Aparat foto.

Nu vreau sa deturnez discutia, dar cum se numeste si cam cat costa un blitz d-ala care se declanseaza automat cand detecteaza blitzul de la camera? O chestie d-aia mi-as cam lua si eu, chiar daca sunt constient ca as folosi-o de 3 ori pe an, sub 6 ore in total. Cam atat am folosit si trepiedul, dar tot il tin la indemana. :smile: Chestia e ca la Sony A5100 am un blitz integrat cu articulatie care poate fi indreptat in sus, lucru util dar totusi insuficient pentru controlul luminii, evident. Deci un model ieftin, fara pretentii, autonomie buna, putere mare sau mai stiu eu ce...
 
Blitz slave, cu declanșare optică încorporată sau atașată. Nici nu trebuie să fie cine știe ce blitz fițos (bine, controlul precis al puterii și eventual unghiului ajută), acu' niște ani erau unele best buy... Metz sau ceva de genul? Vreo juma' de preț dacă nu mai bine vs. Canon/Nikon și foarte bune ca slave. Dacă au și control TTL atunci le poți conecta radio și le poți controla intensitatea de pe transmițătorul de pe cameră în loc să mergi la fiecare să-l butonezi.

@ursa serios când ai pus clipurile am zis holy cow omu chiar rupe fâșu dar nu recunosc logo-ul ăla, apoi am dat play și era altcineva...

PS: blitzurile declanșate optic reacționează și la pre-flash-ul camerei (pentru red eye sau pentru metering când tragi pe automat), și la flash-urile altora. Dar poți să te descurci; de obicei faci poze cam staționare cu flash-uri off-camera, și atunci după ce faci câteva cadre de probă poți trece în mod manual fiindcă nu va fi atât de mare variațiune a cadrului, problem solved.
 
Eu am un Yongnuo, luat acu 6-7 ani, cel mai ieftin posibil ce avea functia de slave. Vad ca nu mai apare pe site-ul producatorului. Folosit fix cum vrei tu, de 4-5 ori pe an, declansat de ala de pe camera (pus manual la -1ev).
 
Din ce vad pe F64 asta pare cel mai ieftin, cred ca-l astept la black fraierday. Alternativ, l-as putea cumpara de pe amazon.es ca tot e fratemeu acolo si se intoarce de craciun. Nu am ce face cu un transmitator, pe langa faptul ca nu prea exista compatibile Sony mai e si mica problema ca eu nu am patina blitz. :biggrin:
https://www.f64.ro/yongnuo-yn565ex-n-blit-i-ttl-nikon-gn-58-wireless-slave/p

Acum vreo 2-3 ani am avut un asemenea blitz imprumutat de la un amic, am facut poze cu el in camera mea, au iesit senzational in comparatie cu ce obtin fara el. Discutiile astea mi-au trezit acele amintiri. :smile:
 
Ah, mai vroiam sa spun ceva: orice conteaza atunci cand stii sa folosesti acel ceva.
Precum calitatea luminii conteaza, deoarece, sa zicem, Godox nu are aceeasi stabilitate a temperaturii de culoare precum Profoto.
Cosmin_C ia vezi pretul de aici
 
Ia ghici cu ce l-am pozat pe motanel? :smile:
 

Attachments

  • motanel.jpg
    motanel.jpg
    191.9 KB · Views: 18
Am avut de ales intre Yongnuo si Godox si, in urma documentarii de atunci, am ales Godox. Compara-le pe ambele.

Trimis de pe al meu Redmi Note 3 folosind Tapatalk
 
Pai buba e ca umbrele ies unde ar trebui, dar nu e frumos acolo.
Dupa ce dai de avantajele unei lumini in alta parte decat camera nu prea mai e drum de intors. La fel ca toate accesoriile care modifica lumina.
Desigur, daca ai intentii serioase.
 
Că s-a adus vorba de lumini de studio, după ce am studiat arta portretului o perioadă și mi-am loat lumini de studio (3x300W, cu modeling lights etc) și am început să și trag pe bune le-am redus de la scheme + flowcharts + 3 lumini la un singur strobe gridded cu gaffer tape. Rezultatele au fost excelente, tras doar cu 70-200 f/2.8.

Cartea de care spuneam.



Practic depinde ce tragi, pui bun, iase bun :biggrin:

Nici măcar hot shoe n-are, pentru flash extern.
E 2018, nici cu telefonul nu trag cu flash :biggrin:
 
Poate un simplu diffuser ii rezolva problema. Poate ii trebuie un ring flash, cine stie ce il supara...
 
Daca a intrebat de slave optic, cam e clar ce fel de blitz vrea.

Trimis de pe al meu Redmi Note 3 folosind Tapatalk
 
Oare doamna LNT vrea sa experimenteze si lucrul cu blitz? In caz pozitiv, cam SLR scrie pe decizia finala, nu?
 
  • Like
Reactions: LNT
Back
Top