TV

Am luat 2 cabluri de 5 lei din Obor si unul era intrerupt si unuia ii lipsea ceva pin la una dintre mufe. Macar la Hama/Gembird/whateva ai o minima pretentie de calitate si costa 20 de lei.

Hama este ridicol de overpriced. Sunt destule magazine (online sau fizice) in care se gasesc multe cabluri bune la jumatate de pret. Nu e nici macar vorba de bani aici pentru ca nu cumpar cabluri in fiecare zi, e mai mult vorba de principiu.
 
Nu e evident, e chiar ambiguu:
Am luat 2 cabluri de 5 lei se poate traduce ca...
2 cabluri a câte 5 lei fiecare sau
2 cabluri cumpărate pe (sau cu) 5 lei. :wink:
Cred că tu ai dat reply-ul cu gândul la varianta a doua. :hihi:
DE-ul ăla e cât se poate de nefericit acolo, mai ales dacă nu se folosește punctuația.
Corect, oarecum (dacă ținem neapărat la DE): DE 5 lei am luat două cabluri sau (tolerat) Am luat 2 cabluri, de 5 lei.
Asta ca să despicăm cablul (pardon, firu') în patru. :biggrin:

PS: ignorăm complet "suma" derizorie în discuție. :hihi:
 
Last edited:
A venit, l-am montat pe perete in locul celuilalt, am dat luminozitatea de 100 la 70 si am dezactivat nu's ce adaptive ambient sau asa ceva si l-am pus la treaba.
Pina vin oamenii cu noul mediabox mi-am amintit de pufi cu
Însă cum majoritatea programelor sunt transmise FTA (Free To Air, MPEG-2 necriptat), esențial este să ai tuner DVB-T/DVB-C și un cablu înfipt în TV.
si asa e, am prins citeva HD-uri moka.

Ce sa zic? Ca om al cavernelor am ramas cu gura cascata. Una la mina ce-i SD este evident mai bine decit vechiul LCD iar HD-ul e lacrima.
Ma uit cu jale la plasma mea acum. :frown:

Si partea de SMART pare in regula, aia mica deja a inceput s-o foloseasca.

N-am stat sa-l iau la puricat dar la o prima vedere totul pare in regula. Probabil ca singurul neajuns e ca-i diagonala mica dar am fost constrins de spatiu.

O singura nedumerire am. Cind baleiez prin canalele HD imi apare in stinga sus un info cu 1080i/50Hz. Acel i ma nedumereste. Nu trebuia sa fie un p? Imaginea pare impecabila, nu arata a fi interpolata.

Acu' am alta problema. Vreau sa schimb plasma ca din pacate pierde la toate capitolele in fata unui LCD de generatie mai noua. Probabil ca undeva la anu' iar va iau la intrebari despre un LCD dar muuult mai mare ca asta. :biggrin:

Inca o data multumiri sincere ca m-ati adus mai in zilele noastre cu tehnica.
 
...Vreau sa schimb plasma ca din pacate pierde la toate capitolele in fata unui LCD de generatie mai noua. Probabil ca undeva la anu' iar va iau la intrebari despre un LCD dar muuult mai mare ca asta...
Un Panasonic de 50-55 si gata. :goofy:
 
La ce-ți trăbă 55", nu e destul șocul de a vedea în HD cât de bătrână și ridată e Esca, trebuie să vezi și mai mare? :biggrin:
 
După ce și-a luat un prieten o plasmă de 60" și era să-și rupă spatele cu montatul, întrebat cum e:
băăăi, trebuia să iau de 65"

La el alegerea a fost simplă, e folosită mai mult pentru gaming, input lag mai mic pe plasmă decât pe 90% din LCD-uri. Plus negrul mai negru.
 
Mai e si faza cu X-rays: nu stiu exact cum stau plasmele la capitolul asta. Banuiesc ca inca nu a murit nimeni de la asa ceva. :biggrin: Stiu ca era o mica panica cu VFD-urile, ca radiatii. :tongue:
 
Mkay, a venit nenea de la UPC, am schimbat mediabox-urile si netu'. Totul e in regula.
Evident TV-ul fetelor e lacrima pe HD si decent pe SD dar am o nelamurire cu plasma mea.

E HD-ready dar din cite-mi aduc aminte poate face o interpolare pina la 1080i. Cu toate astea pe butonul de info de pe telecomanda imi afiseaza 720p chiar si pe canalele HD.
Acu' ce sa zic ochiometric? Mi-a pus noul mediabox pe HDMI si deodata canalele obisnuite pe care le stiam se vad mai bine ca pe SCART. Adica e oarecum vizibil ca e mai bine chiar si pentru ochii mei de mosneag. :biggrin:
Ce-i interesant e ca si cele HD se vad si mai bine decit cele SD dar intr-adevar nu la nivel de full-HD ca la TV-ul fetelor. Cu toate astea scrie 720p si pe alea HD.
Am comparat Pro-TV simplu cu Pro-Tv HD si e mai bine pe HD.

Imi scapa ceva?
Asta scrie in manual la plasma mea referitor la input.

signal.jpg
 
Informațiile pe care le afișează TV-ul nu sunt despre rezoluția ecranului (că nu e monitor pc), ci despre encoding-ul programului recepționat. Majoritatea sunt transmise 720p, unele 1080i. Deci, no worries.

#2: tv-ul face upscaling/downscaling al imaginii originale la rezoluția nativă - HD sau FHD, să umple ecranul. Cea mai proastă idee e să ai un tv HD/FHD conectat prin scart la un mediabox: programul HD/FHD digital e convertit în SD analog (și 4:3, că atât poate duce SCART) cu pierdere de calitate, apoi tv-ul face upscale din SD în ce rezoluție are el (altă conversie care arată ca pixu'). Dacă faci by-pass la mediabox nu poate decât să se vadă mai bine.

Prin HDMI e altă poveste, semnalul digital pregătit de mediabox e afișat de tv în mod "dumb display". E ceva mai bine, dar aș crede că tunerul din tv are niște procesoare de imagine care îmbunătățesc calitatea imaginii pentru rezoluția nativă a display-ului, pe când mediabox-ul nu știe ce display e la capătul HDMI-ului și atunci face o procesare de imagine minimală sau deloc.
 
Sa traiesti nene. S-a mai risipit oleaca ceata.

Din pacate 8 ani am stat pe SCART ca atita avea mediabox-ul ala ca iesire. Nu-i nimic, de acu' mai stau 8 ani pe HDMI ca nu mai schimb plasma asa de repede.
Mare vina o are si Cosmin ca saptamina trecuta m-a usurat de un salar. :biggrin:
Boxe+casti+Fiio.
 
Mai e ceva de marca asta Horizon? Când am luat eu monitorul era românească. Acum am auzit că ne-ar fi cucerit... turcii?
Sunt nişte oferte de TV-uri 4k pe emag la preţuri foarte bune. Poate chiar prea bune...:what:
 
Back
Top