Caut un program care sa faca <ceva>

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Un soft bun si ieftin/gratuit pentru scaner sub Windows 7, peste ceea ce poate oferi Windows 7 direct din OS, exista? Modulul de scanare din OS nu stie sa faca scanare decat cate un document odata dupa care se inchide; nu face import automat, nu tine minte setarile (exista Scan profiles dar nu tine minte decat dpi, color/grey si formatul fisierului de iesire), nu stie document feeder, nu stie OCR, nici macar auto-rotate :frown:

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Pare sa fie ce trebuie. Thx.

Un soft bun si ieftin/gratuit pentru scaner sub Windows 7, peste ceea ce poate oferi Windows 7 direct din OS, exista? Modulul de scanare din OS nu stie sa faca scanare decat cate un document odata dupa care se inchide; nu face import automat, nu tine minte setarile (exista Scan profiles dar nu tine minte decat dpi, color/grey si formatul fisierului de iesire), nu stie document feeder, nu stie OCR, nici macar auto-rotate :frown:
Nu stiu ce modificari au facut microsoftistii de cand cu Win7, dar IrfanView are optiunea Batch Scan, care iti deschide interfata TWAIN a scannerului (cea care vine odata cu driverul) si doar apesi Scan-Scan-Scan-... pana termini.

whiskas

Chronic suicidal
Pe deasupra, știe să și salveze/exporte în diverse formate (eu l-am folosit foarte mult pentru scan-to-PDF cu un scanner în rețea).
Programul arată... dubios din punctul de vedere al interfeței cu utilizatorul, dar ca facilități e foarte puternic. Încearcă-l.

korby

The Cleavemaster
Sugar daddy
Un soft care să facă curat în partiţia Winblows-ului? Prin folderele alea Temp şi altele.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Caut o alternativa EncFS pentru Windows. Stiu ca exista EncFS portat de pe Linux pe Windows dar nu-mi place. Vreau ceva nativ Windows.
Caracteristica EncFS-ului pe care o caut este criptarea transparenta a continutului fisierelor si directoarelor aflate pe o partitie obisnuita, nu criptarea unui disc intreg sau a unui volum virtual aflat intr-un fisier.

_~_

Membru
Criptare nativă NTFS? Click dreapta pe fișier, properties, advanced, encrypt.

_~_

Membru
Fascinant. Incredibil cum din doar doua alternative o alegi pe cea mai proastă :biggrin:. Spune-mi unde lucrezi să nu ajung din greșeală pe mâna ta :biggrin:.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Inca n-am ales. Dar s-ar putea sa ai dreptate; EncFS pare mai usor de utilizat (CLI).

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
encfs4win face figuri la mutarea fisierelor cu suprascrierea celor existente si se si crashuieste ocazional.
Filewall nu cripteaza numele fisierelor. 20$ pentru varianta full.
Am incercat si NTFS. Asta e cel mai prost dintre toate - n-are parola!

Alte optiuni?

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Are un mod foarte ciudat de functionare. Cripteaza fiecare fisier si il redenumeste cu extensia .axx. Axx-urile sunt asociate executabilului AxCrypt care le decripteaza si executa programul asociat fisierului necriptat. Deci dubluclick pe fisier - merge; playlist cu fisierele - nu merge.

Cred ca raman la varianta veche: hdd incuiat in dulap.

_~_

Membru
Doamne ce inapt ești dacă n-ai priceput cum funcționează criptarea NTFS. Hint: Numai tu, logat fiind, poți decripta datele alea, nimeni altcineva care-ți fură HDD-ul sau care e logat simultan cu tine nu poate.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Ba am priceput EXACT cum functioneaza: prost.
Marius95 logat in windows nu este egal cu Marius95 prezent in fata calculatorului. Doar nu crezi acum ca o sa tastez parole la screensaver si la fiecare bootare doar fiindca securitatea windows-ului e facuta pentru d-astia masochisti ca tine.

_~_

Membru
:rotf:.

Dacă același talent ai și în medicină, e grav. Unde lucrezi? :rotf:.

whiskas

Chronic suicidal
Ca să mă lămuresc: de ce vrei tu acele fișiere/directoare să fie criptate?

Top Bottom