Ce incarcator si acumulatori sa-mi cumpar?

Ce pot sa-ti spun e ca la Maha nu vei folosi (intr-un final) decat modul incarcare. Fara formatari, conditionari si alti zambilici. Deci daca iei in calcul modurile de lucru, sa fie cat mai multe, gresesti IMHO.
 
Postasem acum multă vreme că ajută să dai o formatare/recondiționare la acumulatori odată pe an, plus break in la acumulatori noi. Eu pentru asta am luat C9000, în rest încarc câte opt odată cu C800.
 
Am pus la incarcat 3 acumulatori LADDA de 500 in Li500 ala. 2 s-au oprit la 6xx iar unul imi arata 1600 si se incarca in continuare. WTF?
 
La ce curent i-ai pus să se încarce? Se pare că nu a detectat sfârșitul încărcării (se întâmplă dacă e prea mic curentul de încărcare). Scoate-l de acolo că probabil frige.

Acumulatorii ăștia mici (500mAh) par mai greu de încărcat, am pățit și eu cu C9000 să îi fierb așa, că nu simte când s-au încărcat (probabil diferența de tensiune e prea mică).
 
C9000 are protecție termică pe fiecare element. Cât de bine merge nu știu, dar ea este acolo. Am verificat personal.
 
L-am scos, nu frige tare da' nici rece nu e.
Max. 50 de grade zice ăsta.

Temp2359.png
 
Funny. La mine C9000 stă rece. Idem acumulatorii. Or fi Ladda ăia atât de buni? Alții nu mai am.
 
Quark daca acumulatorii au o rezistenta interna mica n-ai probleme. Cu varsta le creste rezistenta interna.
500mAh e cam putin in ziua de azi, si asa era si cand C9000 a fost creat, ca nu aparusera LSD cu capacitati mici.
miahi are dreptate, acel element, acumulator, cum vrei sa ii zici e imbatranit si nu i-a detectat caderea de tensiune. Se intampla, o sa fie mai des cu timpul, de asta incarcatoarele alea smechere au o setare de timp pe care o poti modifica manual.
 
Mi-a ajuns Liitokaka :hihi: la poștă, conform track&trace. Ăștia-s mai mulcomi, îi las o țâră, apoi mai târziu merg să-l ridic. :biggrin:
 
L-am luat. Am mai comandat cu el și un mini trepied/stabilizator pentru telefon. :kul:
Aaaacum îl pun la treabă pe Liitokaka. :hihi:
 

Attachments

  • IMG_20191018_122305.jpg
    IMG_20191018_122305.jpg
    82.9 KB · Views: 18
  • IMG_20191018_122333.jpg
    IMG_20191018_122333.jpg
    76 KB · Views: 19
  • IMG_20191018_122419.jpg
    IMG_20191018_122419.jpg
    81 KB · Views: 19
  • IMG_20191018_125339.jpg
    IMG_20191018_125339.jpg
    74.8 KB · Views: 20
Să ne spui și nouă ce rezultate obții. Mai că aș comanda și eu un Licaca d'ăla, să am de backup. :smile:
 
Păi, deocamdată am dat un Fast Test și mi-a raportat că un Eneloop de-ăla mic (AAA) are doar... 170 mAh. :what: Mai e unul lângă el și doi de-ăia de Lidl, care încă merg, au depășit 200.
 
Da. Puțin? Mă uit la un Quick 4 (un best buy atunci) ce-l am de vreo 10 ani și are max. 0,5 A. Ăla de la Lidl are 1 A pe două sloturi și 0,5 A pe celelalte două.
Dacă bagă 1 A e chiar acceptabil, îmi încarcă în max. 3 ore acumulatorii.
 
Last edited:
Ideea e să-i încarce bine, chiar dacă durează mai mult. Îmi pare totuși cam "subțire"...
 
Jucăria e țapănă. N-o fi ea construită din materiale premium, dar arată respectabil.
Ăsta l-a puțulit nițel la rărunchi. Iar ăsta l-a testat ceva mai bine, cum arătam mai sus.
Nu înțeleg acel "subțire", de-asta am mers pe bâjbâite. :hihi:
 
Am sesizat o chestie not-funny: încarc niște accu în C9000. După ce se termină încărcarea îi scot, îi las să zacă niște minute și îi pun din nou la încărcat. Bagă în ei curent câteva secunde și (logic) se oprește, deoarece vede că sunt încărcați. Îi scot și îi bag în C401. Și începe ăla să bage curent în ei ca disperatul și nu se mai oprește... Și încep accu să se încingă... Și așa îmi vine să dau cu el de pământ! :mad: Chiar aveam pretenții de la acel C401... :frown:

Vezi deci ce se întâmplă dacă faci manevra asta pe Liitokala ăla. Chiar sunt curios.
 
Last edited:
Back
Top