Telefon

Apropo de aplicația de cameră foto, nu e deloc neobișnuit să-ți instalezi una care-ți place la funcții și interfață. Io o vreme am avut pe Motorola aplicația de cameră foto de la HTC. Asta nu e customizare mai mult decât a instala browserul preferat. Singura chestie ce mă roade e de ce nu bagă aplicația aia în Google Store și trebuie să faci vânătoare de apk-uri. Că teoretic ar putea limita în Google Play disponibilitatea aplicației la telefoanele lor, dacă tot nu vor să o folosească oricine.
 
Așa e. E ca și cum ai instala alt launcher, că nu-ți place cel default, nimic mai mult.
Eu am și Open Camera, care, de pildă, îmi permite să fac focus bracketing. Ar fi bine dacă le-am avea pe toate într-o aplicație, din păcate realitatea e alta. Așa încât trebuie să căutăm, să săpăm...
 
Acum mi-am amintit că aveam o aplicație dedicată pentru făcut panorame de foarte bună calitate de până la 360 grade, fiindcă aplicațiile „normale” de cameră foto fie nu aveau funcția asta, fie era limitată la vreo 90 de grade și gata, sau ieșea orizontul „deluros” de la tremuratul mâinii, sau nu putea recunoaște mișcarea camerei când în cadru era un peisaj destul de uniform (priveliște spre mare, cu doar câteva bărci mici în cadru pentru a fi recunoscute). :biggrin: Pățăști.

Rahat, am 4 file managers :biggrin:
 
O să le pun pe Best of Android.

 
In curând sărbătorim 4 ani de când suntem împreună. :love:
Nici nu-ți dai seama cum trece timpul, ca funcționează ca în prima zi. :smile:
La Multi Ani baby. :biggrin:

 
Numa un exemplu.

În US au avut un 50% off sapt trecuta in Google store, eu mi-am comandat unul cu 128 GB storage la 449$. Sigur o sa vina și în gray markets.
Un heads up, sa ai grija la imei, cele care încep cu 35 vin din verizon și au bootloaderul nedeblocabil. Cele care încep cu 99 vin de la goog și sunt fully unlockable.
Boss, cum sa iau de pe OLX.ro din Racauti, jud Bacau un Pixel 3 sigilat? Adica nici sub forma de gluma nu o mai pot da ulterior. Nu ma va crede nimeni...

Ai comandat direct in .RO sau via US?
 
Ceri și tu să deschizi coletul la livrare sau te rogi de nenea burebista :biggrin:
Eu l-am luat fiind în RO, dar cu vpn de US și livrare în US. Nu au vrut sa accepte carduri de Revolut pentru că sunt prepayed dar a mers cu un card de credit ING cu billing adress in RO.

Am cautat și p'aci vreo 2 săptămâni, am găsit vreo 2 rezonabile pe olx dar cetățenii aveau o problema cu răspunsul la mesaje.

M-am mai uitat pe eBay și Amazon la factory renewed dar între timp a fost aniversarea de nujcati ani de project fi și au băgat 50% off in avea zi și am sărit pe el.
 
Dacă ajungi în zona de 2000 lei (nu pe piața neagră), te poți uita și la flagship-urile Xiaomi: Mi 9, Mi Mix 3, Mi mix 3 5G (mai scump, doar ce-a apărut)...
 
Caut şi eu telefon, dar ce caut aparent nu mai există: telefon de vorbit, până în 6-700 de lei, dimensiune de maxim 140mm, nu mă interesează mufă jack, radio, etc. Vreo idee? Sau mai bine repar Mi 4c? E 250 de lei înlocuit-ul display-ului.
 
Teoretic se mai fac „feature phones”, dar trebuie să cauți mai specifc ce-ți place. Worst case scenario, uită-te și la telefoanele pentru seniori, cu butoane mari și ecran LCD cu text mare. Serios, sunt niște cărămizi zdravene, bateria ține mult, sună tare, nu fură nimeni așa ceva :biggrin:
 
Dar vai, ce am mai râs! :rotf:QED, clar, youtube e sursa si resursa!
Eu (de exemplu) n-as avea curaj sa-mi platesc factura la curent cu chinezaria + ROM performans + țîșpe GB de memorie. Peace! :smile:

PS: Telefon de vorbit - Mama are 81 de ani si butoneaza un Nokia 3310 remake, fara probleme! A fost vreo 2 saptamani cam iritata de meniul cel nou. Am inteles ca o tine bateria o saptamana si auleo ce le mai vorbeste! Cu ea si cu sor-sa (83 ani) iese rau in pierdere Vodafone!
 
Last edited:
Aaa, ești mai doubting Thomas decât mine? Pune un AnTuTu și tu, că înțeleg că ai Pixel 3 (?). :huh: Aaaa, stai că nici AnTuTu nu-i bun, că nu-i real life. :hihi:
N-am ROM custom (e ultimul MIUI stock) și nici nu cred să pun vreodată, dar nici nu-mi plătesc facturile de pe telefon. Poate doar în caz de deplasare de la domiciliu și să n-am acces la vreun PC. Avem percepții diferite despre utilitatea smartphone-ului. :wink:
 

Attachments

  • Screenshot_2019-05-03-16-27-43-344_com.antutu.ABenchMark.jpg
    Screenshot_2019-05-03-16-27-43-344_com.antutu.ABenchMark.jpg
    41.4 KB · Views: 11
...dar nici nu-mi plătesc facturile de pe telefon. Poate doar în caz de deplasare de la domiciliu și să n-am acces la vreun PC. Avem percepții diferite despre utilitatea smartphone-ului. :wink:
Uite, nu vreau să fiu impertinent, dar smartphones au înlocuit multe în 2019, între care și tableta (RIP) și laptopul. De exemplu eu îmi plătesc foarte multe facturi direct de pe telefon cu aplicația băncii, folosesc Apple Pay și nici nu mai duc cardurile la mine (aici nu trebuie să umbli cu toate actele după tine poate i se pune pata unui polițai să te legitimeze și trebuie să-i demonstrezi că ești chiar tu altfel te plimbi la secție :biggrin:), iar în general folosesc telefonul pentru comunicare, inclusiv cu colegi pe teme medicale (și uneori ajungem să schimbăm info despre pacienți). Am nevoie de un telefon updatat la zi cu software de încredere care nu-mi fură date (și nici nu se pune problema de ROM custom - din păcate).

Dacă folosești un smartphone din alte motive - vorbit la telefon, pozat - și un feature phone face astea. Smartphones moderne au autentificare biometrică de încredere - mă rog, unele au :biggrin: - și sunt chiar foarte sigure. Problema cu ROMurile custom Android este că nu știi ce-i în ele și nu stau eu să mă chiorăsc la codul sursă - iar o să sară Styr ca ars - dude, nu, plm, n-am timp :biggrin: iar telemetrie există și-n Windows până la urmă și cică dăm bani pe el :biggrin: - una peste alta îl înțeleg pe radul de ce e Toma, pentru că am aceeași "problemă".
 
nu vreau să fiu impertinent
... urmând un scop potent? :biggrin:

No problem, fiecare își folosește telefonul cum crede de cuviință. Și eu am instalată aplicația băncii, dar nu am plătit niciodată nimic cu ea. Prefer încă PC-ul. Asta nu înseamnă că. la o adică, n-aș face-o. :wink:
Camere foto ca pe smartphone n-am prea auzit să fie pe feature phones... plus altele.
 
Back
Top