Switch

Pai switch-ul o sa fie "mobilat" ca acuma pregatesc instalatia electrica si e prevazuta cu cabluri de retea si tv, asa ca nu am cabluri lungi, toate o sa se adune intr-un singur loc. De acolo intra in switch care e legat la router. Pentru wifi o sa am routerul, pentru retea switch-ul.
Initial ma gandeam sa iau unul cu mai putine porturi si sa le conectez in functie de necesitate, ca oricum n-o sa fie decat vreo 4 sau 5 folosite simultan, dar parca nici n-as vrea sa ma tot duc la switch sa le bag/scot cand nevoia o cere. Deci in cazul meu nu stiu daca are sens sa ma complic cu mai mult de unul, daca iau trendnet-ul ala de 16 am de dat si la vecini. Ca si transfer nu e nimic interesant fiindca e home use, adica 2 desktop-uri, nas-ul, tv-ul si eventual vreo consola daca va fi pe viitor, o camera IP legata la nas si cam atat imi vin acum in minte.
 
puterfixer: de ce ai nevoie acasa de jumbo frames?

Pentru că NAS pe care să fac backup-uri uriașe cu o viteză rezonabilă.

WiFi este o alternativă la cablări pentru acele device-uri care fac trafic sporadic, stil „burst”. Dacă vrei să faci trafic susținut și constant timp de multe ore (gen, torent), cu WiFi poți avea probleme din cauză de congestie a spectrului radio dacă e zonă rezidențială cu mai multe hotspot-uri în zonă. Poți avea o rată ridicată de coliziuni cu pachete pierdute, repetare a transmisiunii over and over again, și atunci throughput-ul scade dramatic. Pentru încărcarea unei pagini web de pe canapea nu observi, dar pentru descărcarea multithreading a unui fișier de 8 GB da. Deci dacă vrei reliability, trage maț.
 
Last edited:
Pentru wifi o sa am routerul, pentru retea switch-ul.
Te exprimi cam la nivel de tataie dpdv ITistic aici. Wi-fi și wired connections fac parte din același LAN dacă switchul este conectat la router. De asemenea, dacă n-ai doar o cameră, repet sugestia. Dacă tu vrei să ai un singur switch care când crapă taie accesul tuturor computerelor conectate prin cablu la net, treaba ta, pune unul, central. Fă-i și-un altar.

Initial ma gandeam sa iau unul cu mai putine porturi si sa le conectez in functie de necesitate, ca oricum n-o sa fie decat vreo 4 sau 5 folosite simultan, dar parca nici n-as vrea sa ma tot duc la switch sa le bag/scot cand nevoia o cere. Deci in cazul meu nu stiu daca are sens sa ma complic cu mai mult de unul, daca iau trendnet-ul ala de 16 am de dat si la vecini. Ca si transfer nu e nimic interesant fiindca e home use, adica 2 desktop-uri, nas-ul, tv-ul si eventual vreo consola daca va fi pe viitor, o camera IP legata la nas si cam atat imi vin acum in minte.
Judeci situația greșit. Imho, dacă vrei o treabă, pui un switch pe cameră și pui prize cu conectori LAN în pereți, lângă birou sau unde vrei tu. Așa, poți pune camere IP unde vrei tu când pleci de acasă, poți face hook-up la orice are nevoie de mai multă viteză, etc.

Mă rog, nu-i casa mea, dar mă gândesc la o soluție care să nu te pună să dărâmi pereții la fiecare update de hardware de rețea + întins cabluri absolut inutil de lungi dintr-un singur switch :smile:
 
Pai imi scot peri albi constructorii deci e ok si tataie. :smile:
E home network, daca o sa crape n-o sa fie asa grav, eventual o sa bag alea 3 fire in router pana in ziua urmatoare cand aduc inlocuitor. Inca reusesc sa supravietuiesc fara internet o zi sau o seara, nu-s asa addicted. :smile:
Dincolo de asta, n-o sa am camere video in interior, ci e prevazuta doar una singura IP in exterior fiindca o am deja si o s-o folosesc, restul o sa fie camere legate la un DVR. Mai mult, un switch pe camera e overkill, cu exceptia livingului nu am decat un singur cablu de retea tras in fiecare camera, nu ca n-ar fi acoperire wifi dar daca va trebui sa fie acolo. Si chiar daca zic ca as pune mai multe conexiuni pe camera, de ce sa pun un switch dedicat pentru fiecare? In fine, fiecare isi face propriile calcule in functie de nevoi. Sa zic ca in cel mai bun caz as pune 2 cabluri de retea pe fiecare traseu, unul pe priza si unul de rezerva dupa cum sugera cineva pe alt topic, altfel e ok configuratia pentru nevoile mele.
 
Mă bucur că nu m-ai luat în serios cu "tataie" :smile:

Ziceam de 1 switch pe cameră ca să ai redundanță, într-adevăr poate fi overkill masiv mai ales dacă discutăm de dormitor (eu am o chestie, fără electronice-n dormitor, acolo se fute și se doarme, punct) sau baie :biggrin:

Ideea este că din ce-mi spui aici, într-adevăr rețeaua este oarecum mică, deci un router cu 16 porturi va fi puțin cam overkill. Cred că în cazul de față cel mai bine tragi prize în camere și mergi cu un switch central pentru camere (cu 5 sau 8 porturi) iar pentru cea mai ocupată cameră (living, presupun), poți monta încă un switch (din nou, 5 sau 8). Ambele switchuri băgate direct în router, nu chained unul din celălalt. Zic asta pentru că ai minimiza riscul să pice ambele și-n loc de 1 switch cu multe porturi iei două ceva mai ieftine, acoperind același număr total de conexiuni necesare. Scade pe undeva și un număr de cabluri?

Mă rog, nu pot să fac recomandări fără să știu cum arată exact apartamentul & stuff, îmi dau și eu cu presupusul :smile:


Edit: trebuie mereu să ții minte că routerele și switchurile crapă. Des. Mult mai des decât ne-am dori :biggrin: Trebuie ocazional resetate și foarte ocazional schimbate cu totul. Deci nu le zidi prea abitir pe-acolo :biggrin:
 
Imi cer scuze moderatorului, dar am dat report la postul de mai sus cand am vazut ce a scris Neo ca se face in dormitor. M-am inrosit tot de rusine si nu m-am putut abtine... :goofy:
 
Inteleg ca poti face backup mai repede cu 5-10 secunde cu jumbo frames la un volum de sa zicem 1TB. Dar chiar are rost diferenta de pret si eventualele probleme, adica tu-ti faci backup de 10 ori pe zi ca sa te complici? Intreb doar. Eu acasa de exemplu pe wifi am o viteza de ~3MB/s si wired cam 8MB/s. Am si scos firul, pentru ca daca trag un film in 6 minute in loc de 2-3 nu e un capat de tara, nu e ceva critic.
 
Diferenta e mai mare; eu am WiFi de viteza variabila pentru ca sunt doua AP-uri care acopera inegal, dar pe UTP am gigabit la fiecare switch si la router, care e folosit si pe post de backbone switch (un Cisco dual-WAN, parca) pentru ca leaga 4 retele intre ele. Diferenta de performanta masurata la ultimul transfer mare (de 2-3 zile de copiere) a fost de la 60 MB/sec la peste 100 MB/sec (maxim: 110) in functie de multi parametri, printre care placile de retea (Realtek versus Intel ceva model de server), jumbo frames si discurile la sursa si destinatie. Chiar si de la 60 la 80 e destul de mult, de la 60 la 110 e aproape dublu.

Jumbo frames nu costa cine stie ce, sunt modele de routere si switches pentru home use care suporta Jumbo, daca tot iei unul atunci ai ocazia sa alegi unul care suporta.
 
Zic asta pentru că ai minimiza riscul să pice ambele și-n loc de 1 switch cu multe porturi iei două ceva mai ieftine, acoperind același număr total de conexiuni necesare. Scade pe undeva și un număr de cabluri?
Mă rog, nu pot să fac recomandări fără să știu cum arată exact apartamentul & stuff, îmi dau și eu cu presupusul :smile:

Edit: trebuie mereu să ții minte că routerele și switchurile crapă. Des. Mult mai des decât ne-am dori :biggrin: Trebuie ocazional resetate și foarte ocazional schimbate cu totul. Deci nu le zidi prea abitir pe-acolo :biggrin:

Ideea e ca nu vreau sa am echipamente in toata casa, initial ma gandeam sa le pun toate intr-un singur loc, apoi din ratiuni tehnice nas-ul o sa-l pun in living fiindca e mai ferit de caldura, asa ca in loc sa stea pe un patch cable legat in switch, va sta pe cablu mai lung. In rest tot voi avea cabluri aduse din toate camerele, adica un cablu din fiecare dormitor si din living daca imi aduc aminte schema o sa am 6 bucati care pleaca spre switch, fiind 6 prize pe perete. Practic voi avea 2 prize pentru desktop, 2 prize pentru nas si tv si inca doua de rezerva in caz ca va mai apare vreun device cu conectivitate (consola de exemplu). Ar fi fost o varianta sa duc un singur fir spre living si sa pun un switch in care sa le leg pe toate, dar fiind pozate pe pozitie exact unde vine fiecare device nu vor fi cabluri intinse pe jos, nici macar in spatele mobilei.
In dormitoare nici n-as vrea sa am electronice, asta e si motivul pentru care duc un fir...in cazul in care va fi nevoie va exista. Altfel toata treaba va fi in living, in dormitoare nu vreau nimic care sa bazaie sau macar sa beculeasca. Bezna totala, exact din motivul pe care l-ai expus si tu. :smile:
Sa zicem ca 6 fire care pleaca din living inseamna redundanta. :biggrin: O sa stea frumos ingropate deci daca nu sunt folosite nici macar nu stau pe jos. Din experienta, 4 echipamente oricat de apropiate vor aduna un brat de cablu la switch si nu-mi place ca-s greu de dat deoparte cand fac curatenie.
In locatia unde se aduna toata mataraia voi plasa si un traseu ingropat pentru cand voi monta camerele video exterioare, practic toate se aduna intr-o doza mare de unde le pot scoate cand le voi lega in dvr/router/switch/whatever. O sa fie puse intr-o mobila de hol cat sa le tina si sa nu stea imprastiate, dar si ca sa nu le bag in debara unde se pot praji in voie vara cand e mai cald.

Toata ideea e ca acum fac instalatia electrica, si odata cu ea si instalatia cablata pentru internet. Probabil in timp mai apar mici modificari, dar macar ce pot face acum o sa fie facut si o vreme nu mai am grija cablurilor. Restul echipamentelor care nu necesita viteza sustinuta, gen laptop, telefon, tableta, pot sta frumos pe wireless. Desktop-urile, nas-ul, tv-ul vor sta pe cablu, priza fiind pusa in locatia unde va fi fiecare.
 
Imi cer scuze moderatorului, dar am dat report la postul de mai sus cand am vazut ce a scris Neo ca se face in dormitor. M-am inrosit tot de rusine si nu m-am putut abtine... :goofy:

Am uitat că bărbatul român face dragoste, nu fute. Me sorry.
 
Back
Top