Telefon

Întrebarea este foarte interesantă, sincer. La mine a mers ##4636## pentru informații suplimentare, dar tot nu arată ce vrei. Ideea este că având în vedere că se poate face flash la ROM, ar trebui să fie ceva foarte low level. La telefoanele la care nu se poate schimba bateria fără să desfaci bateria ar trebui ca ceva battery stats app să-ți ofere răspunsul?
 
A venit jucăreaua! Capabilă drăcovenie!
 

Attachments

  • IMG_20190327_114149.jpg
    IMG_20190327_114149.jpg
    64.2 KB · Views: 41
  • IMG_20190327_114258.jpg
    IMG_20190327_114258.jpg
    43.1 KB · Views: 42
  • IMG_20190327_115129.jpg
    IMG_20190327_115129.jpg
    49.9 KB · Views: 41
  • IMG_20190327_115141.jpg
    IMG_20190327_115141.jpg
    53 KB · Views: 36
Cit despre bateria sudata de telefon nu mi se pare fo' problema. Cind moare bateria telefonul e demult uzat moral.
Eu am o problemă cu afirmația asta în general. Am o tabletă Samsung GT-P1000 care deși nu mai este de mult timp high end tot mai merge la citit o carte. La fel un Note 10.1 pe care l-am găsit abandonat la ai mei (ăsta din urmă știe de chestii mai faine gen PDFuri cu multe poze :biggrin:). Sunt dispozitive care sunt ok la mulți ani după ce le-ai luat dar bateria este o problemă. Am schimbat bateria la Nexus 4 de vreo 2 ori pentru că de fiecare dată se umflă după 1-2 ani de folosire, iar telefonul este încă bun (îl mai folosesc ocazional cu Torque pentru diagnoză auto via OBD BT).

Unele telefoane sunt relativ ok la schimbat bateria dinăuntru chiar dacă nu are capac, dar altele sunt de-a dreptul imposibil de rezolvat fără foehn de 800-1600W sau drăcie din aia pe care o încălzești la microunde și-o lași să zacă pe telefon să muaie adezivul. Apoi când ajungi la baterie și aia este sudată cu un adeziv imposibil de părți esențiale ale telefonului de este de-a dreptul periculos să o scoți. Nu mai spun că dacă folosești o spatulă și-i dai o gaură poate deveni foarte periculos. Producătorii de telefoane bat câmpii cu "design compact" și "rezistență la apă". Note 4 are design compact și poți înlocui bateria cu capac, iar rezistența la apă oricum este dubioasă, mă îndoiesc că Pocophone-ul de mai sus este certificat IP67.
 
Circa 500 cicli de încărcare până simți că și-a pierdut simțitor din capacitate. La tabletă hai că nu o încarci zilnic, dar la telefon cam da. Aia înseamnă nici 2 ani până începi să faci ca hipsterii cu aifoane - oriunde te duci, întâi scanezi camera să vezi unde e o priză disponibilă. :biggrin: Aparatul încă nu devine depășit moral în acest timp, da' nici mult nu mai are. Deci 2 ani de fericire, poate încă 2 de strâns din dinți cu un acumulator extern sau încărcări mai dese, și gata, altul la rând.

Eh, să fii fericit cu noul porcophone :smile:
 
Se schimbă ușor bateria la Xiaomi, cam la toate modelele. Dar cum zice și burebista, telefonul se "demodează" și uzează moral până pică bateria. Bine, nu mă aștept de la Quark să înțeleagă asta. :hihi: (Glumesc)
De exemplu, Redmi Note 3 SE ce-l am de doi ani are bateria ca nouă. Sigur va mai sta la nevastă-mea vreo doi.
Mulțumiri, domnilor, asemenea! :notworthy:

PS: mda, puterfixer, cam nașpa numele, dar ce-i sub capotă te face să suporți ironiile altora. :hihi: Și când mă gândesc că numele de cod a fost Beryllium. Altă treabă! :kul:
PPS: din câte telefoane mi-au trecut prin mâini și nu puține, nu s-a umflat bateria niciunuia.
 
Io-s curios cum te împaci cu notch-ul de sus și colțurile rotunjite, că-n rest nu prea cred că ai ce să-i reproșezi. Iar numele, eh, whatever :biggrin:
 
Cum să mă-mpac? Ca doi prieteni înțelegători unul cu celălalt. Adică, eu înțeleg că el are acolo o cameră de 20 MP, una în infraroșu + lampa de infraroșu. Chiar acum studiez cum să fac foto în infraroșu. :wink:
Că veni vorba de foto, nu-mi vine să cred cât de bine au progresat senzorii ăștia puchinoși de la camerele de telefon. Au un zgomot remarcabil de mic la ISO mari.

PS: puterfixer, nu mă deranjează absolut deloc notch-ul și bărbia. Știam ce primesc când m-am hotărât la el. :smile:
PPS: vă las pe voi să vă bucurați de Poco F2. :biggrin:
 
Fix la fel este și la iPhone XS Max. Deși are și colțuri rotunjite și ditai notchul. Screenshotul este dreptunghiular.
 
Vai de ce nu-s developer de aplicații mobile, să-i trolez un pic pe ăștia punând fix acolo niște controale :biggrin:
 
Corect, screenshotul iese normal.
Are și opțiune de a-l elimina pe măria sa notchul, individual, pentru ce aplicație dorești. L-am scos doar pentru Youtube, căci oricum ecranul are alt AR (aspect ratio) decât majoritatea clipurilor de pe YT. În rest, nu mă deranjează defel.
 
Imi place noul Huawei P30. Dar tot scump mi se pare la 700 de oiro, chiar daca iti dau si un smartwatch gratis...
Nu inteleg cum pot unii sa dea 1000+ oiro pe un telefon.
 
Imi place noul Huawei P30. Dar tot scump mi se pare la 700 de oiro, chiar daca iti dau si un smartwatch gratis...
Nu inteleg cum pot unii sa dea 1000+ oiro pe un telefon.
Depinde cât îl ții, ce vrei de la el, cum se încadrează în buget șamd. Cum unii dau 100.000EUR++ pe o mașină. Sau 800.000 pe o casă.

Există tastaturi de 1000+ EUR. Și cuțite de 1000+ EUR. Și căști. Și stilouri. Și o grămadă de alte chestii. De la un punct evident mai plătești și firma sau exclusivități interesante (Visconti Homo Sapiens, Namiki Yukari Nightline Moonlight Raden).


Probabil ca stau la garsoniera si mananca pufuleți. Trebuie si ei sa se laude cu ceva. :biggrin:
Mie îmi plac pufuleții, problem? :smile:
 
Mie îmi plac pufuleții, problem? :smile:
Și mie. Cum e cu junk food, domnu"?

Oricum, camera e demențială!

PS: băăă, nici aici nu vă abțineți să vorbiți despre mâncare? :hihi:
 

Attachments

  • IMG_20190328_120016.jpg
    IMG_20190328_120016.jpg
    231.2 KB · Views: 28
  • Haha
Reactions: Neo
Back
Top