Telefon

Și mie. Cum e cu junk food, domnu"?
Mămăligă expandată cu conținut caloric aproape nul ftw :biggrin:

Fred - păi cui își permite :frown: Eu probabil o să mi-l iau singur, este la concurență cu un Omega Seamaster pe lista mea de "want".


Mi-am adus aminte de o chestie. Dar nu vreau să deraiez threadul în cu și despre cadouri. Să zicem doar că am ajuns la limita suportabilității omenești cu primitul de șosete, pulovere și cămăși :biggrin:
 
Revenind la telefoane, Nexus 5X a dat un blank acum doua zile care a durat o zi, fără sa răspunda la apăsarea pe butonul de Power sau power + volum pana l-am găsit plângându-se din led ca nu mai avea baterie. Dar cine știe cât mai poate micuțul?

Pe lista de înlocuitori ar fi:
  • Pocofone F1
    • Prețul mic
    • Mufă jack
    • Ecran prost (asa zice internetele)
    • Memorie bună (minim 64)
    • Baterie mare
    • Dimensiune prea mare
  • Pixel 2
    • Puțin peste buget (2000 RON)
    • Fără mufă jack
    • Camera laudata
    • Memorie decentă
    • Baterie mică
    • Dimensiune fix cum îmi doresc
Mi-a scăpat vreun model care sa corespundă itemi lor urmăriți? Exagerez prea mult un avantaj/dezavantaj al celor doua de mai sus?
 
Pixel 2 cre'că trebe să il iei de pe gray markets si la approx 2k Ron găsești și pixel 3.
 
Mama e foarte fericită cu bq Aquaris X Pro, cel cu 128GB interni, care a fost 299€ în octombrie. Cel de 64GB e acum 229€, cel de 128GB e 419€ (wtf). Dar modelul mai nou X2 Pro, cu ecran de 5,65" și Android 9 Pie, e 345€.

Nevasta are un Sony Xperia XZ1 (239€ în noiembrie) de care e foarte mulțumită, și căruia aș avea să-i reproșez un singur lucru - ecranul ușor curbat spre laterale, încât folia de protecție stă în aer pe ultimii 2mm în stânga și dreapta. Da' altfel, kickass phone. Din cauza utilizării neglijente, deja a fost scăpat de destule ori încât să mă felicit pentru husa de silicon care a luat niște colțuri teșite, și ecranele de protecție de sticlă de 0,3mm, din care am schimbat deja vreo 3 sparte, fără ca display-ul să aibă ceva. A fost scăpat jos și când era pus la încărcat și cumva a aterizat în firul de încărcare, ceea ce a împins mufa USB-C în interiorul telefonului și nu mai făcea contact cu mufa de pe fir ca să se încarce. Easy fix, tot modulul cu mufa USB-C s-a găsit ieftin pe ebay, înlocuirea a durat vreo juma' de oră de bibileală, telefonul e chiar rezonabil de servisabil, inclusiv pentru o viitoare înlocuire de acumulator când va fi cazul.
 
Poco e perfect. Ecranul e prost doar in soare. Camera e perfecta, cu Gcam. Am pus foto minim editate pe blog. Rapid, real master of speed. :wink: Pe piata gri invocata de colegi, e si 900 lei 64/6.
 
Last edited:
  • Pocofone F1
    • Memorie bună (minim 64)
  • Pixel 2
    • Memorie decentă

:smile:) De ce la chinezarie e buna si la Pixel2 e decent? De la Pixel2 in sus toate au minim 64, doar Pixel 1 a avut 32.

Daca vrei un supertelefon ia Pixel2 fara discutie.

Bateria tine o zi (depinde evident si de cum il folosesti - eu citesc stiri, whatsapp, cate o foto si cam atat). Camera e perfecta cu Gcam de la mamica lui, dimensiunea e aproape perfecta (bezels cam mari chiar si pentru 2017 bleah ) + (de la nexus 5x adaptarea o sa fie mai grea, pentru ca nexus 5x e chiar perfect dpdv al dimensiunilor). Fara mufa jack - asta chiar e o problema! Cel putin pentru mine care nu sunt deloc un fan al BT ului - am un adaptor, dar are si ala dezavantajele lui.
Alt telefon? Ar mai fi Pixel 1, dar e cam vechi si nu stiu cat o sa mai ofere google actualizari.

Sau mai astepti un pic si-ti iei unul din noile Pixeluri 3 ieftine ca braga :biggrin:, care cica se lanseaza sapt viitoare!
 
la chinezarie e buna si la Pixel2 e decent?
Aveți idei preconcepute vizavi de unele produse chinezești. :wink: "Chinezării" are conotație negativă și e departe de adevăr.
Xiaomi e în top 5 (pe 4) la producție/vânzări de telefoane. Asigură suport pe perioadă lungă, ceea ce unele firme cu ștaif nu prea fac. Produsele lor au componente hardware care la alții costă de două-trei ori mai mult. Eu personal, găsesc MIUI-ul mai atractiv decât Androidul stock. M-am obișnuit cu el de la Redmi Note 3 SE. Însă la Poco F1, MIUI (unul special poco) este foarte aproape de Androidul original și mă bucur că mai sunt elemente din MIUI, care îmi fac viața mai ușoară. La Poco există suport și pe xda forum, unde se pot face tot felul de personalizări ale telefonului. Gcam-ul portat pe Poco de pe xda forum este ultra stabil. Pixel 2 are senzorul Sony IMX362 , iar Poco are același senzor ca pe Pixel 3, respectiv Sony IMX363, ceea ce mă face să cred că Poco e peste Pixel 2 la cameră (partea hardware). Cu Gcam sigur e. :wink:
În rest, hardware, baterie... ce să mai zicem. :wink: Singurele drawbacks: ecran slab în soare (ca majoritatea LCD-urilor, IPS-urilor etc.) și notch-ul... eu nici nu-l mai observ. Unii ar zice și NFC, dar pe mine nu mă interesează.
 
Last edited:
Aveți idei preconcepute vizavi de unele produse chinezești.:wink: "Chinezării" are conotație negativă și e departe de adevăr.

Asa, asa sa mi se scada din puncte, pt. ca postarea mea imbraca aspecte rasiste, xenofobe chiar! :smile:
Ma duc acum repede pe topicul ala si-mi fac autocritica! Si promit solemn ca voi depasi si planul cincinal! :smile:

In conditiile in care exista intentie si buget pentru Pixel, chiar crezi ca vreun argument din cele de mai sus mai sta in picioare?
Gcam portat?
XDA?
Miui special poco?
Suport de lunga durata? Uuuunde? Sa continui cu cuvinte cheie? Root? bootloader? Flash twrp? Pixel experience? Sa fim seriosi!

Sunt convins ca Poco un telefon foarte bun, numai ca e un chinezism (auleo!) pentru care trebuie sa ai niste cunostinte si timp (si sa-ti faca si placere) ca sa-l aduci intr-o forma de utilizare agreabila.
 
Miui special poco?
Suport de lunga durata? Uuuunde? Sa continui cu cuvinte cheie? Root? bootloader? Flash twrp? Pixel experience? Sa fim seriosi!
Nu trebuie niciun fel de cunoștințe, nici eu nu-s decât un umil amator. Nici root, n-am făcut așa ceva niciodată. De custom ROMs nici vorbă.
Trebuie doar să știi să tastezi Gcam Poco F1 în Google. :biggrin2: Te duce la fix. Apoi iei apk-ul și-l instalezi. Asta dacă nu te mulțumește aplicația stock pentru cameră, care face foto destul de bune.
Da, Poco e divizie specială în cadrul Xiaomi, la fel ca Redmi. :wink: Politica firmei. Își fac propriul MIUI. Care e mai aproape de Androidul stock decât cele de la Redmi, de pildă.
La Redmi Note 3 am suport oficial și acum, la 3 ani de la apariție. Mă aștept și la Poco măcar la fel.
N-ai nevoie să-l aduci la o formă de utilizare agreabilă, este deja din fabrică. :biggrin: Instalezi doar acel Gcam, dacă vrei, ca să faci poze așa, în loc de așa. O fi așa greu? Pe mine, practic, m-a interesat doar suportul RAW la Gcam.
Chiar dacă există buget pentru ceva mai scump, dar mai slab, pot să recomand ceva mai ieftin și mai bun... :wink: Și să explic cu subiect și predicat ce și cum.
 
Last edited:
Nu, eu susțin doar asta:
Chiar dacă există buget pentru ceva mai scump, dar mai slab, pot să recomand ceva mai ieftin și mai bun... :wink: Și să explic cu subiect și predicat ce și cum.
Pare inteligent să cauți raportul performanță/preț cel mai bun. :smile:
În rest, alegerea e a doritorului, în funcție de preferințele de design și alte de-astea.
 
In curand va trebui sa-i iau soaței alt telefon si sa recuperez Lumia ei pentru rezerva la moi. Va voi cere atunci sfatul, desi presimt ca cerintele mele va vor enerva. Dar da, va fi Android. :frown:
 
Where master Pixel 3 la 2k RON? Ca eu sub 3k RON nu văzui.
Numa un exemplu.

În US au avut un 50% off sapt trecuta in Google store, eu mi-am comandat unul cu 128 GB storage la 449$. Sigur o sa vina și în gray markets.
Un heads up, sa ai grija la imei, cele care încep cu 35 vin din verizon și au bootloaderul nedeblocabil. Cele care încep cu 99 vin de la goog și sunt fully unlockable.
 
Si eu am de vreun an Mi Mix 2S. E surprinzator de rapid si placut pentru banii pe care i-am dat (sub 400eur) pentru versiunea 128/6
 
Back
Top