Ultimul album muzical

burebista

Manic Miner
Sugar daddy
My Dying Bride - Turn Loose The Swans. Ce dreq ascult nene? Vioara si pian printre grohaituri de death/doom/gothic metal. :biggrin:
Kul bro. Pe bune.

Velkan

Moderator
Camel: Rajaz (1999)
Nu sînt foarte familiarizat cu discografia Camel, dar asta sună bine. Deși e apărut mult mai tîrziu, are un vibe de ‘70s prog rock, ca un fel de Pink Floyd oriental.

Queensryche: The Warning (1984)
Un heavy spre prog metal incipient, cu un solist pe care tot încearcă să-l emuleze James LaBrie (fără succes, I might add).

Delvon Lamarr Organ Trio: Close But No Cigar (2018)
Există se pare și forme de jazz care nu sună ca și cînd s-ar plimba un cotoi pe claviatură (descrierea include jazz fusion). E mai ritmat și chiar agreabil.

burebista

Manic Miner
Sugar daddy
McDonald & Giles - McDonald & Giles.

Un mic preambul. A fost odata ca niciodata o trupa (King Crimson) care a scos un album de debut (In The Court of The Crimson King) care e considerat (aproape) unanim opera care a definit un nou gen: rock-ul progresiv.
Ei, doi din cei 4 care au scos monumentul ala au plecat imediat si au intemeiat o trupa numita McDonald & Giles care a avut un singur album numit McDonald & Giles . Da, foarte creative denumiri intr-adevar. :biggrin:
Dar albumul in sine (desi nu se apropie de maretia In The Court of The Crimson King) este un demn urmas al lui. As indrazni sa zic ca daca mai e f'un un old fart ca mine pasionat de progresivul old-school merita sa bage o ureche si in albumul asta.

Foreningen Til Livets Beskyttelse - Foreningen Til Livets Beskyttelse. Alt nume inspirat de trupa si album de debut. Si usor de pronuntat pe deasupra. :rotf:
Scos in '71 ca albumul celor de mai sus de la KC dar cu totul alta coloratura. Cum a zis un reviewer pe net: flower-power-hippie-psych-folk-prog. E relaxant sa auzi o gajicuta care cinta in danemarciana intr-un stil relaxat folk-pop-rock, dar nu e fo' catastrofa daca sariti peste el.

• Like
Reactions: Neo

burebista

Manic Miner
Sugar daddy
Daca tot prestez la zacusca cinta si muzica in background.

Spring - Spring. Good ol' prog. Cu 3 melotroane. Asa ca daca va place obectu' nu ratati albumul.
Bent Knee - You Know What They Mean. Alt album frumos. Place tanti aia care cinta.
England - Garden Shed. L-am ascultat acu' citeva zile si am uitat ce mi-a placut. Poate ceva increngaturi cu early Yes si Genesis.
The Psychedelic Ensemble - Mother's Rhymes. Aceeasi treaba ca mai sus. Nasol, incep sa uit. Da' sigur mi-a placut ceva de l-am scris aici. :biggrin:

burebista

Manic Miner
Sugar daddy
Acu' c-am terminat zacusca am mai ascultat una alta dar nimic notabil ca sa scriu p'aici.
In afara de Yoke Shire - The Witching Hour. Is doi frati care cinta la o groaza de instrumente. Cind se aude flautul aduce oleaca p'ici p'colo cu Jethro Tull, un fel de heavy-prog. Nu-i rau deloc pina acu'.

burebista

Manic Miner
Sugar daddy
byron - Forbidden Drama
2007. Albumul de debut al unei trupe româneşti (cinta in engleza). Cum PLM n-am auzit de ei pina ieri? :embarassed:
Merita ascultat macar o data (da Q, si cu tine vorbesc ca-ti place Porcupine Tree :tongue:).

Mai am fo' 2-3 albume de la ei sa vad daca pastreaza trendul.

Top Bottom