saptamana in locul telefonului tau macar?

Cat tine bateria la "junghiul" asta? Tot din motivele enumerate de lai mai sus am renuntat si eu la E72. Printre ele, la un moment dat nu mai mergea decat exchange-ul, gmail cand voia el si yahoo mail deloc. Si cum partea de email vine cu so-ul n-am avut incotro si i-am facut pasi. Acum n-as renunta la actualul device desi tine doar doua zile bateria, doar pura curiozitate.
 
Am Galaxy S2 de când a apărut și cu toate minusurile lui (e.g. tastaura qwerty) nu aș renunța la el pentru nimic de pe piață momentan.

Da, m-am jucat, nu sunt absolut retardat încât să nu-mi dau seama cum ar fi daily usage și-mi mențin părerea că ChaCha este un jeg penal :smile: Iar durata de viață a bateriei în cazul ăsta chiar nu contează. Nu prea pricep de când dacă ține bateria este brusc un telefon peste medie. Dacă vreau baterie scot un 6310i din sertar și râd cu lacrimi la smartfoane, că ține 2 săptămâni.

LE: ca idee, cum poate să-ți placă, even fucking remotely, un telefon care are buton dedicat de facebook care este mai mare decât tastele de call/end-call?
 
Daca tine bateria mai mult il face mai bun in ochii celui care cauta telefon, fiind o cerinta. Si ca raspuns la idee, e normal oarecum sa fie asa, a aparut netul si am inceput sa ne vedem mai rar fata in fata (fizic), momentan se dezvolta exploziv partea de social networking si e foarte probabil sa renuntam chiar la vorbitul pe telefon in favoarea....feisbuc. Asa ca pe utilizator o sa-l intereseze mai des butonul de feisbuc decat cel de apelare. Poate nu e chiar asa in totalitate, dar presupun ca o parte din aranjamentul ala o fi si de test pentru a vedea comportamentul utilizatorului.
 
Cand o sa poti tasta cum trebuie pe un touchscreen mai discutam, pana atunci "feisbucu'" nu va inlocui vorbitul, cel putin nu pentru mine :smile:
 
Nu are nici o treaba tastatul cu "fb inlocuieste vorbitul". Poti sa tastezi oricat de comod si de bine, nu o sa scrii be fb "Leano', vezi ca sunt pe drum, pune ciorba la incalzit". Sau asta vrei sa faci?

Daca tine bateria mai mult il face mai bun in ochii celui care cauta telefon, fiind o cerinta. Si ca raspuns la idee, e normal oarecum sa fie asa, a aparut netul si am inceput sa ne vedem mai rar fata in fata (fizic), momentan se dezvolta exploziv partea de social networking si e foarte probabil sa renuntam chiar la vorbitul pe telefon in favoarea....feisbuc.
1. Orice smartphone consuma baterie pe paine; e normal, daca vrei sa faca partial ce face un laptop (browser, fb, whatever) inca e bine ca tine bateria de 2-3 ori cat un laptop. Dar daca vrei sa ai si smartphone si autonomie ce te impiedica sa ai o baterie de rezerva incarcata la tine? Eu am permanent una in rucsac cand plec in afara orasului.
2. Wtf is fb the great? Pe FB nu poti transmite mesaje urgente (precum pe telefon), pe FB daca vrei sa porti o scurta discutie iti ia o ora doar sa intrebi si sa raspunzi, pe fb nu auzi vocea interlocutorului ca sa te prinzi daca e vesel sau trist, nu ai background ca sa stii cand statusul "Late at work" nu corespunde cu "Chelner, inca o bere", etc. Social networking e un soi de a o freca singur in fata computerului bucuros ca ai 1425 de prieteni pe FB care la randul lor stau si o freaca. Nu e nimic social in asta, e doar un rahat ambalat.
 
Uiti probabil ca e abia la inceput. Da, degeaba trimiti acum mesaj Leanei sa incalzeasca ciorba ca esti pe drum spre casa, probabil nu e la calculator sau n-are telefon cu feisbuc. Dar deja am auzit de frigidere cu dlna, asa ca eu n-as fi atat de sigur sa spun ca n-o sa aiba sens. Poate nu acum, dar e greu sa estimezi unde vom fi peste 10 ani dpdv tehnologic si ce aragaze smart o sa folosim atunci.
 
Nu vreau să intervin în discuţia despre Facebook deci vă rog să mă ocoliţi, :smile: dar vroiam să vă zic ce-am ales. Nokia Asha 302, găsit la preţ redus pentru că era ultimul pe stoc. S40, tastatură QWERTY, WiFi, 3.5G, cu bateria bănuiesc că n-o să am probleme, Exchange ştie prin intermediul unei aplicaţii din Ovi Store (Mail for Exchange). Pentru net foloseam oricum Opera Mini, care pe ăsta merge ca vântul (1 GHz CPU, 128 MB RAM).
 
Cam putin ram, vezi daca nu crapa opera cand incarci ceva pagini mari. In rest ma bucur ca ti-am fost de folos. :biggrin:
 
Tehnic vorbind e considerat feature-phone. Sunt curios şi eu cât ţine bateria. Deocamdată mi-e greu să-mi dau seama pentru că l-am tot ţinut conectat la USB şi ştie încărcare prin USB aşa că a tot furat curent. Dar sper la mai mult de 2 zile. Dacă ţine 3-4 deja e foarte ok.

Opera nu crapă pentru că e versiunea 4. Versiunile 5+ făceau într-adevăr fiţe dar am renunţat la ele, sunt mult prea diferite de 4.
 
Back
Top