Caut un program care sa faca <ceva>

Un soft bun si ieftin/gratuit pentru scaner sub Windows 7, peste ceea ce poate oferi Windows 7 direct din OS, exista? Modulul de scanare din OS nu stie sa faca scanare decat cate un document odata dupa care se inchide; nu face import automat, nu tine minte setarile (exista Scan profiles dar nu tine minte decat dpi, color/grey si formatul fisierului de iesire), nu stie document feeder, nu stie OCR, nici macar auto-rotate :frown:
 
Pare sa fie ce trebuie. Thx.


Un soft bun si ieftin/gratuit pentru scaner sub Windows 7, peste ceea ce poate oferi Windows 7 direct din OS, exista? Modulul de scanare din OS nu stie sa faca scanare decat cate un document odata dupa care se inchide; nu face import automat, nu tine minte setarile (exista Scan profiles dar nu tine minte decat dpi, color/grey si formatul fisierului de iesire), nu stie document feeder, nu stie OCR, nici macar auto-rotate :frown:
Nu stiu ce modificari au facut microsoftistii de cand cu Win7, dar IrfanView are optiunea Batch Scan, care iti deschide interfata TWAIN a scannerului (cea care vine odata cu driverul) si doar apesi Scan-Scan-Scan-... pana termini.
 
Pe deasupra, știe să și salveze/exporte în diverse formate (eu l-am folosit foarte mult pentru scan-to-PDF cu un scanner în rețea).
Programul arată... dubios din punctul de vedere al interfeței cu utilizatorul, dar ca facilități e foarte puternic. Încearcă-l.
 
Un soft care să facă curat în partiţia Winblows-ului? Prin folderele alea Temp şi altele.
 
Caut o alternativa EncFS pentru Windows. Stiu ca exista EncFS portat de pe Linux pe Windows dar nu-mi place. Vreau ceva nativ Windows.
Caracteristica EncFS-ului pe care o caut este criptarea transparenta a continutului fisierelor si directoarelor aflate pe o partitie obisnuita, nu criptarea unui disc intreg sau a unui volum virtual aflat intr-un fisier.
 
Fascinant. Incredibil cum din doar doua alternative o alegi pe cea mai proastă :biggrin:. Spune-mi unde lucrezi să nu ajung din greșeală pe mâna ta :biggrin:.
 
encfs4win face figuri la mutarea fisierelor cu suprascrierea celor existente si se si crashuieste ocazional.
Filewall nu cripteaza numele fisierelor. 20$ pentru varianta full.
Am incercat si NTFS. Asta e cel mai prost dintre toate - n-are parola!

Alte optiuni?
 
Are un mod foarte ciudat de functionare. Cripteaza fiecare fisier si il redenumeste cu extensia .axx. Axx-urile sunt asociate executabilului AxCrypt care le decripteaza si executa programul asociat fisierului necriptat. Deci dubluclick pe fisier - merge; playlist cu fisierele - nu merge.

Cred ca raman la varianta veche: hdd incuiat in dulap.
 
Doamne ce inapt ești dacă n-ai priceput cum funcționează criptarea NTFS. Hint: Numai tu, logat fiind, poți decripta datele alea, nimeni altcineva care-ți fură HDD-ul sau care e logat simultan cu tine nu poate.
 
Ba am priceput EXACT cum functioneaza: prost.
Marius95 logat in windows nu este egal cu Marius95 prezent in fata calculatorului. Doar nu crezi acum ca o sa tastez parole la screensaver si la fiecare bootare doar fiindca securitatea windows-ului e facuta pentru d-astia masochisti ca tine.
 
Back
Top