Ce incarcator si acumulatori sa-mi cumpar?

Nu e chiar la o treime din pret (o fi, luat direct din China) si am observat ca C9000 ala are ceva functii in plus. Pe F64 e la oferta, vad.
 
Liitokala gasesti pe Amazon si e livrare din UE. Fara vama. Aici chiar cu transport gratuit, nu am cum sa verific in Ro.
Un link? Eu am căutat și-am găsit un "indisponibil", iar celelalte cu preț dublu față de ce vinde chinezul.
 
puterfixer Nu, nu merita. Liitokala face exact acelasi lucru dar e mai ieftin. Dar asta inseamna pe de alta parte calitatea ... corespunzatoare.
Daca vrei ceva care sa merite schimbarea, atunci SkyRC 3000 sau cum il cheama. Sau si mai bine, treci in domeniul modelismului, aia e o schimbare radicala.
ursamajor nu stiu care le trimit in Romania si ma alearga familia, nu am timp sa sap. La mine sunt mai multe oferte disponibile.
Eu am cumparat unul care incarca un singur acumulator, tot de la Liitokala, Li 100 parca. Uimitor pentru sub 3USD.
 
Ok, no pb. Nu trimit in RO.
Am gasit si aici la un pret aprospe echivalent. Daca ma voi hotari, voi lua din tara.
 
Mersi ipman - cumva rămăsesem cu impresia că C9000 e cam praștie în ciuda brandului, și că poate ar trebui schimbat. Cum fotografia a rămas în crăci de când s-a fufu dSLR-ul, și acumulatorii pentru blițuri stau degeaba, deci n-am nevoie urgentă de un încărcător. Cam singurul motiv pentru care aș face un upgrade ar fi ca să scap de încărcătoare separate pentru NiMH și Li-Ion (ultimul fiind chiar o praștie chinezească ieftină, în care mă mir că încă n-a explodat încă nici un 18650).
 
Mersi ipman - cumva rămăsesem cu impresia că C9000 e cam praștie în ciuda brandului, și că poate ar trebui schimbat. Cum fotografia a rămas în crăci de când s-a fufu dSLR-ul, și acumulatorii pentru blițuri stau degeaba, deci n-am nevoie urgentă de un încărcător. Cam singurul motiv pentru care aș face un upgrade ar fi ca să scap de încărcătoare separate pentru NiMH și Li-Ion (ultimul fiind chiar o praștie chinezească ieftină, în care mă mir că încă n-a explodat încă nici un 18650).
Eu folosesc pentru 18650 Nitecore i4 gen și este absolut genial, încarcă zilnic de vreo 6 ani de când vapez cu mod care merge cu 18650. M-au ținut un set de 4x Sony VTC 5 ani de încărcări și descărcări zilnice. Eu zic că-i decent.

Iar C9000 îl am de prin 2008. Nuff said :smile:
 
In ziua de astazi sunt destule variante pentru ce vrea puterfixer
Esenta este ca nu fac nimic mai bun decat C9000, algoritmul de incarcare pentru NiMh a ajuns la maturitate demult si nu cred ca se va schimba. Ba chiar as zice la fel si pentru Li-something.
 
Aaaa... mahaaaaa... numai ce se lauda ca mi-a bagat, pe refresha/analyze, cite 3100 mAh in doi Ladda de 2000. E drept, n-am folosit recomandarile lor ci le-am dat descarcare cu 500 / incarcare cu 200. Ce ziceati de algoritmii aia?
 
Este foarte posibil, Eneloopurile mele sunt pe undeva la 2900mAh după refresh/analyse când ele sunt rated 1900. Și cam țin ca cei de 2700 Powerex. Nu știu dacă Maha a supraestimat capacitatea sau Panasonic a subestimat-o sau adevărul este (ca de obicei) undeva la mijloc :smile:
 
Aaaa... mahaaaaa... numai ce se lauda ca mi-a bagat, pe refresha/analyze, cite 3100 mAh in doi Ladda de 2000. E drept, n-am folosit recomandarile lor ci le-am dat descarcare cu 500 / incarcare cu 200. Ce ziceati de algoritmii aia?
Din câte îmi aduc aminte, în manualul de la C9000 scrie negru pe alb să NU încarci accu cu curenți sub 50% din capacitatea declarată, deoarece algoritmul cu care detectează cănd accu sunt încărcați NU mai funcționează. Dar cine citește manualele... :biggrin:

PS: nu arunca totuși accu ăia la gunoi. Du-i la Lidl, în cutia colectare baterii uzate. :haha:
 
taxon incarcatorul nu e de vina, nu are cum sa detecteze minus delta V la asemenea curent mic.
Incearca sa folosesti curenti mai mari de incarcare, de la 1A in sus.
 
Back
Top