Aparat foto.

Cum să nu? Dar nu prea erau de pe xf acolo. Nu erau acolo câțiva care făceau niște foto de stătea mâța-n coadă doar cu compacta? Și ce compacte erau pe-atunci... Era o fătucă Sabina, care scotea niște (auto)portrete extraordinare cu o jucărie Canon seria A!
Păcat că s-a pierdut atâta amar de fotografie bunicică cu dispariția FT. Chiar îmi lipsesc Sibelius, Vyruz etc. :damn:
 
Last edited:
Ma pregateam sa ii sugerez lui LNT un 200 in loc de 2000.
Dar vazui asta si am zis sa stau pe coada.
Ca sa rid mai bine.
 

Attachments

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    118.8 KB · Views: 23
Dacă lăsăm doar fotografii profesioniști să aibă opinii, atunci io mă retrag din discuție. Puteți deschide oricând un topic de artă fotografică.
 
Nici vorbă de profesionism, totul ține de logică și necesități.
Ar fi util însă să descrii cum te-ar putea limita ca începător o compactă full manual cu senzor de cel puțin 1". Nu mai zic de un mirrorless. :kul:
În mod normal, colegul LNT trebuia să specifice un buget și domeniul de interes dpdv fotografic ce va fi abordat. Dacă e doar pentru ucenicie, apăi te școlești foarte bine pe ceva cu full manual gen compactă. Singurele limitări: focalele și DoF ăla îngust, ultimul discutabil, fiindcă depinde de genul de fotografie abordat. Viteza, iar nu cred că e un must have pentru un începător.
 
Nu am buget fiindca nu stiu daca e ok sa dau 2500 lei pe o camera de incepator sau e suficient 1000 lei. Nici nu stiu daca ar trebui sa iau o camera de 4.000 lei cum am primit o sugestie sau e bine sa incep de mai jos, aici deocamdata am mers pe logica. Sunt lemn in domeniu dupa cum am spus, si nu stiu detalii.
Domeniu de interes? Nici asta nu stiu, ii place sa faca fotografii si am vazut ca se chinuie cu telefonul. Ea a ales pozarii de la nunta dupa poze, mi-a spus de incadrari, culori si alte chestii care pe mine nu ma gadila deloc, atat am retinut si acum reusesc sa vad in unele poze, sa fie incadrata egal si aparatul sa fie tinut drept, restul detaliilor nu le vad si nu ma intereseaza fiindca nu ma deranjeaza. Dar ea le vede si am zis sa-i fac o bucurie si s-o scap de chinul telefonului, sa-i dau de lucru. Dar eu am venit sa va intreb de dSLR si voi ma trimiteti sa iau alt telefon. :biggrin:

Nu cred ca o sa se arunce sa pozeze pescarusi in zbor, ca orice om care simte foto, cum a zis Q, incepe de jos si vede apoi unde ajunge.

taxon, e cadou de Craciun, eu comand si ea pica pe spate. Sau mi-l sparge de cap, vedem atunci. :biggrin:
 
Pe vremuri, ma gindeam pentru mindra-mea la un 100d, cu gindul ca se va mai imprumuta de una alta din trusa mea de canoneala. Numai ca a mea a inceput sa faca poze cu Nokia aia cu windoza (stai, mai Quark, nu ma trage de mineca) si vad ca ii place asa.
Si uite ca asa nu am eu al doilea SLR in casa. Ba chiar am inceput sa folosesc si eu S7-le la pozat, pe ici si colo, dar nu in punctele esentiale.
 
Bai io inca sunt multumit de E-PL3-ul ala pe care mi l-a sugerat ursa pe la inceputul topicului.
Il folosesc din An in Paste da'-si face treaba pentru un amator ca mine.

Eu la mintea mea as zice sa incepi cu ceva din zona de o mie de lei si daca doamna da semne de talent ai tot timpul din lume sa sari la nivelul urmator.
Zic si io ca un habarnist ce sunt. :smile:
 
LNT
Eu zic sa o iei treptat si asa cum s-a spus si aici, body ul e un fel de consumabil, obiectivele sunt importante. Am recomandat camera de 4000 lei pentru ca aveam impresia ca doamna nu e chiar la inceput de drum si ca are oarecare experienta. Canon vs Nikon ? Eu sunt blocat pe Nikon fix din motivul de mai sus - am bagat ceva bani in sticle Nikon ca sa o mai iau de la capat cu Canon acum, dar retrospectiv vorbind cred ca daca as fi ales Canon, buzunarul meu ar fi avut mai putin de suferit.
Compacta bengoasa versus DSLR asta e intr-adevar o discutie de urmarit. Pentru mine compacta castiga clar datorita usurintei in utilizare, mirrorless ul pentru mine e un fel DSLR cu probleme, deci nu.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LNT
Eu in niciun caz nu as lua unui incepator DSLR, indiferent cat de talentat pare sau chiar este. Parerea mea. E la fel ca in audio, sculele de calitate se aleg atunci cand ai suficienta experienta pentru a alege singur. Daca nu ajungi niciodata la acel nivel de experienta, probabil nu ai nevoie de sculele respective.

Deci o copacta competenta acum, iar cand o s-o limiteze acea compacta deja o sa aiba experienta necesara pentru a sti ce-i trebuie pentru urmatorul pas.
 
Daca ati sti de cate ori am auzit-o pe doamna mea spunand "Sa-l ia dracu de aparat (al ei), mie de ce nu-mi iese poza ca la tine?"... Si eu chiar nu ma supar desi o vad cum ma vâneaza pur si simplu, asezandu-se fix pe locul unde am stat eu, indreptand aparatul fix ca mine, etc... :biggrin:
 
Hmmm, o compactă... probabil cu senzor 1/3.2", probabil CCD de-ăla cu zgomot de la 100ISO... Mersi!
PS: da', oricum, merge comparat cu Pentacsu'. :hihi:
 
Eh, nu tocmai. Eu cu un 17mm FF pus pe dSLR, ea cu convertor wide pus pe S1-IS. Niciodata nu-i intra toata biserica in cadru. :biggrin: Si nici nu merge sa se departeze, ca deja suntem cu spinarea lipita de zidurile manastirii. :smile:
 
LNT,
Puțin mai veche, dar preț mai mic:
https://www.f64.ro/sony-dsc-rx100-20mpx-zoom-optic-3-6x-f-1-8-lcd-3-inci/p
Varianta mai nouă:
https://www.emag.ro/aparat-foto-dig...MIk4-80dO83gIVy5IYCh2qkgK2EAAYASAAEgKKtPD_BwE
Poate sunt și mai ieftine prin alte părți.
Eventual ceva de la Canon, seria GnX (n=1---infinit). :biggrin:
Sau de la Panasonic. Am dat link mai sus.
Personal l-aș lua p-ăla din primul link, chiar dacă e mai "vechi".

Wow, mai există așa antichități în funcțiune? :hihi: De fapt, stai că și eu am un Sony DSC-P7... pe unde o mai fi... :biggrin2:
 
  • Like
Reactions: LNT
ursamajor are el ceva dreptate, dar nu e chiar asa.
Eu am ajuns usor-usor la 7 lumini in studio, dar pot sa spun ca lumina in sine nu e totul, daca nu ai o camera decenta te chinui inutil si pierzi mult din cauza asta. Veti invata multe pe tema cand ajungeti sa lucrati cu oameni, sau si mai rau, cu modele tinere.
Revenind la camera, da, psihologic ajuta ca vezi un DSLR la fotografii de nunti si asociezi asta cu profesionistii. Dar in ziua de azi exista medium format mirrorless si multe alte dracii care traditional nu existau.
18-55-ul de kit nu-l pot numi bun. Pana si un 50 f/1.8 care costa mai putin decat 18-55 face minuni daca ai putina rabdare sa intelegi ce face.
 
Setup-ul luminilor (nu de lumini) e partea cea mai grea din fotografie, dacă ne mutăm interesul pe foto de studio. Dar poți scoate poze excelente și doar cu... un blitz, dar să fie off-camera. Momentan eu cu asta mă laud. :biggrin: Și cu ceva blende și-o umbrelă. Necazul e că singur mi-e greu să lucrez cu ele și nici pe fiică-mea n-o atrage fenomenul.



și cireașa de pe tort, spre ce tind eu și nu cred să ajung vreodată:


PS: aaa, și mai e ceva, trebuie să bunghești editare la max. :wink: Nu mă refer la cea brutală, gen CGI, cu adăugiri sau înlăturări de chestii.
 
Last edited:
Back
Top