Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

Mi se pare mie sau preturile la au sarit in sus semnificativ fata de anul trecut? Ca o comparatie ce luai anul trecut cu 4500, acum sare de 5500 inseamna ca le merge bine atat producatorilor cat si vanzatorilor.

Caut sa iau ceva de 24" pentru un copil si raman cu gura cascata cand vad ce scoruri sunt, 750 -1000 de lei din fier de la Decathlon sau 1700 de lei un Cube ??!

Aveti prin garaje cumva vreo bicileta de 24" care a ramas mica si nu mai e folosita, as fi interesat sa o cumpar.
 
Da, preturile au crescut destul de mult la unele chestii, mai putin la piese cat la biciclete complete din gama medie si joasa de pret.
Cube nu isi face banii; am 3 bucati, dar nu cumparate de la Cube ci facute din piese, doar cadrele sunt de Cube (2 FS si un HT), restul de pe bike-components.de si bike-discount.com.
Vezi ca in functie de inaltimea copchilului exista biciclete de copii cu roti de 26" si un cadru mai ciudat si foarte jos. Am vazut prima data la un concurs prin padure acum vreo 5 ani, unde rotile de 26" chiar contau (eu eram tot pe 26"). Intrucat pe 26" se gasesc cauciucuri, roti si furci mult mai bune, in caz de nevoie se poate face un upgrade usor. Cu cauciucurile de 24" e complicat, cu restul e de-a dreptul tragedie.
 
E scund, cam 140 cm, nu cred ca poate sa intre in liga de 26, multumesc pentru informatie, chiar nu stiam ca exista asa ceva .
 
La 1,40 m nu e chiar așa mititel. Un S îi vine relativ bine și pe 26". Dacă nu, poate o de-asta, să nu fie cu motor? Mie mi s-ar părea tare fun, dacă aș fi copchil. :biggrin:
 
Pustii aia de i-am vazut pe 26" erau chiar mai mici de 1.4m. Cube 260, de pilda, are cadru de 14", doar ca se gesesc greu in magazin pentru ca nu se mai fabrica. Avantajul e ca oricand poti pune o tija de sea lunga (se gasesc de pana la 40 cm) si poate merge ani de zile.
 
Un pusti de 1400mm, pe bicicleta, ascultand in casti Premiata Forneria Marconi. :smile: Ce poate fi mai frumos? :smile:
 
Să fii chiar tu puștiul ăla... :biggrin:

(Eu nu aș ezita prea mult dacă ar fi să mă întorc iar în momentul în care aveam 140cm înalțime)
 
No, bine c-o venit vara... :biggrin:

IMG_20160502blr.jpg
 
Esti pe aproape: de o ora nu avem curent si cica situatia se prelungeste pana la orele 24. :zbang: :sad:

Noroc ca am baterii in radio.
 
Back
Top