Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

Si nu uita faptul ca mai orice faci ajungi transpirat la servici. Daca are vreo importanta asta :smile:.
 
Atitudine tipică de conservar comod :tongue: ce vede doar motive să NU. Oare de ce doar la mine la birou suntem vreo 5 care putem merge cu bicicletele zilnic când e mai călduț afară? Adi a fost chiar și săptămânile astea, și pe un traseu de vreo douăș' de kilometri dus. Alături la Raiffeisen mai sunt câțiva, vizavi la Gecad chiar mai mulți...

Trebuie să fii la fel de atent în trafic așa cum ești cu mașina sau chiar și mergând pe jos. Pentru vreme variabilă ai echipament pentru cald, pentru ud și pentru frig. Vara iei niște apă în plus ca să-ți uzi gâtul la semafor. Dacă bagi un pic de efort ar fi bine să poți face un duș la birou când ajungi sau să te împrospătezi cumva. Presupun că-ți cari haine de schimb, că nu pedalezi în blugi și cămașă și nici nu stai la muncă în colanți și tricou din poliester. După o vreme de făcut exercițiu așa îți intri în formă și ajungi să transpiri mult mai puțin (și doar apă) și nu mai gâfâi din cauza efortului.

Cu câinii noaptea poate fi o problemă, dar depinde și pe unde mergi. Dacă ești pe șosea și-i tragi cu 25 la oră (lejeruț), te cam doare-n bască de câini. Vara trecută ieșeam seara prin oraș și ajungeam înapoi acasă între 12 și 3, și n-am avut întâlniri deranjante.
 
Nu prea am avut probleme cu cainii cand eram pe bicicleta, doar am fost atent sa nu vina sa ma muste. In rest, latre cat or vrea. Bine, daca am traseu alternativ, mai lipsit de caini, il iau in considerare.
 
Oare de ce doar la mine la birou suntem vreo 5 care putem merge cu bicicletele zilnic când e mai călduț afară? Adi a fost chiar și săptămânile astea, și pe un traseu de vreo douăș' de kilometri dus.
Bravo vouă. Eu am o transpiraţie de te dă afară din cartier; chestiune de biologie.
Dacă bagi un pic de efort ar fi bine să poți face un duș la birou când ajungi sau să te împrospătezi cumva.
Nu există această facilitate.
Presupun că-ți cari haine de schimb, că nu pedalezi în blugi și cămașă și nici nu stai la muncă în colanți și tricou din poliester.
Ăă... hai să zicem că mă apuc să mă schimb printr-o budă, ceva, deşi e al naibii de incomod şi aiurea...
Vezi, există... prerequisites. Lucrurile astea, dacă le ai, prind bine. Dacă nu le ai, sunt showstoppers. Nu vreau să fiu rău şi să zic "Atitudine tipică de om care are facilităţi şi crede că toţi le au" :tongue:

Cu câinii noaptea poate fi o problemă, dar depinde și pe unde mergi. Dacă ești pe șosea și-i tragi cu 25 la oră (lejeruț), te cam doare-n bască de câini. Vara trecută ieșeam seara prin oraș și ajungeam înapoi acasă între 12 și 3, și n-am avut întâlniri deranjante.
Eu trec prin zone infestate de câini. Rahova a ajuns paradisul patrupedelor; unde acum 4 ani erau 3 câini pe cvartal, ieri seară am numărat 6 câini necunoscuţi numai în spatele blocului. Am mare bulan că ştiu să mă fac plăcut câinilor (nu tuturor, dar măcar ălora care trebuie), altfel ieşeam cam sfârtecat duminica trecută, spre exemplu. Pe Calea Floreasca e plin de câini, fug după maşini; eu zic că o bicicletă nu-i "face" la sprint. Când doi câini se azvârle constant în portiera maşinii (eu îi zic "pocul de noapte" când trec pe-acolo în taxi) permitemi să fiu sceptic la şansele de a rămâne stabil pe bicicletă.
Poate ar fi mişto să postez nişte filmuleţe cu câinăriile din zonă... Bineînţeles că depinde pe unde mergi, dar dacă nu poţi merge pe altundeva, ce faci?
Unde am văzut câini (prea) mulţi:
- Calea Floreasca (De la intersecţia cu Şoseaua Pipera până la Ştefan Cel Mare sunt 5-6 pockets de javre);
- Lângă Casa Popo(r)ului e un teren viran plin de patrupede, e cam "no-go" pe acolo cu bicicleta.
- Rahova, de pe la Trafic Greu pe toată Calea Rahova şi orice străduţe adiacente sunt cu sutele.
- Sălaj, la fel, grupuri la fiecare 2-300 de metri. De obicei activi nocturn, semi-feral-style. De-ăia care întâi latră, se reped, apoi te recunosc.

Ziua e mai OK, e trafic, sunt mulţi oameni peste tot, eşti mai safe. Noaptea însă, ai belit-o. Eu nu aş risca.
 
Dracul nu-i atat de negru.
- eu cand mai merg cu motocicleta imi las la birou intr-un sertar o pereche de incaltari, un prosop, vreo 2 camasi ca sa nu le car zilnic in spate pe bicicleta peste 30 km
- daca merg lejer nu transpir, dar nu se intampla niciodata pentru ca intotdeauna ajung sa scot medie peste 20 km/h (si top speed peste 35). Daca as merge cu 15-20 km/h nu ar fi nevoie de dus la birou
- cu cainii chiar nu imi fac probleme, cu motocicleta imi fac; am lovit un caine cu moto (in lateral, cainele a sarit in moto sa o muste), imi e frica sa nu cumva sa il iau frontal pe sub roata si sa ma arunce in balarii, cu bicicleta nu prind viteze la care sa fie periculos
- in multe traininguri de mangement se spune ca exista oameni care gasesc motive pentru care nu se poate face si exista oameni care vad intai ce e nevoie ca sa se poata face; asta nu inseama ca orice are solutie, dar perspectiva de abordare face diferenta intre winners si ....
 
... și cei ce vin mai departe cu metroul când s-ar putea bucura de un pic de mișcare până la birou :wink:

Ai încercat să întrebi la HR dacă nu vor să amenajeze un duș pentru doritorii de a veni cu bicicleta la birou? Eventual mai caută câțiva potențiali susținători ai ideii prin birou înainte. Poate mai sunt ceva manageri (străini) ce vor să facă jogging dimineața în drum spre birou, că prin alte părți e încetățenit. Dacă HR-ul are vreo înclinație de preocupare spre starea de sănătate a angajaților și locurile de parcare, cred că ar lua în considerare ideea.

Cu câinii nu cred că e chiar atât de rău precum zici; oricum cu bicicleta ai mobilitate încât îți poți găsi un traseu fără javre. De exemplu, să nu mergi pe Floreasca ci pe Petricani - Colentina - Bucur Obor - Moșilor, sau să traversezi Floreasca și să mergi pe la Piața Dorobanți - Victoriei. În caz că e nevoie, mergi pe jos pe lângă bicicletă - așa își pierd interesul. Iar dacă-s chiar atât de agresivi precum îi descrii, poate n-ai avea ce să cauți nici pe jos prin zonele alea la așa ore târzii, din cauza programului de lucru. Te-ai gândit să te muți?
 
Dude, n-am încă bicicletă.
Uitaţi care e treaba, dacă plecaţi de la presupunerea că eu caut motive ca să NU fac asta, sincer mai bine ne oprim din discutat. Dacă plecaţi cu gândirea de pe poziţii de genul ăsta, discuţia nu duce nicăieri.
Apoi, plecăm de la "e mişto să te duci pe biclă la lucru" (cu care sunt de acord) şi ajungem la "lasă câinii, noaptea, drumul lung, lipsa duşului şi hernia de disc, astea-s amănunte!".
Am mers cu bicla la lucru şi înapoi vreo 4 ani de zile, ştiu cum e; e mişto, e ca lumea şi aş face asta din nou. Dar acolo nu erau câini, nu era traficul ăsta teribil, nu mă întorceam de la lucru în miez de noapte. Şi n-aveam nici probleme de sănătate...
Enfin...
Mai la obiect, aşa...
"imi e frica sa nu cumva sa il iau frontal pe sub roata si sa ma arunce in balarii, cu bicicleta nu prind viteze la care sa fie periculos" - omule... mie mi se rupe de ce păţeşte câinele, mi-e că mă dă jos şi sar 5-10 pe mine. Nu-s un bruzli să-i "fac" pe toţi...
La HR am întrebat în primul rând unde pot să îmi las bicicleta când vin cu ea. Răspunsul simplu a fost "leag-o de ceva în parcare". Guess what, s-au furat biciclete de-acolo. S-au uitat paznicii pe camere şi au identificat nişte minoritari (adică s-au uitat şi au zis, "aha, 3-4 ţigani au furat-o!"), dar nu s-a mai întâmplat nimic. Apoi a întrebat o colegă dacă se poate schimba de ţoale undeva, i s-a zis "la toaletă". Duşuri? You gotta be kidding me. Adevărat că nu s-a ajuns până la întrebarea asta, dar... mi-e că ăla care întreabă se face de ruşine :smile: - no offense man, din punctul ăsta de vedere lucrurile pe-aici sunt clare.
Cât despre traseu, de ce aş încerca să o iau către EST ca să ajung în SUD-VEST?
Pe jos n-o iau, merg cu un taxi, asta în caz că citeai tot postul meu anterior, iar despre mutat, I'm fixin' to do that, mai am training-uri de făcut, certificări de luat... de-astea. Programul e cum e, n-am de ales deocamdată.
Eu o înţeleg pe-aici cu "think positive", da' e o linie fină între "thinking positive" şi "ignoring all dangers". Eu vă zic de chestii reale, probleme care există, şi aud de la voi "eh, eşti puturos". Ori discutăm la obiect, ori ne dăm şuturi pr'eteneşţi în oo...
 
Tu ai inceput prin a insira motivele pentru care nu mergi cu bicicleta. Cand faci asta inteleg ca atitudinea e "nu se poate", nu "mi-ar placea, dar cum rezolv cu a, b, c?".

Caini pe Floreasca or fi, dar le e frica de biciclisti si se ascund. Adica uneori o iau pe Floreasca pana la Mircea Eliade si nu am dat de picior de caine. Nu am zis ca imi pasa ce pateste cainele, ci ce patesc eu daca iau frontal un caine si ma face sa zbor in sant de la impact.

Pentru restul nu am comentarii, te descurci cum poti. Dar nici la noi nu faceau dusuri daca nu venea cineva sa ceara, ca orice cost trebuie justificat, dar a existat 1. cineva care a convins ca merita efortul si 2. un pic de bunavointa.

Nu stiu cum e contractul vostru cu firma de securitate, dar din ce stiu in majoritatea contractelor sunt buni de plata pentru ce se fura. Da, e aiurea sa iti cumperi cate o bicicleta la fiecare 3 luni, dar dupa ce platesc baietii 2-3 biciclete o sa inceapa sa le pazeasca ca pe buzunarul lor din care platesc. Solutii exista, dar nu pica din cer si nu se rezolva instantaneu, e nevoie de efort - mai mic sau mai mare e dupa noroc si puterea de convingere.
 
Eu merg aproape zilnic cu bicicleta pana la serviciu, e drept ca am 3 km, si asta in Giurgiu. De obicei merg moderat, drumurile sint foarte proaste, iar dimineata nu exista iluminat public (pedalez la 6:30), si nu sint nici capace peste gurile de canalizare, ma bazez pe far si pe farurile masinilor. Port vesta reflectorizanta si lumini la bicicleta. Am si un cos pe portbagaj, asa imi fac in general si cumparaturile la intoarcere.

La mine problema e plictiseala, orasul e foarte anost. In plus, mergand cu 15 km/h trebuie sa depasesc multi biciclisti, care merg cu 5 km/h grupati ca la conferinta.
Pentru ploaie am geaca de ploaie si aripi lungi la bicicleta, nu ma stropesc. Insa la cate gauri sint pe sosea, te stropesc altii. Cand e urat afara merg cu masina. De transpirat nici nu poate fi vorba, transpir mult mai mult daca merg pe jos.

Cainii sint o problema destul de nasoala, sint haite intregi. Uneori port dupa mine bastonul telescopic. E destul de greu sa fi atent in acelasi timp dupa masini, gropi si caini. Cel mai bine in cazul asta e sa te dai jos de pe bicicleta si sa-i iei la suturi.

Am mers si iarna la -10 grade, daca nu e gheata pe jos totul e in regula. Ma imbrac normal, in blugi, camasi, bluze, polare. O geaca de fas sau windstopper. Cand se duce aproape de 0 grade port o cagula. Deja cand afara scade temperatura aproape de 5 grade, imi iau o pereche de colanti pe sub blugi, pentru ca in general mi se face frig mai repede pe bicla. Manusi chiar daca nu e foarte frig afara, macar textile.

Am zile in care imi place sa pedalez, in altele nu am chef. Imi place cand e soare afara, insa imi place si cand este frig si sint bine imbracat, cu cagula pe cap, si ma uit la toti ceilalti care tremura ca vai de ei cu caciuli rusesti, sube si pungi de plastic agatate de ghidon. Cel mai frumos a fost in preajma Craciunului, am prins ninsoare dimineata, nu era mult depusa pe jos, in curtile oamenilor si la blocuri vedeai pomi de iarna decorati, nu era foarte frig, au fost vreo doua zile asa, foarte frumos. Evident ca a fost un drum doar dus, am lasat bicicleta la birou vreo saptamana.

Merg cu bicicleta pentru ca imi face placere, fac si ceva miscare. Am destule motive sa nu merg, si uneori iau masina. Nu-i intotdeauna o placere, trebuie sa fi atent la gropi, la masini, la alti biciclisti care circula ca niste imbecili uneori. La mine se adauga si lipsa iluminatului public. Cainii sint o problema scarboasa. Nu ai nici o sansa sa ii depasesti in viteza, o javra se lanseaza usor cu 30-40 la ora, si de obicei vin lansate, cu o turatie de cuplu maxim si aratandu-si dintii. Daca sint mai multi, situatia devine cam nasoala, intr-o dimineata eu am alergat in jurul masinii vreo 5 minute fara sa ma pot urca in ea, pana am reusit sa fug in scara blocului. Daca incerci sa-i depasesti in viteza si sa fi atent la ei, ai sansele sa iti rupi oasele in prima groapa, daca te feresti de ei poti ateriza pe capota unei masini, eu am patit-o insa aveam spray-ul la mine. In general franez imediat si ma dau jos.

Parerea mea... gropi, soferi, caini si in cazul meu plictiseala. Daca ai distanta mare si traseu naspa nu prea merita aventura ciclista, eu inca ma mentin pe pozitie desi uneori nu-mi face nici o placere, insa nu vreau sa renunt la putina miscare zilnic.
 
(Split din Winter sports - haine și accesorii)

Vad ca sint ciclisti pe forum. Spre primavara, cand ne putem baza pe vreme cat de cat frumoasa, nu vreti sa dam o tura de week end in Bulgaria, pana la Veliko Tarnovo? Drumul e bun, destul de liber, locurile sint frumoase, ideea e sa veniti cu biclele pe masina pana la Giurgiu, de unde plecam cu bicicletele. Drumul e ok si de cursiere, totusi sper sa veniti cu MTB-urile, nu am chef sa lesin la pedale alergand dupa cursiere :biggrin: . Totusi, chiar daca aveti cursiere, de preferat e o tura non-Leonte, ca vad ca aveti tricouri cu ciclism punct ro :biggrin: .
 
Last edited by a moderator:
Eu nu sunt un ciclist suficient de bun incat sa fac cei 230 km pana la Veliko Tarnovo si inapoi la o plimbare lejera. E pe teren relativ plat o mare parte din drum, dar am totusi MTB, nu cursiera. Telul meu actual e sa fac drumul de 110 km pana la bunica-mea, diferenta de nivel doar vreo 500 de metri, dupa ce reusesc sa fac asta in mai putin de 5 ore pe MTB mai vorbim de 230 km intr-o zi.
 
Hei, de la Giurgiu la Veliko Tarnovo sint doar 130 km, e vorba de o excursie de week-end, cu dormit acolo o noapte si intoarcere a doua zi, la vale :biggrin: .
 
Adi și cu mine suntem MTBiști, mai avem câțiva la birou care s-ar lipi de noi; pe șosea punem cauciucuri slick și băgăm așa 25-30 la oră. La Veliko Tarnovo am mai avut discuții să ieșim pentru câteva zile pe două roți, doar că vara trecută a fost un pic cam scurtă :frown: Sper că anul viitor să înceapă sezonul mai devreme și să ne putem bucura de el. Prima competiție la care vreau să particip e Prima Evadare, în 8 mai, și atunci deja trebuie să fiu în formă, deci... Decât un drum Giurgiu-Veliko și înapoi pe bicicletă, aș fi mai tentat să merg 3-6 zile în Veliko Tarnovo cu mașina și să facem trasee în jur cu bicicletele.
 
Nu stiu daca merita mers cu masina pana la Veliko, cand drumul poate fi facut lejer cu bicicleta. La dus nici nu poate fi vorba de o medie de 20 km/h pe MTB, si mai pui si perioadele de odihna. La intoarcere e simplu si frumos, e la vale. Cauciucurile slick ar avea o mica problema primavara, coltii-babei, care sint cu gramada in timpul primaverii, trebuie luate in calcul si posibilele pene de cauciuc. Mai bune sint niste cauciucuri de strada, fara crampoane, dar nici chiar slick. Oricum, varianta cu masina nu merita, mult mai frumos e cu bicla Ruse-Bjala, apoi Bjala - Gorna Orhalovitsa cu trenul (e partea de sosea aglomerata), apoi pe bicicleta pana la Veliko Tarnovo, prin Arbanase.
 
Am şi eu o întrebare mai de prostan, aşa: s-a terminat ţara, cumva? Chiar nu aveţi unde merge cu bicicletele prin ţară?
 
Pai ca sa-ti raspund sincer, cam da. Soferii romani sint mult prea psihopati, iar pe marginile soselelor noastre poti admira stive de gunoaie. Sint prea multe sate de tigani prin care trebuie sa treci. Toate padurile sint pline de manelari la gratare.
Cei mai multi soferi cretini in Bulgaria sint cei romani. Din fericire taxa de pod si vinieta costa ceva bani :biggrin: .
Nu stiu cum e prin alte zone, insa in zona de sud a tarii, singura optiune buna este Bulgaria.
 
Nu-i vorbă, war, mergem și prin țară pe la noi. Dar pentru trekking e frumos un peisaj mai variat decât platul ăsta sudist, așa că putem merge ori spre Carpații noștri, ori spre dealurile bulgărești. Iar cum prin valea Prahovei și zonele învecinate n-ai loc de gipanele burtoșilor capitaliști, cauți alte locuri pe unde să simți un pic de libertate și rupere de cotidian. De ce crezi că am ajuns să bântui prin pădurile înnămolite din nord-estul sau sudul Bucureștiului, prin sate din alea în care oamenii stau pe bancă la poartă și vestea că trece un biciclist prin sat circulă mai repede decât biciclistul :biggrin: Stai liniștit că, precum vreau să merg pe la Veliko Tarnovo vreau să pedalez și pe serpentinele de la Moeciu într-o plimbare prin Sâmbăta și Sibiu :smile:

Pe de altă parte, comentariul sună de parcă aș avea obligativitatea să bifez tot ce-i în țara asta înainte să scot nasul pe-afară :biggrin:
 
Back
Top